Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Éljen a grund!

A Pál utcai fiúk könyv formában történő megjelenésének századik évfordulója alkalmából Éljen a grund! címmel gyerekeknek szóló képregénypályázatot hirdettek a Budai Régió könyvtárai.

A „Könyvtárak összefogása a társadalomért” országos rendezvénysorozat részeként kiírt pályázat eredményhirdetését az Ugocsa Könyvtárban tartották, amely a beérkezett munkákból összeállított kiállításnak is otthont adott. Pályázni, egyénileg vagy csapatban, Molnár Ferenc örök érvényű regényének egy-egy fejezetét feldolgozó, legalább tíz képkockából álló képregénnyel lehetett. Köszönhetően a szabad eszközhasználatnak a gyerekek bátran fordultak a legkülönbözőbb technikákhoz, a rajzok mellett így szép számmal érkeztek grafikák, akvarellek, míg az egyik pályázó különleges nyomási technika felhasználásával készült képregényt küldött be.

Éljen a grund!
Az egyik zsűritag Geszti Péter volt

Nem volt könnyű dolga a Baráth Sándor művésztanár és Geszti Péter alkotta zsűrinek, hiszen számos kiváló, változatos képi világot felvonultató pályamű született. A fejezetenként legjobbnak ítélt munkákból végül összeállt a „Nagy könyv”, amely a gyerekek nyelvén, képben és szövegben, a fejezeteket követve, tíz lapon át meséli el a Pál utcai fiúk történetét.

Mint Geszti Péter elmondta, a televízióban néhány évvel ezelőtt nagy sikert arató Nagy könyv műsorban az olvasók szavazatai alapján az Egri csillagok és a Pál utcai fiúk holtversenyben szerezték meg a legnépszerűbb regénynek járó első helyet. Mindkét mű olyan egyetemes értékeket közvetít, mint a hazaszeretet, a megbocsátás erénye és az önfeláldozás, amelyek, úgy tűnik, még mindig fontosak az emberek számára. A pályázat sikere azt mutatja, hogy a gyerekek szívét ma is megdobogtatja a Pál utcai fiúk története, a nagyvonalú Boka, a hősies Nemecsek és társaik, akik szemükben talán többet érnek, mint az agyonreklámozott amerikai mozi hősei. A Pál utcai fi úk legnagyobb értéke, hogy főszereplőivel nagyon könnyű azonosulni, ezért lehetnek idolok a mai gyerekek számára is – emelte ki Geszti.

Baráth Sándor, az Iparművészeti Szakközépiskola tanára a beérkezett alkotásokat méltatva kiemelte: a képregények – mint gyermekrajzok – belső világunk megnyilvánulásai. Zsenialitásuk abban áll, hogy azt és úgy örökítik meg, ahogyan és amire a rajzoló éppen gondol. Történetet mesélnek el, megannyi érzelmet és fantáziát sűrítve a papírra. Ilyenek a pályázatra beérkezett munkák is, amelyek közül Baráth véleménye szerint több alkotás szép reményekre jogosítja készítőjét.

mm