Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Kiváló az ivóvíz minősége

A Fővárosi Vízművek összegezte a tavalyi év során végzett ivóvízminőségi vizsgálatainak eredményeit. Ezek alapján kijelenthető, hogy az ivóvíz minősége kiváló, mind a magyar, mind pedig az európai uniós szabványoknak megfelel.

A vízminőség folyamatos ellenőrzését a Fővárosi Vízművek az ÁNTSZ-szel egyeztetett mintavételi terv alapján végzi, a vízbázisoktól egészen a fogyasztóig követve a víz útját. Tavaly 11 811 mintán végeztek fizikai, kémiai és mikrobiológiai, illetve radiológiai tulajdonságokra kiterjedő vizsgálatot a hét minden napján. A szolgáltatott vízre vonatkozóan (fogyasztói pontok, medencék, gépházak, betáplálási pontok) 5958 mintavétel történt, a vizsgált mintákból 121 368 paramétert vizsgáltak.

Az ellenőrzés az ivóvíz minőségét befolyásoló valamennyi tényezőre, így a víztermelés, vízszállítás és vízszolgáltatás folyamataira is kiterjedt, emellett folyamatosan figyelemmel kísérték a vízadó rétegben végbemenő folyamatokat is. A legszigorúbb közegészségügyi, biztonsági követelményeknek megfelelő vízminőséget elsősorban klór, valamint UV és ózon alkalmazásával érték el. A Vízművek kiemelt feladatként kezelte az ivóvízbázisok védelmét, ami a vízkitermelési pontok környezetében a védőövezetek fenntartását, s ezzel együtt a vízbázisokat magában foglaló természeti környezet megóvását is jelentette.

Kiváló az ivóvíz minősége

A főváros és vonzáskörzete hidrogeológiai szempontból rendkívül kedvező adottságú, európai viszonylatban is a legnagyobb parti szűrésű ivóvízkészlettel rendelkezik. A parti szűrésű víz homokos- kavicsos szűrőrétegen át jut a kutakba, így a fizikai és biológiai szűrést a természeti környezet is nagyban elősegíti. A fővárost és agglomerációját kiszolgáló ivóvízbázisok a Duna mentén a Szentendrei-sziget északi részén, a Csepel-szigeten, Budapest belterületén és a főváros északi határán, a Duna bal partján helyezkednek el. Ezek közül a legjelentősebb a Szentendrei-szigeten lévő vízbázis, amely Budapest és környéke ivóvizének közel hetven százalékát biztosítja.

A Szentendrei-szigeten található több mint hatszáz kútból kitermelt víz minimális fertőtlenítést követően, további tisztítás nélkül, közvetlenül a vízhálózatba juttatható. Innen naponta átlagosan 420 ezer köbméter vizet termel ki a Vízművek. A Csepelszigeti vízbázisok több mint 150 kúttal és a napi 270 ezer köbméter kapacitással a vízigény mintegy harminc százalékát, míg a belterületi és bal parti vízbázisok a vízigény öt százalékát fedezik.

-z-