Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Megmarad a Budai Gyermekkórház

Úgy tűnik, minden korábbi kedvezőtlen előjel ellenére rendeződik a Budai Gyermekkórház helyzete. A szaktárca javaslata értelmében ugyanis nem kell az intézmény megszűnésével számolni, sőt a korábbinál magasabb ágyszámmal dolgozhat a budai régió gyermekellátásában központi helyet elfoglaló intézmény.


Bár bevételkiesés várható, legalább nem szűnik meg

Milyen változások várhatóak a kórház életében? - kérdeztük dr. Badacsonyi Szabolcs intézményvezetőt.

- Az eddigi kilencvenöt aktív és tíz rehabilitációra fenntartott ágy helyett - a minisztérium javaslata szerint - nyolcvan aktív és negyven rehabilitációs ágy jut az intézményre, ami összességében ágyszámnövekedést jelent. Ez felvállalható kompromisszum annak fényében, hogy korábban a gyermekkórház megszűnése is napirenden szerepelt, de az első régiós javaslat is lényegesen kevesebb ágyat juttatott volna nekünk. Tudni kell azonban, hogy a változtatás bevételkiesést jelent, mivel az aktív ágyak fi nanszírozása sokkal kedvezőbb, mint amennyit a napi térítési díjas rehabilitáció után fizet az Országos Egészségügyi Pénztár. Ezt jeleztük a fenntartó főváros felé, egyúttal kértük, hogy járjanak közbe az aktív ágyszám legalább nyolcvanötre emelése érdekében.

Mit jelent a gyakorlati működés terén a rehabilitációs ágyszám emelkedése?

- Eddig összesen tíz ilyen ágyunk volt a Baba utcai épületben, ahol a tartósan gépi lélegeztetésre szorulók ápolását végezzük. A most kapott újabb harminc ágyat az elképzelések szerint a mozgásszervi, pszichiátriai és neurológiai rehabilitáció szolgálatába állítjuk. A gyermekgyógyászatban különösen fontos, hogy a kis betegek minél kevesebb időt töltsenek a kórházban. Ennél fogva a rehabilitáció során elsősorban a betegek fejlesztésén van a hangsúly annak érdekében, hogy minél hamarabb hazakerülhessenek. A tapasztalatok szerint ugyanis a megfelelően felkészített beteg otthoni környezetben képes a leglátványosabb gyógyulásra. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy miután megtörténik az akut ellátás, a másodlagos gyógyítás már a rehabilitációs osztályon folytatódik, ahol az esetleges otthoni ápolásra felkészítő gyógytornász, pszichológus is foglalkozik a gyerekekkel.

A változtatások mennyiben érintik a gyermekellátást?

- A hatékonyságot szem előtt tartva tovább racionalizáljuk a kórház működését, folytatjuk a már megkezdett strukturális átalakításokat. Mozgó ágyszámmal működő mátrix osztályok jönnek létre, ami azt jelenti, hogy a pillanatnyi kihasználtság függvényében változik az egyes szakmák által igénybe vehető ágyak száma. A neurológia és a pszichiátria összevonásával a neurológia is rendelkezne fekvőbeteg-háttérrel. Ugyanakkor megmarad a pszichiátria fekvőbeteg-ellátása, amire a tapasztalatok szerint egyre nagyobb szükség van.

Korábban szó volt a kórház bővítéséről, illetve a János kórházban működő gyermekosztályok átvételéről. Az új helyzetben van realitása ezeknek a terveknek?

- Továbbra is az a célunk, hogy a Szent János Kórházban működő gyermeksebészeti és traumatológiai intenzív osztály kerüljön át a Budai Gyermekkórházba, azonban a jelen feltételek mellett erre kevés az esély. Pedig a János kórházban megvolt az együttműködési szándék, hogy az ott meglévő hatvan ágy átvételével egy száznyolcvan ágyas, azaz ideális méretű, a gyermekgyógyászat teljes spektrumát magában foglaló centrum jöjjön létre Budán. Ehhez természetesen fel kellene építeni a gyermekkórház területén azt a régóta tervezett épületszárnyat, amelyben az új osztályok és további gyógyászati funkciók is helyet kapnának. Bár úgy tűnik, erre rövid időn belül nem kerül sor, legalább a lehetőség megmaradt, ami jelen helyzetben önmagában is jó hír.

K. Á.