Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Nátha ellen céklatampon

A népi gyógyászat széles körben hasznosítja, de az orvostudomány is elismeri a cékla gyógyító hatásait. A természetgyógyászok pedig esetenként egyenesen kötelezővé teszik a kiváló téli vitaminforrás rendszeres fogyasztását. Persze, mivel zöldségről van szó, az sem elhanyagolható szempont, hogy ízletes.
 
A Földközi-tenger partvidékén őshonos céklát már Kr. e. 2500- ban mint gyógynövényt ismerték a görögök és a rómaiak, akik vörös répának nevezték. Termeszteni csak a Kr. u. II–III. században kezdték, nálunk meg még később, a XVII. században talált otthonra. Megvastagodott gumóját esszük: főzve, sütve, nyersen, salátának, ivólének, számtalan változatban. Igazi téli vitaminforrás, a kora nyári két hónapot kivéve egész évben megvásárolható, mivel télen pincékben, homokban elvermelve tárolják. Gyökere szerint számos fajtáját különböztetjük meg: orsós, gömbölyded, répa formájú és az apró gumójú bébicékla, hogy csak a legismertebbeket említsük. A népi gyógyászat régóta használja, legkorábban a vérképző és vérjavító tulajdonságait fedezték fel. A cékla ugyanis magas vastartalmának köszönhetően regenerálja a vörös vérsejteket, friss oxigénnel látja el a szöveteket, nyersen, levét kipréselve a vér hemoglobinszintjének emelésére biztos szer. Ezenkívül helyreállítja a szervezet kibillent sav–lúg egyensúlyát, gyógyítja az asztmát, a torokgyulladást, tisztítja a vesét, az epehólyagot, felerősíti az immunrendszert, mi több, sárgaság, hasmenés, vérhas, de még kolera ellen is hatásosnak bizonyul. Képes a máj méregtelenítésére, ezért különféle májbetegségekben szenvedőknek és alkoholbetegeknek is javasolják a céklaléivást. Leve oldja a szervezetben lerakódott meszet, így jó a magas vérnyomásra, az érelmeszesedésre, a visszértágulatokra kiegészítő szerként. Hajdan a nátha ellen kis tamponokat faragtak a céklából, és az orrba gyömöszölték néhány percre… A benne rejlő cellulóztartalom miatt kiváló hashajtó. A természetgyógyászok a leukémia, a rák és sugárfertőzések esetén egyenesen kötelezővé teszik a cékla rendszeres fogyasztását. Az orvostudomány is elismeri áldásos hatását, egy magyar orvos 38 tumoros beteget kezelt céklareszelékkel és -lével, kúraszerűen naponta két-két és fél deci friss céklalevet itatott velük. Az eredmény: nyolc beteg hosszú ideig tünetmentessé vált, kettő nem reagált, a többiek állapota bizonyos javulást mutatott. A cékla antociánt tartalmaz, amely bizonyos stádiumában gátolja a rákos szövetburjánzást. Magas a magnézium-, cink-, vas- és szilíciumtartalma.
 
CÉKLAPESZTÓS
ORSÓTÉSZTA
A pesztó az olasz tésztafélék elmaradhatatlan kísérője. A klasszikus pesztó bazsalikomból, fokhagymából és egyéb fűszerekből készül, de nincs gátja, hogy bármi másból is összeállítható legyen. Ezúttal a céklapesztót javasoljuk. Főzzünk ki 40 deka durumlisztes orsótésztát enyhén sós, 1 evőkanál olajjal ízesített, forrásban lévő vízben. Szűrjük le, tegyük félre, amíg a pesztót elkészítjük. Hámozzunk meg vékonyan 50 deka lehetőleg gömbölyű céklát, majd vágjuk vékony karikákra. Egy mélyebb lábasban olvasszunk fel 10 deka vajat, keverjünk el benne 1 kiskanál cukrot, dobjuk rá a céklaszeleteket. Szórjuk meg sómentes, zöldséges ételízesítő porral, adjunk hozzá 4 zúzott fokhagymagerezdet, 1 kiskanál szárított, morzsolt zellert, 1 kiskanál paradicsompürét, végül 1 evőkanál citromlevet; sózzuk, borsozzuk. Fedjük le, és takaréklángon pároljuk puhára 7-10 perc alatt. Közben egy serpenyőben pirítsunk meg 15 deka fenyőmagot zsiradék nélkül. Ezután turmixoljuk pépesre a ragut, de botmixerrel még könnyebb, hiszen azzal egyenest a lábasban pürésíthető. Ha túl sűrűre sikerülne, adjunk hozzá egy kevés, kb. fél-egy deci főzőtejszínt, hogy könnyen kenhető, keverhető legyen. Tálaláskor minden tálra halmozzunk egy adag tésztát, a tetejét kissé lapítsuk el, oda pakoljuk a céklás pesztót, és hintsünk rá 1 evőkanál pirított fenyőmagot. Könnyű, kb. egyéves félszáraz fehérbor illik hozzá.
 
NYERS CÉKLALÉ
Hámozzunk és reszeljünk meg 1 kg céklát, nem fém-, hanem lehetőleg műanyagreszelőn. Néhány órát hagyjuk pihenni. Préseljük, vagy nyomkodjuk ki a levét, erre a legjobb egy nagyobb géz, vagy ritkás szövésű vászondarab.
Csavarjuk ki 1 citrom levét, szűrjük le, majd adjunk hozzá 2 evőkanál mézet, és keverjük össze a cékla levével. Lehűtve igyuk, naponta többször kortyolgatva.