Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Parányi tavaszi vámpírok

Dr. Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke feltűri jobb karján az ingujját. Kétarasznyi területen múlófélben lévő vérömleny éktelenkedik rajta. Az arcára kapott jobbhorogtól származó monokli már alig látszik, s az orrán ülő szemüveg is használható állapotban van. Csupán az emlék bizonyul maradandónak.

A Telki határában lévő vadaskert bejáratánál a negyedik alkalommal helyezett el kullancsveszélyre figyelmeztető táblát - az előzőeket ellopták. Autójából vette észre, hogy az utoljára kitett táblát is megpróbálja leszerelni valaki. Amikor számon kérte az illető szándékát, a fiatalember egyszerűen leütötte a doktort.

- Tavaly háromezer kullancstáblát helyeztünk el országszerte. Egy év alatt a fele eltűnt - mondja keserűen dr. Kapiller. - Most, hogy éppen kibontakozóban van a tavaszi kullancsjárvány, a garázdák talán legközelebbi szeretteiket fosztják meg a tájékoztatás és védekezés lehetőségétől.

Kapiller missziót vállalt magára, amikor egy évtizede először észlelte, hogy a globális felmelegedés következtében a tél hidege nem öli ki az előző év kullancsnemzedékét, sőt, a lárvák és nimfák is szinte sértetlenül telelnek át. Ekképpen az áprilisban kezdődő kullancsinvázió során karöltve támadnak az új és a felnőtt egyedek. A budai hegyek fokozott veszélyben vannak, nemcsak a helyileg szaporodó fajták árasztják el a zöldet, hanem az importált, helyidegen példányok is.

Az erdeinkben sétáltatott, elhanyagolt "vendégkutyák" tulajdonosai merőben felelősek e vérszopók szokatlan méretű áttelepítéséért. Egyetlen leejtett nősténykullancs 3-4 ezer petével fertőzheti körzetünket. A kutya védelme - és ez a helyi gazdikra is vonatkozik! - cseppekkel és kullancsnyakörvvel nemcsak az állat, hanem a család védelmét is szolgálja.

Országszerte 42 kullancsfajtát tartanak számon, hegyvidékünkön kettő terjedt el leginkább. A közönséges kullancs a bokrok, cserjék napfénytől takart levélfonákjáról pottyan áldozatára, míg az ún. kutyakullancs a fűszálak végéről mászik fel a kiszemeltre. Hajban, testszőrzetben, állatok bundájában megbújva hosszú ideig képesek észrevétlenül utazni, míg számukra megfelelő környezetbe nem kerülnek. Ezért jelentenek veszélyt az otthonunkban tartott húsvéti nyuszik, macskák, vadászgörények is.

Az EU-országok területén a nyitott határok és a 60 milliós belsőturizmus következtében 400%-kal több fertőző kullanccsal van esélyünk találkozni az idén! Míg Magyarországon csökkenni kezdett a kullancsfertőzések miatt bekövetkezett agyvelő- és agyhártyagyulladások száma, addig a közeli Csehországban a múlt évben 58%-kal több kóreset fordult elő. Ellenpélda Ausztria, ahol a lakosság 90%-kát beoltották a veszély ellen.

- Ide kívánunk eljutni - mondja Kapiller. - Az embereknek muszáj tudatosan védekezniük a kullancsok által terjesztett betegségek ellen! De ehhez paradigmaváltásra van szükség az emberi tudatban is. S ez sokszor nehezebb feladat, mint a kullancsok ellen folytatott harc.

S. D. Gy.