Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hangversennyel ünnepelt a Solti György Zeneiskola

Negyvenesztendős a Solti György Zeneiskola. A Hegyvidéki Ősz programsorozat részeként hangversennyel emlékeztek a jeles évfordulóra, aminek a Zene Világnapja is aktualitást adott.

„Hiszek a zene semmi mással nem pótolható nevelő hatásában, a zene nagyszerűségében, lélekformáló erejében.” A névadó mellett az alapítók is ebben hittek, amikor 1968 őszén 186 növendékkel létrehozták a Solti György Zeneiskolát. A tanulók létszáma 1972-re szinte megduplázódott, míg jelenleg közel ezren járnak oda.

A jelentkezők a kezdeti öt hangszeres tanszakhoz képest ma már tizenhét instrumentumból választhatnak. Ezek sorában a hagyományosnak számító fúvós és vonós hangszereken, valamint a zongorán és gitáron túl olyan különlegeset is találhatnak, mint az orgona. A fejlődés időről időre szükségessé tette az „áttelepítést”. Először 1990-ben költözött az intézmény – a volt Úttörőház épületébe –, majd 2006-ban a Kós Károly Általános Iskola Temes utcai szárnyában talált új otthonra. A világhírű karmester, Solti György nevét 1998-ban vette fel. A mostani, kedvezőnek mondható helybéli adottságok ellenére az iskola pedagógusai tizenhárom hegyvidéki oktatási intézményben tartanak további órákat azért, hogy a diákoknak minél kevesebbet kelljen utazniuk.

Számukra öröm az együttmuzsikálás
Számukra öröm az együttmuzsikálás

A Solti György Zeneiskola fő filozófiája, amint a jubileumi hangverseny köszöntőjében Kocsisné Dióssy Krisztina igazgatónő kifejtette: az együttmuzsikálás örömének átadása, valamint zeneszerető és értő emberek kinevelése. E vezérelv hitelességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a programban egyetlen szólóprodukció sem kapott helyet. A kétórás koncerten az intézmény szinte valamennyi hangszeres csoportja fellépett, teljes képet adva az ott folyó magas szintű munkáról. A jelenlegi és volt diákokból, valamint tanáraikból kikerült előadók Mozart, Verdi és Bach darabjai mellett felidézték Hubay Jenő, a XII. kerületben élt s éppen húsz esztendeje elhunyt Sugár Rezső, valamint természetesen a névadó Solti György alakját. Olyan művek is elhangoztak, amelyek nem tartoznak a szorosan vett klasszikus zene kategóriájába, a gyerekek mégis szeretik játszani.

Az iskolát kedves hangú levélben köszöntötte a világhírű karmester özvegye, Lady Valerie Solti, s a zsúfolásig megtelt teremben ismert személyiségeket is felfedeztünk: Sólyom László köztársasági elnök, vagy a Hegyvidék legfrissebb díszpolgára, Szőnyi Erzsébet zeneszerző is ott ült a Csörsz utcai művelődési központ megújult nézőterén. Az iskolát fenntartó önkormányzatot Lovas Pál alpolgármester és az oktatási iroda vezetője, Bak Ferenc képviselte.

A Fővárosi Pedagógiai Szolgáltatás vezetőjétől, Magyar Margittól a négy évtized elismeréseként oklevélben részesült az intézmény, amelyet az iskola igazgatónője vett át. Az ünnepi hangversenyt a Gémesi Géza karnagy vezetésével fellépő, méltán kedvelt Budapest-Hegyvidéki Kamarazenekar produkciója zárta.

Janzsó Tamás