Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Japán sziget a Győri úton

Megnyitotta kapuit a kerület első távol-keleti kulturális központja. A Győri úti dojóban az autentikus japán harcművészetek mellett kalligráfiával, origami-készítéssel, valamint a szigetországra jellemző tárgykultúrával is megismerkedhetnek az érdeklődők. A gyerekeket testre szabott programokkal és nyári napközis táborokkal várják.

Távol-keleti kulturális központot avattak a XII. kerületben. A Hegyvidék SE Shuhari karate szakosztálya Győri úti helyiségcsoportjában a japán kultúra tradicionális és modern vonatkozásai elevenednek meg. Elsősorban a 6–18 éves korosztály tagjait várják, ők azok, akik a leginkább nyitottak az európaitól eltérő kultúrák iránt – mondta el lapunknak Kápolnási Márton szakosztályvezető. A cél az, hogy a harcművészetek iránt érdeklődő fiatalok a sport mellett a keleti művészetekkel, életfilozófiával is megismerkedjenek.
Japan_sziget_a_Gyori_utonA dojo programjai és tanfolyamai egyszerre nevelnek és szórakoztatnak, megpróbálnak kedvet teremteni a szellemi elmélyüléshez. A hiteles japán enteriőr hozzájárulhat az új ismeretek könnyebb befogadásához. Annál is inkább, mert nem azonnal fogyasztható kultúrát kínál, hanem olyan több ezer éves filozófiát, aminek megértéséhez, illetve elsajátításához időre és megfelelő körülményekre van szükség.
Az inspiráló környezetet japán teaszoba, illetve az időszaki kiállítások teszik teljessé, amelyek alkalmanként a japán kultúra egy-egy szeletét tárják a központ látogatói elé. Elsőként Balogh Gabriella lakkművész ékszereit, teaszertartáshoz használt eszközeit, kardjait, valamint a Tóth Vásárhelyi Réka meséjéből „előlépő”, fából készített kokeshi-babákat mutatták be. A fiatalok érdeklődését szeretnék erősíteni a saját kiadásban megjelentetett szamuráj-képregényekkel, valamint a harcművészetek történetét feldolgozó ifjúsági könyvsorozattal is.
Nem maradnak program nélkül az idősebbek sem, akiknek filmvetítéseket és művészeti tanfolyamokat kínálnak. A tervek szerint hétköznap délelőttönként a nyugdíjasokat várják, akik az origami-hajtogatás, vagy éppen a kalligráfia mesterfogásait sajátíthatják el. A délután a gyerekeké, ők a sportolás mellett különböző szakkörökön vehetnek részt.
Mozgalmasnak ígérkeznek a pénteki programok, amikor délelőtt tíztől este tízig kulturális események – kézműves-foglalkozások, ismeretterjesztő előadások, beszélgetések – színtere lesz a dojo. Az érdeklődők a régi Japán mellett a mai szigetország mindennapjaival is megismerkedhetnek. Szó lesz az étkezésről, a ruházkodásról, a különféle rítusokról, de a tervek szerint a manga világa is szerepet kap az előadásokon.
A szünidőben egyhetes sport- és kézműves táborokat szerveznek, a napközis rendszernek köszönhetően akár egy napra is fogadják a gyerekeket. Érdemes azonban minél tovább maradni, hiszen a napi háromszori étkezés mellett két edzéssel és változatos programokkal – sárkánykészítéssel, japán játékokkal, kirándulásokkal – teszik izgalmassá az együtt töltött időt.

mm.

További információk: www.shuharidojo.hu, 06-70-245-1341 (Kápolnási Márton).