Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Vihar után…

Hegyvidéken elsősorban a növényzetben és az épületek tetőszerkezetében okoztak károkat az utóbbi hetek heves viharai. Szerencsére személyi sérülés nem történt, több esetben előfordult azonban, hogy magántulajdonú telkeken, közterületen kidőlő fák, illetve leszakadó nagyobb ágak rongáltak meg parkoló autókat. Utánajártunk, a biztosítók mely esetekben térítik meg a viharkárokat.

Mindenekelőtt a kár típusát kell tisztázni, nem mindegy ugyanis, hogy elemi vagy felelősségi kárról van szó – magyarázta Horváth Andrea, az egyik biztosítótársaság vezérigazgató-helyettese. A legfontosabb különbség, hogy az előbbit természeti jelenség, míg az utóbbit emberi mulasztás okozza.
Ez azt jelenti, hogy viharkár esetében harmadik személynek akkor fizet a biztosító, ha a biztosított felelőssége megállapítható. Amennyiben például a viharban kidőlt fa erősen korhadt volt, fennáll a növény gondozásáért felelős biztosítással rendelkező személy, társasház, vagy például önkormányzat felelőssége. Ebben az esetben a biztosító fizet, ahogyan akkor is, ha a tetőről a felújítás elmulasztása miatt zuhan le egy cserép.
Vis majornak tekinti viszont a biztosító, és nem térít, ha a viharos szél egy egészséges, rendszeresen gondozott fáról szakít le ágakat, vagy egy jól karbantartott tetőről sodor le cserepeket, és ezek okoznak károkat. Horváth Andrea hangsúlyozta: a jelenlegi biztosítási piacon nincs olyan lakás- vagy társasház-biztosítási termék, amely tartalmazná ezt a kockázatot, ugyanis ennek olyan magas lenne a díja, amit az ügyfelek nem tudnának megfizetni.
Jogi személyeknél, cégeknél, illetve önkormányzatoknál jellemzően a saját tevékenységi körükhöz kapcsolódó felelősségi károk megtérítésére vállalnak kockázatot a biztosítók, a vis major károk tehát nem minősülnek biztosítási eseménynek. Más a helyzet a biztosított kárára bekövetkező viharkárok esetében, ezekre az alapbiztosítás minden esetben fedezetet nyújt.
Viharkároknál lehetőség van telefonos kárrendezési eljárásra, ilyenkor a biztosító a károsult beleegyezésével helyszíni szemle nélkül rendezi az ügyet. Amennyiben jelentősebbek a veszteségek, a biztosító megelőlegezi a kártérítés egy részét, amiből megkezdődhet a helyreállítás.
A kerületi védelmi csoportot vezető Bojtor Gábor az elmúlt hetek tapasztalatait összegezve arra hívta fel a figyelmet, hogy a fakidőlésekkel kapcsolatos károk nagyobb részét az önkormányzat biztosítója rendezi majd. Az esetek többségében ugyanis erősen korhadt, állékonyságukat vesztett példányok okoztak problémát. Beteg volt az az évszázados gesztenyefa is, amely a Német Közösségi Ház tetőszerkezetét rongálta meg.
A veszélyes fák kiszűrése érdekében az önkormányzat rendszeresen ellenőrzi a nagy forgalmú parkok, játszóterek növényzetét. Ennek köszönhető, hogy e területeken a vihar ezúttal sem okozott komolyabb gondokat.

(M.)