Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Figyelik_az_iskolai_hianyzasokat

Figyelik az iskolai hiányzásokat

A szeptember elsejétől érvényes szabályozás szerint ötven óra igazolatlan hiányzás elérése után az illetékes gyámhatóság mérlegelés nélkül felfüggeszti az iskoláztatási támogatás – korábban családi pótlék – folyósítását, ezzel párhuzamosan védelembe veszi a gyermeket.

Érdemes a szülőnek minden eddiginél jobban odafigyelni gyermeke iskolába járási szokásaira, ugyanis az idei tanévtől ötven igazolatlan hiányzást követően három hónapig a Magyar Államkincstár visszatartja az iskoláztatási támogatás átutalását. A rendszer a fokozatosságra épül, a családok a hiányzások alakulásáról jelzést kapnak az iskolától.
A 2010. évi LXVI. törvény augusztus 30-i hatállyal bevezette az iskoláztatási támogatás jogintézményét azzal a céllal, hogy elősegítse a tankötelezettség teljesítését, ezáltal az iskoláskorú gyerekek helyes irányú fejlődését. A gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez az állam havi rendszerességgel járó nevelési ellátást vagy iskoláztatási támogatást nyújt. Ha a tanuló nem teljesíti tankötelezettségét, és összegyűlik tíz igazolatlan órája, az iskola köteles felvenni a kapcsolatot a jegyzői gyámhatósággal.
Ezt követően a hatóság végzésben hívja fel a szülő figyelmét arra, hogy az adott tanévben az ötvenedik igazolatlan óra után elrendeli az iskoláztatási támogatás felfüggesztését, valamint a gyermek védelembe vételét. Ennek megelőzése érdekében javasolják, hogy a család lépjen kapcsolatba az illetékes gyermekjóléti központtal, ahol biztosítják az ilyenkor szükséges szakmai segítséget. A harmincadik igazolatlan óra eléréséről újra értesítik a szülőt, a gyermekjóléti központ pedig hozzákezd az egyéni gondozási, nevelési intézkedési terv elkészítéséhez.
Erre azért van szükség, mert az ötvenedik igazolatlan órát követően a gyámhatóság – az iskola jelzése alapján – mérlegelés nélkül felfüggeszti az iskoláztatási támogatást, védelembe veszi a gyermeket, és eseti gondnokot jelöl ki. Ekkor lép életbe az együttműködésen alapuló intézkedési terv, amely különböző feladatokat ró az iskolára, a szülőre, a gyermekre és a gyermekjóléti központra. A gyermek után járó iskoláztatási támogatás nem veszik el, az önkormányzat részére a Magyar Államkincstárban megnyitott családtámogatási folyószámlára kerül. A gyermekvédelmi kedvezményben részesülő családok a támogatást természetben továbbra is megkapják, a kijelölt gondnok ugyanis a gyermek számára megvásárolja a szükséges iskolai felszereléseket, ruhát, élelmiszert stb.
Három hónap eltelte után a felfüggesztő határozatot felülvizsgálják, és amennyiben az igazolatlan hiányzások megszűntek, a Magyar Államkincstár újra a szülőnek utalja át az iskoláztatási támogatást. Ebben az esetben a gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülők utólag, természetben kapják meg a három hónapra járó juttatást. Nem szűnik meg ugyanakkor a védelem, a gyermekjóléti központ a tanév végéig szorosan együttműködik a családdal, hogy ne forduljanak elő újabb igazolatlan hiányzások.
Nagy Irén, a hegyvidéki Családsegítő és Gyermekjóléti Központ csoportvezetője elmondta, hogy a XII. kerületi iskolák komolyan veszik a szabályozást, van olyan intézmény, ahol már tízperces késésért is beírják az igazolatlan órát. Több gyermeknél már erősen „rezeg a léc”, van olyan kerületi iskolás, aki az eltelt két hónap alatt már negyvennyolc igazolatlan hiányzásnál tart.
Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a szülők szoros, napi kapcsolatot alakítsanak ki az iskolával, és időben szóljanak, ha a gyermeket orvoshoz viszik, esetleg hosszabb időre elutaznak. Előfordulhat ugyanis, hogy a nem jelzett néhány napos távollétet az intézmény igazolatlan hiányzásnak tekinti, és törvényi kötelezettségének megfelelően felveszi a kapcsolatot a gyámhatósággal. Ilyenkor elindul a hivatali eljárás, holott a gyermek hiányzását a szülők később igazolják. Sok kellemetlenségtől óvják meg magukat a családok, ha ezeket az előre tudható hiányzásokat előzetesen közlik az intézményekkel.

mm.

 Mint ahogy eddig is, a gyermekeket és családokat érintő probléma esetén a Családsegítő és Gyermekjóléti Központ információt és tájékoztatást ad a hozzájuk fordulóknak, valamint segítséget nyújt az iskolai hiányzások körüli nehézségek megoldásában. A Családsegítő és Gyermekjóléti Központ címe: 1124 Budapest, Jagelló út 24. Telefonszáma: 202-6816.