Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Vitaminokkal a tavaszi fáradtság ellen

Nehezen tavaszodott ki az idén, energiáink, vitamintartalékaink a végét járják. Ha nem figyelünk oda az étkezésünkre, hamar jelentkezhetnek a tavaszi fáradtság tünetei. Az a legfontosabb, hogy megfelelő minőségű zöldségeket és gyümölcsöket válasszunk.

Vigyázat: télen kiürült „vitaminraktáraink” feltöltését nehogy az üvegházi, hajtatott salátával, spenóttal, melegházi újhagymával, spanyol paradicsommal, délről importált, hatalmas, ízetlen eperrel, marokkói paprikával, olasz szőlővel kezdjük! Nem elég, hogy ezek a zöldségek-gyümölcsök aránytalanul drágák, még jó adag mérget is vihetünk velük a szervezetünkbe.
A nagyobb bevásárlóközpontokban, élelmiszer-áruházakban csak hiányos információkat találunk a növények származásáról, termesztési módjáról, tartósítási eljárásairól. Nem tudhatjuk, tartalmaznak-e vegyszereket, milyet és mennyit. Felmerül a kérdés: hogyan és mivel pótoljuk a vitaminokat, mit válasszunk egészségünk megőrzésére, óvására?
Mindenképpen szezonális zöldségeket, gyümölcsöket vegyünk, főleg a hazai termékekből. Március végén már előbújt a hónapos retek, a még nem igazán fejesedő, de friss, üde levelű saláta, továbbá megbízható vitaminforrás a káposzta, a cékla, a jól tárolt alma, burgonya. Törekedjünk a nyersen készítésre és fogyasztásra!
Vásárláskor a piacokon áruló őstermelők által tárolt, vermelt, nem mesterségesen tartósított élelmeket válasszuk! A megfelelően kezelt, (akár nagyüzemi módon) fagyasztott zöldség, gyümölcs megbízhatóbb, mint a bizonytalan származású és termesztésű, a világ másik végéről ideszállított. Ne feledkezzünk meg a répafélékről, különösen a cékláról, amelynek kiemelkedő a kálium-, folsav- és vastartalma. Hölgyek számára ideális „nyomelem-bomba”. A kálium hozzájárul az izmok és az állóképesség növeléséhez.
Fogyasszunk sok káposztafélét, főleg savanyított káposztát, amelynek magas a C-vitamin-tartalma. Ez főzéskor hő hatására feleződik, ezért együnk belőle minél többet nyersen, salátába keverve. Jó kálium- és rostforrás, alacsony az energiatartalma. Leve hashajtó hatású, emésztést serkentő, ezáltal jól beilleszthető a tavaszi tisztító-méregtelenítő kúrába. Magas rostanyagtartalma serkenti az emésztést, telít, így fogyókúrában is jól használható. Jusson eszünkbe a fekete- és jégcsapretek, amelyek a köhögéscsillapításon kívül az epehólyag működését serkentik. Nagyon magas C-vitamin- és ásványianyag-tartalmuk van.
Ne felejtsük el a vörös- és lilahagymát sem, ezek szintén C-vitamin-bombák, és jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaznak. Megfázáskor illóolajai tisztítják az orrot, az arcüreget. Szedjük elő a kamra mélyéből az olajos magvakat. A dió, tökmag, lenmag, mogyoró, mandula, napraforgómag energiatartalma magas, de a bennük lévő zsírsavak telítetlenek, csökkentik a koleszterinszintet. Vastartalmuk jó a vérszegénységre, B-vitaminjaik karbantartják az idegrendszert. Magas magnéziumtartalmuk az ideg- és izomműködésben, valamint számos enzim működésén keresztül a fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcserében játszik szerepet.

Az alábbi menüsort úgy állítottuk össze, hogy valamennyi vitamin előforduljon bennük, amely átsegít minket az esetleges tavaszi fáradtságon.

Csomboros káposztaleves

Vitaminokkal_a_tavaszi_faradtsag_ellen2Főzzünk meg bő vízben 70 deka sovány füstölt húst (a levesbe ebből csak 10 dekát használjunk fel), amint megpuhult, csöpögtessük le, várjuk meg, míg kihűl, a levét tegyük félre. Közben torzsázzunk ki 1 kisebb fej, kb. 60-70 dekás édes káposztát, és szeljük fel vékony csíkokra. Tisztítsunk meg 1 fej kisebb vöröshagymát, félbevágva szeleteljük fel, adjuk a káposztához, szórjuk egy lábasba.
A félretett füstölt léről szedjük le a zsírt – könnyebb, ha teljesen hideg, mivel a tetején összegyűlve szétterül –, majd annyit öntsünk belőle a zöldségekre, amennyi ujjnyira ellepi azokat. Adjunk hozzá még egy arasznyi megtisztított póréhagymát, fűszerezzük 1 mokkáskanál szárított csomborral (borsikafűvel). A káposztát és a póréhagymát ebben az ízes lében főzzük puhára, a káposzta felét szűrőkanállal emeljük ki, és tegyük félre, majd tálaláskor lesz szerepe. A maradék káposztát a levével és 2 deci kefirrel együtt turmixoljuk és szűrjük át. Végül fél citrom levével és 1 mokkáskanál 10 százalékos ecettel ízesítsük kellemesen pikánsra.
Kóstoljuk meg, nincs-e valamiben híja, ha kell, sózzuk, enyhén borsozzuk. A félretett káposztát szórjuk bele, és egészítsük ki a füstölt húsból leszelt hajszálvékony sonkával, kb. tányéronként 4 szelettel – a maradékot máskor, máshoz elhasználhatjuk. Az ily módon gazdagított levest jól behűtve tegyük az asztalra. Nagyon jól illik hozzá egy ritka száraz fehérbor, a somlói juhfark, szintén behűtve.

Friss füvekkel pácolt jércemell roston

Vásároljunk 60 deka csirkemellfilét és 4 szép csirkemájat. Ujjnyi vastagra csíkozzuk fel a mellehúsát, és a májjal együtt szorosan rakjuk egy tálba, sózzuk, borsozzuk. Vágjunk fel apróra 2-2 ág friss zsályát, rozmaringot, kakukkfüvet és tárkonyt, ami kéznél van, s szórjuk rá a húsra és a májra. Adjuk meg a tényleges illatát 1 zúzott fokhagymagerezddel. Öntsünk rá másfél deci olajt, hogy éppen ellepje. Letakarva a hűtőszekrényben legalább egy órán át érleljük.
Közben bontsuk leveleire a hozzá való salátaféléket, mossuk meg, szárogassuk le. Vásároljunk öt-hat féle salátát, egy alkalommal nem szükséges mindet elhasználni, a maradék másnap is jó egy újabb vegyes salátához. A salátának valók felét osszuk el négy tányéron egyenletesen és mutatósan, ami megmarad, szintén tegyük el másnapra.
Vitaminokkal_a_tavaszi_faradtsag_ellen1Ezután 10 deka gombát (lehet erdei is), megtisztítva, homokos talpát eltávolítva, nyersen vágjunk cikkekre, hámozzunk meg egy nagyobb narancsot, a fehér bundáját is húzzuk le, majd bontsuk gerezdjeire. Szemezzünk le egy kisebb fürt szőlőt (ha nincs, beáztatott, nagy szemű görög mazsola is jó), negyedeljünk el két szem paradicsomot. Karikázzunk fel egy arasznyi kígyóuborkát, és az összes zöldséget-gyümölcsöt fóliával letakarva tegyük hűtőszekrénybe.
A pácolt csirkemellet és a májat olajostól tegyük bele egy megforrósított serpenyőbe, és süssük 3-4 percig. Közben 3 kiskanál citromlevet keverjünk simára 9 kiskanál olajjal, enyhén sózzuk meg, locsoljuk a salátára.
A forró sült csirkemellet és a májakat szűrőlapáttal emeljük ki a tálakon elosztott salátákra, nem baj, ha az olajból a húsra is csöpög egy kevés, és azonnal tálaljuk. Száraz fehérbort – chardonnay-t – ajánlunk mellé, kellően lehűtve.

Répatorta

Vitaminokkal_a_tavaszi_faradtsag_ellen3Kezdjük a tésztájával: egy mélyebb tálba mérjünk bele negyed kiló porcukrot, 3,5 deci olajt, 1 mokkáskanál őrölt fahéjat, 35 deka finomlisztet, 40 deka reszelt sárgarépát és 20 deka leszűrt konzervananászt. Az összes hozzávalót keverjük össze. Diónyi vajjal kenjünk ki egy mikrosütőbe való félliteres formát (lehet tűzálló tál vagy üveg is), ebbe simítsuk bele a tésztát. Ne fedjük le, 650 wattal 20 percig süssük, s várjuk meg, amíg kihűl.
Közben marad időnk a krém elkészítésére. Keverjünk ki simára 25 deka natúr vajkrémet és 12,5 deka puha margarint, adjunk hozzá 1 csomag vaníliás cukrot és 30 deka porcukrot, így keverjük habosra. Az időközben megsült és kihűlt répatortát emeljük ki egy tálra, az oldalát és a tetejét kenjük meg bőven a vajas-habos krémmel, szórjunk rá kb. 6-8 deka mazsolát, és legalább fél órára tegyük hűtőszekrénybe. Tálaláskor forró vízbe mártott késsel vágjunk belőle.

Járay Mari