Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Barabás-képek a Nemzeti Galériában

A magyar nemzet és művészet eszmei összekapcsolódásának legjellemzőbb képi emlékeit és azok kialakulását mutatja a 18. század végétől az első világháborúig terjedő időszakban a Magyar Nemzeti Galéria április 3-ig látható „Nemzet és művészet. Kép és önkép” című kiállítása. Ekkor születtek meg nemzeti hőseink, a népies figurák s a jellegzetes hazai vidékek és szokások ábrázolási mintái.
A tárlaton Barabás Miklós két műve is látható: az Egy utazó cigánycsalád Erdélyben, illetve a Vásárra induló román család. Veszprémi Nóra, a kiállítás egyik kurátora lapunknak elmondta, hogy a cigánycsaládot ábrázoló festmény az első hazai zsánerkép. Hosszú ideig magántulajdonban volt, nemrégiben a Nemzeti Galériának ajánlották fel megvételre, annak azonban nem volt rá pénze, ezért az egyik bank vette meg, és állandó letétbe helyezte a galériában.
Ez a festmény ihlette Petőfi Sándort a Vándorélet című vers megírására, és Nagy Ignác egyik novellája is a képen látható cigánycsaládról szól. Barabás Miklós Bécsben állította ki először, ahol nagy divatja volt a zsánerképeknek, de az ottani közönség nem találta szalonképesnek a festmény szereplőit.

KGy.Barabas-kepek_a_Nemzeti_Galeriaban