Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Valtozasok_az_uj_esztendoben1

Változások az új esztendőben

Hosszú évek után az idén először fordul elő, hogy a január nem az aránytalan drágulásokról, újabb adók bevezetéséről, hanem többségében az emberek életkörülményeit, mindennapjait pozitívan befolyásoló változásokról szól. A többi között életbe lépett az egykulcsos adó és a családi adókedvezmények rendszere, egyszerűsödik a hivatali ügyintézés, újra három évig jár a gyes, és többen vehetik igénybe a lakhatással kapcsolatos támogatásokat. Lapunk a legfontosabb újdonságokat gyűjtötte össze.

A félszuperbruttó adóalap megtartása mellett életbe lépett az egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó. Az új adókulcs vonatkozik valamennyi tőkejövedelemre, így a banki kamatra, osztalékra, árfolyamnyereségre és az ingatlaneladásból származó nyereségre is. Emelkedik a munkavállalói járulék, méghozzá az eddigi 9,5-ről 10 százalékra. Bruttó 180 ezer forint jövedelemig legfeljebb 12 100 forint adójóváírás vehető igénybe, e felett fokozatosan csökken a kedvezmény, bruttó 330 ezer forint felett pedig megszűnik az adójóváírás.

Három esztendeig jár a gyes

Emlékezetes, hogy a baloldali kormány 2009-ben a korábbi háromról két esztendőre csökkentette a gyed, illetve a gyes időtartamát. A januártól életbe lépő szabályozás értelmében a 2010. április 30. után született gyerekek szülei esetében újra három évig jár a támogatás, azonban a második évtől munka mellett csak akkor lehet igénybe venni, ha a gyesen lévő legfeljebb heti harminc órát dolgozik. A részmunkaidős foglalkoztatásban dolgozó nők után a cégnek 27 helyett 20 százalékos tb-járulékot kell fizetnie.
Nem vonatkozik a szigorítás az otthoni munkát végzőkre, valamint a tartósan beteg, fogyatékos gyereket vagy ikreket nevelőkre. Azok, akik december 31-én gyes mellett heti harminc óránál többet dolgoztak, március 31-ig kapnak haladékot az új feltételek teljesítésére.
Az eddigi napi négy óra helyett heti harminc órára emeli a törvény a gyermeknevelési támogatás mellett végezhető munka időtartamát. Újdonság az örökbefogadói gyermekgondozási segély, amit a tíz évesnél kisebb gyereket örökbe fogadók hat hónapon keresztül vehetnek igénybe, függetlenül attól, hogy a gyerek elmúlt hároméves. Kiemelt segítséget kapnak a legalább hármas ikreket nevelő szülők, akik a gyes alapösszegének annyiszorosára számíthatnak, ahány ikergyerekük van.

Adókedvezmények a családoknak

Jelentős adókedvezményeket vehetnek igénybe a családosok. Az egy- és kétgyerekesek gyerekenként havonta tízezer, a három- és többgyerekesek gyerekenként 33 ezer forinttal csökkenthetik személyi jövedelemadójukat. Ha a munkavállaló kérelmezi, az adókedvezmény már a januári munkabérrel igénybe vehető.
Fontos tudnivaló, hogy az adókedvezményt a kedvezményezett eltartottak száma szerint kell kiszámolni. Ebbe a körbe tartoznak a családi pótlékra, valamint a rokkantsági járadékra jogosultak, illetve a legalább 91 napos magzat. Figyelembe kell venni az eltartottakat is, például ha van a családban egy egyetemista és két általános iskolás, akkor kétszer 33 ezer forint írható le az adóból. Válást követően, amennyiben bírósági döntés, vagy a felek egyezsége alapján a szülők azonos ideig felváltva gondozzák gyereküket, a családi pótlékra fele-fele arányban mindketten jogot szereznek.
Átalakulnak a fűtéstámogatás, valamint a lakhatással kapcsolatos szociális ellátások igénybevételének feltételei. A jelenlegi szociális alapú gáz- és távhőtámogatást a rászorulók április 30-ig változatlan feltételekkel és külön igénylés nélkül továbbra is megkapják, ezt követően azonban ezt a típusú támogatási formát felváltja a kibővített lakásfenntartási támogatás. Az új juttatásra szeptember elsejétől az lesz jogosult, akinek az egy fogyasztási egységre számított jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 250 százalékát – eddig ez 150 százalék volt –, és a háztartás egyik tagjának sincs a törvényben meghatározott vagyona. Nem minősül vagyonnak az életvitelszerűen lakott magántulajdonú lakás, illetve a mozgáskorlátozottság miatt vásárolt gépjármű.
A jogosultság meghatározásakor figyelembe veszik a gyermekek számát, illetve azt is, ha valaki egyedül állóként kér segítséget. A lakásfenntartási támogatást az új szabályozás szerint elsősorban természetben kell nyújtani, az igényléseket szeptember elejétől fogadják az önkormányzatok.

Bérpótló juttatás a munkanélkülieknek

A rendelkezésre állási támogatást felváltja az eddiginél több feltétel teljesüléséhez kötött bérpótló juttatás, amelynek összege továbbra is az öregségi nyugdíjminimum. A jogosultságot két év helyett évente felülvizsgálják, a juttatást csak azok kaphatják meg, akik az ellenőrzést megelőző egy évben legalább harminc napot dolgoztak.
Munkaviszonynak számít a bejelentett háztartási munka, az egyszerűsített foglalkoztatás, a munkaerő-piaci átképzés, amennyiben az legalább fél évig tartott. A harminc napba a közérdekű önkéntes tevékenységet is beszámolják. A bérpótló támogatásra jogosultakkal idén már nem az önkormányzatok, hanem a munkaügyi kirendeltségek foglalkoznak.
A bölcsődékben az étkeztetési díjba ezentúl nem csupán az élelmezés nyersanyagköltsége, hanem a rezsiköltség egy része is beleszámít. A rászoruló családok gyermekei továbbra is ingyen étkezhetnek az állami és önkormányzati bölcsődékben, óvodákban és általános iskolákban. Újdonság, hogy 2011-től az ingyenesség a nyolcadikosokra is kiterjed.
A kisgyermekes szülők számára lényeges, hogy a vonatkozó törvény értelmében az önkormányzatok családi napközik biztosításával is eleget tehetnek a bölcsődés korú gyerekek ellátására vonatkozó kötelezettségüknek. Ez azt jelenti, hogy a jövőben több lehetőség nyílik a bölcsődések elhelyezésére. A családok együtt tartását szolgálja, hogy válsághelyzetbe került várandós anyával kérésre férje vagy élettársa is bemehet a családok átmeneti otthonába.

Nem emelt árat a közlekedési vállalat

A törvényes képviselő beleegyezése nélkül is kérhetnek segítséget a szakosodott intézményektől a 16-18 éves szenvedélybetegek. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy az esetleges gyógykezelés, illetve elterelés a szülő tudta nélkül is igénybe vehető. Bekerült a veszélyes szerek közé a „kati” néven elhíresült partidrog, ennek értelmében a jövőben a Mefedron használata kábítószerezésnek minősül.
A mindenkori öregségi nyugdíjminimum helyett a jövőben a költségvetésben meghatározott alapösszeghez igazítják az ápolási díj mértékét, ezzel lehetővé válik a támogatás fokozatos emelése. Idén az ápolási díj ezer forinttal emelkedik. A nevelőszülők helyzetét javítja, hogy háromévesnél fiatalabb gyermek esetében jogosultak a fogyatékos vagy tartósan beteg gyerek után járó megemelt nevelési díjra.
A fővárosi közgyűlés döntése szerint az ivóvízért közel három százalékkal kell többet fizetni, míg a csatornadíj a csepeli központi szennyvíztisztító jelentős üzemeltetési költségei miatt 19,5 százalékkal emelkedik. A szemétszállítás díja 5,27 százalékkal nő, januártól egy szokásos méretű, 120 literes tartály egyszeri ürítése 632 forintba kerül. Drágul a temetés is, a kegyeleti szolgáltatások átlagosan tíz százalékkal többe kerülnek. A levelező- és képeslapok ára nem változik, azonban a belföldre feladott szabványlevelek ára 80-ról 90, a szabványméretű elsőbbségi levelek ára 105-ről 115 forintra emelkedik. A kéményseprés ára 3,8 százalékkal nő, míg a fővárosi tulajdonú lakások bérlői háromszázalékos lakbéremelésre számíthatnak.

Tilos a dohányzás a buszmegállókban

A játszóterek és az aluljárók után február elsejétől a BKV-megállókban és a végállomások utasváróiban is tilos lesz a dohányzás. A figyelmeztető táblák kihelyezését követően a tilalom megszegőit ötvenezer forintra büntetheti a közterület-felügyelet. Január elsején életbe lépett az a közterület-használatot érintő fővárosi rendelet is, amelynek értelmében az engedéllyel rendelkező vendéglátóhelyeken kívül nem lehet szeszesitalt fogyasztani az aluljárókban.
Többé már nem játék a graffitizés: a rongálásnak minősülő falfirka készítője az okozott kár nagyságától függetlenül egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. Büntetőjogi értelemben fokozott védelmet kaptak az egészségügyi dolgozók, akik januártól közfeladatot ellátó személynek minősülnek.
Fontos változások történtek a KRESZ-ben is. Tilos előzni az azonos irányú forgalom számára két forgalmi sávval rendelkező autópályán és autóúton – 6 és 22 óra között – a 7500 kilogrammot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsival, vontatóval, valamint e járműből és pótkocsiból álló járműszerelvénnyel. A tilalom hatálya alatt az érintett járműveknek olyan követési távolságot kell tartani, hogy közéjük legalább egy, a tilalom hatálya alatt álló jármű besorolhasson.
Jelentősen emelkedtek a helyszíni bírság tételei. Gyorshajtásért, ittas vezetésért, piroson történő áthajtásért, valamint a be nem kapcsolt biztonsági övért a rendőr köteles 10 és 300 ezer forint közötti helyszíni bírságot kiszabni. Rosszul jár az az autós, aki nem fizeti be határidőre a kiszabott közlekedési bírságot, ugyanis a tartozás miatt autóját kivonhatják a forgalomból.
Lakott területen kívül az utak mentén tilos a négy négyzetméter felületet meghaladó reklámtáblák kihelyezése, a szabályszegő ingatlantulajdonosok akár félmillió forintos bírságra is számíthatnak. A lakott területeken belül a tilalom a közút területére, a közút felett és a közvilágítási, villany-, telefonoszlopokra, illetve műtárgyakra is vonatkozik.
A törvényi változásoknak köszönhetően elhárult az akadály a tömegközlekedésben részt vevő járművek bekamerázása elől. A jövőben a szolgáltatók, köztük a MÁV, a Volán és a BKV, maguk dönthetik el, hogy elhelyeznek-e videofelvevőket az utastérbe.
Szezontól függetlenül 1170 forintról 1650 forintra változik a négynapos matrica ára. Az éves sztrádahasználat személyautóknak 40 ezer, teherautóknak össztömegtől függően 115 és 215 ezer forint közötti összegbe kerül. A jövedéki adó emelése miatt drágul a cigaretta és a dohányáru, egy doboz cigaretta ára átlagosan tizenhat forinttal nő.

Nőnek a nyugdíjak és a minimálbér

Az inflációnál nagyobb mértékben, 3,8 százalékkal emelkednek a nyugdíjak. A tavalyi bruttó 73 500-ról 78 000 forintra nő a minimálbér, a végzettség szerinti garantált bérminimum 94 000 forintra változik. A közszférában marad az alapilletmény, ezért kiegészítik az alacsonyabb fizetési körbe tartozó gyerekesek nettó bérét. Már negyvenéves munkaviszony után nyugdíjba mehetnek a nők, a szolgálati idejükbe a gyermekneveléssel töltött időből legfeljebb nyolc évet beszámítanak.

Évi 1200 köbméter alatti fogyasztás esetén nem drágul a gáz, az 1200–1500 köbméter közötti mennyiség ára 0,7 százalékkal nő, e felett 3000 köbméterig 4,5 százalék, 3000 és 3500 köbméter között 7,8 százalék, míg a 3500 köbmétert meghaladó fogyasztás esetén 9,3 százalék lesz az áremelés mértéke. Kedvezményben részesülnek a három vagy több gyermek után családi pótlékban, nevelési ellátásban vagy iskoláztatási támogatásban részesülő családok, illetve nevelőszülők. Ennek mértéke három gyermekig 200 köbméter/év gyermekenként, a negyedik gyermektől gyermekenként 300 köbméter/év.
A jogosultságot a Magyar Államkincstár kérelemre határozatban állapítja meg, a kedvezmény 2011 januárjától jár a nagycsaládos fogyasztóknak. Az igénylőlapokat a Magyar Államkincstár 2011. január 15-ig postán juttatja el az érintetteknek.
Munkanap helyett naptári napokban állapítják meg a hivatali eljárások közigazgatási határidejét. Ennek megfelelően például az eljárási határidő három munkanapról öt naptári napra, huszonkét munkanapról harminc napra, harmincöt munkanapról ötven napra változik. Az államigazgatás olcsóbbá és hatékonyabbá tétele, valamint az ügyintézés egyszerűsítése érdekében huszonkilenc kormányablak kezdte meg működését az országban. Az integrált ügyfélszolgálati irodákban a többi között a családtámogatással és a vállalkozásokkal kapcsolatos ügyekben lehet eljárni.

MM.