Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Halat hetente háromszor

A piramis elvű táplálkozásban – amelyben a zöldségek és a gyümölcsök foglalják el a tetemes alsó részt – havonta egyszer javasolják sertés- és marhahús, ezzel szemben heti két-három alkalommal a halak fogyasztását. A derék uszonyos meg is érdemli, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk neki, és megismerkedjünk néhány ételleírással, amelyben ő a "főszereplő".

Az ókoriak sokkal többet tudtak a halakról, mint mi. A régi rómaiak a rombuszhalat, a franciák a heringet becsülték nagyra, a középkoriak a sózott szardíniát és a tőkehalat kedvelték, de a cápát sem vetették meg, csaknem minden tengeri herkentyűt felvettek az étlapjukra. Böjtölés idején, a hústalan napokon megnőtt a kopoltyúsok becsülete, az egyház ugyanis engedélyezte a halevést.
Gáti István A természet históriája című, a XVIII. század végén megjelent könyvéből tudjuk, hogy a menyhal zsírjával a hályogos szemet gyógyították. A csukamájolaj mint a vérszegénység biztos ellenszere, vagy a csontok erősítője, ma is bevált és használt gyógyszer. A tőkehalmáj olaját a reuma és a köszvény, a gerinc- és ízületi betegségek, valamint különféle bőrbetegségek, az angolkór, illetve a kóros D-vitamin-hiány gyógyítására alkalmazzák.

Sajtkérges halfilé salátával

Mossunk meg 15 deka madársalátát, csöpögtessük le, és vágjunk fel hozzá 4 szem nagyobb, keményebb húsú paradicsomot, amit keverjünk el a madársalátával. Adjunk hozzá egy kb. 25 dekás, felkockázott kígyóuborkát és 1 fej nagyobb, karikára vágott vöröshagymát.
Locsoljunk meg négy szelet tengerihal-filét (kb. 60 deka) 1 citrom kifacsart levével, majd sózzuk, borsozzuk, és tegyük félre. Egy nagyobb serpenyőben hevítsünk fel 4 evőkanál olajt, amiben a citromos halfilék mindkét oldalát 2-2 percig süssük. Közben keverjünk el 1,5 deci vizet 2 kiskanál ételízesítő porral, dobjunk bele egy maréknyit az uborkakockákból, és terítsük szét a halszeletek tetején 1-1 szelet durvára reszelt parmezán sajttal együtt. Fedjük le a sajtos halakat, és alacsony hőfokon, kb. 15 perc alatt olvasszuk rá a halra a sajtot.
Közben keverjünk össze 4 evőkanál fehérborecetet 1 fej felaprított vöröshagymával, sózzuk, borsozzuk, és 4 evőkanál olívaolajjal keverjük ki salátaöntetté. Forgassuk bele a madársalátát és a paradicsomot.
A megsütött sajtos halfilét szedjük tányérokra, körítsük a madársalátás paradicsommal, díszítsük felaprított kaporral, és pirítóst kínáljunk hozzá. Egy pohár száraz fehérbort, 14 fokosra behűtött, egyéves chardonnay-t igyunk mellé.Halat_hetente_haromszor2

Spagetti lazacos tejszínmártással

Apró kockákra vágjunk fel 30 deka lazacfilét, és locsoljuk meg 3 evőkanál citrommal. Ezután aprítsunk fel, vagy reszeljünk le 1 fej kisebb vöröshagymát. Főzzünk ki tíz percig félpuhára (al dente) 40 deka spagettit lobogva forró, enyhén sós vízben. Pároljunk hagymát 1 evőkanálnyi megforrósított olajon, adjuk hozzá a lazacot, és egy percig pirítsuk együtt őket. Forraljuk fel 2,5 deci tejszínnel és 2 deci vízzel felöntve, hintsük meg 1 kiskanál ételízesítő porral, és 1-2 percig közepes lángon főzzük.
Szórjunk bele 15 deka mélyhűtött zöldborsót, amit 3 perc alatt főzzünk puhára. Végül aprítsunk finomra fél csokor kaprot, és keverjük bele a mártásba. Sózzuk, 1 mokkáskanál őrölt fehér borssal fűszerezzük, 2 evőkanál citrommal savanyítsuk pikánssá. A leszűrt spagettit forgassuk a mártásba, s a maradék kaporral és citromcikkekkel díszítsük.
Ehhez a tésztához egyéves cabernet sauvignon rosét ajánlunk, 10 fokosra lehűtve.Halat_hetente_haromszor1 

Tengerihal-ragu vadrizzsel

Főzzünk meg 16 deka vadrizskeveréket forrásban lévő vízben a csomagolásán feltüntetett ideig. Tisztítsunk meg 30 deka sárgarépát, és vágjuk fel hasábokra, aprítsunk fel hozzá 1 fej vöröshagymát. A natúr halfilét nagyjából egyforma kockákra vágjuk fel, és locsoljuk meg 2 evőkanál citromlével, majd sózzuk, borsozzuk.
Hevítsünk fel 2 evőkanál olajt egy serpenyőben, pirítsuk meg benne a haldarabokat, majd szedjük ki papírtörlőre. A visszamaradt olajon pároljuk meg a hagymát és a sárgarépát, szórjunk rá 1 púpozott evőkanál lisztet, keverjük össze, és enyhén pirítsuk meg, csak annyira, hogy egy kis színt kapjon. Majd 2 és fél deci húslevessel (lehet leveskockából is) és 2 deci sovány (1,5%-os) tejjel felöntve forraljuk fel, hogy mártássá sűrűsödjön. Adjunk hozzá 1 mokkáskanál őrölt fehér borsot, 15 deka mélyhűtött zöldborsót, 4 percig főzzük, és 2 evőkanál citromlével ízesítsük savanykásra. Vágjunk finomra 1 csokor friss kaprot, és szórjuk a mártásra.
A leszűrt rizzsel tálaljuk, és citromkarikákkal díszítsük a tetejét. Egy pohár száraz fehérbort, 12 fokosra hűtött, illatos cserszegi fűszerest ajánlunk hozzá.Halat_hetente_haromszor3

Járay Mari

Ha még nem tudná...

- Az eszkimóknál, akik híresen nagy halfalók, a szívinfarktus csaknem ismeretlen, ugyanis vérsav- és koleszterinszintjük alacsonyabb az európai átlagénál. Vérzési és véralvadási idejük hosszú, és ezt a jó egészségi állapotot a rendszeres, nagy mennyiségű halfogyasztásnak köszönhetik.

- A halolajban tetemes mennyiségű telítetlen zsírsavak találhatók, amelyek az Omega-3 zsírsavak közé tartoznak, és aktív szerepet játszanak a sejtmembrán felépítésében. Elősegítik a vérlemezkék összekapcsolódását, ami által csökken a vérrögképződés veszélye, rugalmasabb marad az érfal. Mivel az Omega-3 zsírsavak csak rövid ideig fejtik ki hatásukat, ezért fontos az állandó, rendszeres tengerihal-fogyasztás.

- A sós vízi halhús jó A-, B2-, B6-, B12-és D-vitamin-forrás, jódot, értékes fehérjét és a már említett többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Könnyen emészthető, diétában kiválóan alkalmazható. Energiatartalma sokban függ a hal fajtájától és az elkészítés módjától. Próbáljunk meg elszakadni az állandó lisztben, morzsában bundázástól, bő olajban kérgesre sütéstől, ilyenkor kártékony karcinogén zsiradékokkal megszívva, eredeti ízét elveszítve kerül a hal a tányérunkba! Válasszuk a roston, nyárson, grillen sütött, zsenge húsú esetében párolt halat, illő mártással, salátával, bepácolással és jól megválasztott borral.

- Az Omega-3 jótékony hatása elsősorban a tengeri makrélánál, a lazacnál, a tintahalnál, a tonhalnál, a heringnél és a szardellánál tapasztalható. Az édesvízi halak közül csak a busa tartalmazza kellően nagy mennyiségben.