Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Jeles_nevnapok_pompas_falatok1

Jeles névnapok, pompás falatok

November a jeles névnapok és a hozzájuk illő vendégeskedések, köszöntők, mulatságok időszaka. Kezdődött Mártonnal és a sült libával, újborral, folytatódott Erzsébettel, nemsokára itt van Katalin, hogy aztán Andrással és az első disznótorral fejeződjék be a sor. Ezek után majd kimondottan a megkönnyebbülésünkre szolgál a várakozás, advent ideje, a karácsony előtti négyhetes, visszafogottabb étkezés és életmód.

Alexandriai Szent Katalin Kr. u. 305-ben halt vértanúhalált. A középkorban különösen tisztelték, neve napja kötelező ünnep volt. A legenda szerint – noha életéről mindmáig kevés történeti hitelességű adatunk van – Maximinus római császár idején keresztény hitéért börtönbe vetették, megkínozták, majd lefejezték. Testét az angyalok ragadták el Arába egyik magas hegyormára.
Alakját gazdag szimbólumrendszer övezi: festményeken, szobrokon úgy is látható, mint akinek bemutatják egyetlen és örök vőlegényét, Krisztust, máskor bölcs nőként ábrázolják, aki filozófusokkal vitatkozik és keresztény hitre térít, ám leggyakrabban egy törött kerék tűnik fel mellette, mivel kerékbe akarták törni, de színe előtt összetört a kegyetlen kínzóeszköz.
A november 25-i névnaphoz több népi jóslás kötődik. Az eladósorban lévő leányok ilyenkor vízbe állítanak egy gyümölcsfaágat, s ha az karácsonyig kihajt, kisvártatva jelentkezik a leánykérő. Ki ne ismerné továbbá a népi mondást: „Ha Katalin kopog, karácsony locsog.”

A névnap jó alkalom, hogy kedves figyelmességgel, ünnepi ételsorral vendégeljük meg a számunkra kedves Katalinokat.

Cukkinileves fokhagymával

Megmosunk 3 közepes cukkinit (kb. 25 deka), ha elég zsengék, nem szükséges meghámozni őket. A végeiket levagdossuk, majd karikákra vágjuk. Megtisztítunk 1 fej közepes vöröshagymát és 2 gerezd fokhagymát, az előbbit finomra aprítjuk, a fokhagymagerezdeket présen átnyomjuk.
Egy fazékban felforrósítunk fél deci olajt, rádobjuk a kétféle hagymát, épp csak megüvegesítjük, összekeverjük a cukkinikarikákkal, és a lángot takarékra véve puhára pároljuk. Meghintjük egy csapott evőkanál liszttel, jól átforgatjuk, és felöntjük 3 deci vízzel.
Amíg felforr, 1 tojást kettéválasztunk, és a sárgáját összekeverjük 2 deci tejszínnel. Amint enyhén gyöngyözni kezd, besűrítjük a tojásos-tejszínes keverékkel, sózzuk, borsozzuk. Óvatosan hagyjuk egyet forrni, de azonnal húzzuk le a tűzről, nehogy a tojás megcsomósodjon! Amíg hűl, a tetejére fél csokor frissen vágott petrezselyemzöldet szórunk, kissé besavanyítjuk fél citrom kifacsart levével, és még azon forrón 7 deka reszelt sajttal gazdagítjuk.

Afrikai harcsafilé francia lecsóval

Ehhez a fogáshoz egyszerre két serpenyőt használunk. Legelőször is hámozzunk meg 40 deka burgonyát, és vágjuk fel cikkekre. Az egyik, lehetőleg magasabb falú serpenyőben (ha nincs, lehet lábas is) forrósítsunk fel kb. 1 deci olajt, ebbe szórjuk bele a burgonyát, és pirítsuk meg. Lapjában vágjunk fel 80 deka afrikai harcsafilét tenyérnyinél nagyobb szeletekre, távolítsuk el az esetleg rajtuk lévő uszonyokat, majd sózzuk, borsozzuk, és tegyük félre, hogy az ízek átjárják a halhúst.
A másik serpenyő a francia lecsóhoz szükséges. Aprítsunk fel 10 deka (kb. 2 közepes fej) vöröshagymát, 20 deka zöldpaprikát, 10 deka cukkinit, 15 deka padlizsánt és egy pár szem nyers, hámozott burgonyát. Amikor mindezzel megvagyunk, vegyük elő a másik serpenyőt, ebben is hevítsünk fel 1 deci olajt, fektessük bele a harcsaszeleteket, és lassú tűzön mindkét oldalukat süssük pirosra. Amíg sül, vágjunk fel 20 deka paradicsomot, aprítsunk fel 1 fej megtisztított fokhagymát és 5 deka friss bazsalikomlevelet.
Ennyi idő alatt megpirul a burgonya, adjuk hozzá az előkészített zöldségeket, kivéve a paradicsomot. A készülő ételt sózzuk, borsozzuk, majd tegyük bele a harcsaszeleteket. Hintsük meg a bazsalikommal és a fokhagymával, és az egészet pirítsuk össze. Öntsük fel egy kevés vízzel, és amikor forr, dobjunk bele 2 halászlékockát, hangsúlyozva a halas fogás zamatait. Végül öntsük fel 4 deci paradicsomlével, és utoljára keverjük bele a felkockázott paradicsomot.

Amint valamennyi hozzávaló megpuhult, néhány friss bazsalikomlevéllel díszíthetjük, és egy fél citrommal elkísérve tegyük az asztalra. Jóféle, könnyed, száraz szürkebarát illik hozzá.Jeles_nevnapok_pompas_falatok2

Gesztenyetorta

A tészta hozzávalóit 16 szeletes tortára számítva állítottuk össze. Nyolc tojássárgáját a fehéredésig kikeverünk 30 deka kristálycukorral, elektromos habverővel, 4-5 perc alatt. Belekeverünk még 1 deci vizet. Egy másik tálban összeforgatunk 15 deka finomlisztet és 15 deka őrölt diót fél csomag sütőporral, és a tojásos masszához keverjük. Végül a 8 tojásfehérjét felverjük kemény habbá, majd óvatosan összeforgatjuk az előzőekkel.
Ezt a masszát egy 24 centi átmérőjű, sütőpapírral kibélelt tortaformába kanalazzuk, és előmelegített sütőben, először közepes lángon, 25 percig sütjük. Ekkor csökkentjük a sütés erősségét, takarékosabbra állítva a sütőt újabb 25 percig sütjük.
Közben elkészítjük a tölteléket: lassan felforralunk 20 deka kristálycukrot 0,75 deci vízzel kevergetve, ha teljesen felolvadt a cukor, lehúzzuk a tűzről. Habosra keverünk 15 deka margarint, majd belemorzsolunk 50 deka gesztenyemasszát, ezzel is habosra keverjük, és 3 cent rumot belekeverve lazítunk a töltelék állagán. Addigra kihűlt a cukorszirup, amit apránként hozzáadunk a gesztenyés masszához.
Lapjában három részre szeljük a tűpróbával ellenőrzött, megsült tortalapot, és megtöltjük a gesztenyekrémmel, de ügyeljünk, hogy az oldalára és a tetejére is maradjon belőle! Krumplinyomón átnyomjuk a tetejére szánt 40 deka gesztenyemassza felét, a másik feléből nedves tenyérrel 16 kis gombócot formázunk, és bevonjuk 10 deka olvasztott (tortabevonó) étcsokoládéval.
Amikor megszáradt, megdermedt, még 5 deka olvasztott fehércsokoládéval egy-egy szemet csöppentünk rájuk. A torta tetejére rányomjuk a gesztenyepürét, és körben ráültetjük a „gesztenyeszemeket”. Az így feldíszített tortát legalább egy órára betesszük a hűtőszekrénybe, jól behűtjük, tálaláskor forró vízbe mártott késsel 16 szeletre vágjuk fel. Jól illik hozzá a 14 fokosra lehűtött debrői hárslevelű.

Járay Mari