Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hasfajas_nelkuli_unnep

Hasfájás nélküli ünnep

Töltött káposzta, pontyszelet, majonézes krumplisaláta, disznótoros, halászlé, diós és mákos bejgli – a felmérések szerint az idén is ezek az ételek kerülnek a legtöbb magyar család karácsonyi asztalára. Bár igazi finomságokról van szó, érdemes velük vigyázni, ha nem akarjuk hasfájással tölteni az ünnepeket!
A hagyományos magyar konyha karácsonykor is bővelkedik a nehéz, zsíros ételekben, ráadásul a vendégjárás szinte kötelező eleme a kóstolás, ami alaposan megterhelheti az emésztőrendszert. Éppen ezért legyünk elővigyázatosak, és a pillanatnyi kulináris élvezetért ne tegyük kockára egészségünket, hiszen a „túlevés” könnyen gyomorrontást, vagy szélsőséges esetben akár epegörcsöt, sőt hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat.
Természetesen nem kell diétázni az ünnepek alatt, elég, ha arra figyelünk, hogy egyszerre ne együnk túl sok és sokféle ételt. A fogások között tartsunk szünetet, annál is inkább, mert a karácsonyi vacsora, vagy a másnapi ebéd egyébként is az együttlétről, a nyugodt, hosszú ideig tartó étkezésről szól.
A vendégségek alkalmával tartsuk magunkat a többször kevesebbet elvhez, azaz ne utasítsuk vissza a szíves kínálást, de kérjünk kisebb adagokat. Igaz, ezt naponta akár ötször-hatszor is megtehetjük, így gyomrunk megterhelése nélkül ehetjük végig a fogásokat.
Ha mégis kezdjük magunkat rosszul érezni, pihenjünk, és vegyünk magunkhoz minél több folyadékot, igyunk sárgarépalevet, vagy ánizsos, kamillás, köményes görcsoldó teát, ami segíti az emésztést, megszünteti a puffadást. Jó ötlet ilyenkor az antioxidánsként számon tartott alma, ez ugyanis pektintartalmának köszönhetően megnyugtatja a gyomor és a bél nyálkahártyáját, egyúttal megköti a méreganyagokat.
Egynapi koplalás általában eredményre vezet – amennyiben a panaszok nem enyhülnek, azonnal forduljunk orvoshoz! A legveszélyesebb a hirtelen fellépő, övszerűen szorító fájdalommal jelentkező, akut hasnyálmirigy-gyulladás. Jellegzetessége, hogy a puffadás, teltségérzet hányás után sem szűnik meg.
A diétát fokozatosan hagyjuk el, sétáljunk sokat a friss levegőn, és egy darabig még kerüljük a kávét, az alkoholt, a cukros és szénsavas italokat, valamint a túlzottan fűszerezett, sült, édes és zsíros ételeket. Ezek helyett együnk hámvédő vitaminokban gazdag élelmiszereket: ilyenek egyebek közt a hüvelyesek, a pulykahús, a szardínia, a tojás, a paradicsom, a kelkáposzta és a hal.

(-ály)