Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Jazz_a_Svabhegyen

Jazz a Svábhegyen

A kerület kulturális életében fontos szerepet játszó Jókai Klub sokféle rendezvénynek ad otthont. Az intézmény már korábban is célul tűzte ki a mostohagyerekként kezelt hazai jazz képviselőinek bemutatását a hegyvidéki közönség számára. Az egyik november végi ködös estén nem bánták meg azok, akik megtöltötték a barátságos előadótermet, mert kellemes meglepetésben volt részük. A meghirdetett négytagú Kollmann Gábor Band a zenekarvezető jóvoltából megduplázódott fiatal tanítványaival, sőt, egy ifjú énekesnő is csatlakozott hozzájuk.
A Pege Aladár kvartettjében feltűnt kiváló alt- és szopránszaxofonos, Kollmann Gábor neves komponista és hangszerelő, zenepedagógus és nem utolsósorban a legjobb hazai nagyzenekar, a Budapest Jazz Orchestra (BJO) vezetője. Kvartettjében Szebényi Dániel játszik billentyűs hangszereken, György Attila basszusgitározik, Szabó Tamás dobol.
Kollmann tanár úr remekül kommunikált a közönséggel a Jókai Klubban, minden számhoz fűzött egy kis szellemes bevezetőt. De még fontosabb volt a jó hír, hogy ez az est tulajdonképpen a „smooth jazz klub” nyitókoncertje, amely jövőre havi rendszerességgel működik majd. Melodikus, mindenki számára könnyen befogadható, mégis korszerű muzsika várja a zenekedvelőket.
A meghívott vendégművészek (Jász András és Séllei Szabolcs alt-, Albert Zoltán tenorszaxofon, valamint Riskó Tibor gitár) segítségével a legváltozatosabb felállásokban játszották el a nagy tetszéssel fogadott, soul, funky, rhythm&blues és jazz-rock elemekkel átszőtt dalokat. A szerzők között az említett stílusirányzatok olyan prominens képviselői találhatók, mint Gerald Albright, David Sanborn és Maceo Parker.
Felcsendült a híres jazzikon, Herbie Hancock két kompozíciója, a gospeles hatású Watermelon Man és a kultikus sztenderddé vált Cantaloupe Island. Hallhattunk egy gyönyörű balladát is, amit Kollmann Gábor a BJO számára komponált, de kisegyüttesben is szépen hangzott.
Hatásos volt Jász András Autósüldözés című lendületes darabja, amelyet egy Spielman-film ihletett. Az ifjú Eszes Viktória két számban közreműködött, és minden jelenlévőt meggyőzött arról, hogy az énekesnőkben egyáltalán nem szűkölködő magyar jazzszínpad újabb dívajelölttel büszkélkedhet. Végül Grover Washington Jr. fergeteges Winelightjával zárult az est, amelyben a négy szaxofonból álló fúvóskórus és a gitárral erősített ritmusszekció – azaz összesen nyolc zenész – méltó keretet adott a jól sikerült rendezvénynek. Kíváncsian várjuk a januári folytatást!

Márton Attila