Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Szigorubb_szankciok_a_parkolassal_trukkozokkel_szemben

Szigorúbb szankciók a parkolással trükközőkkel szemben

A külföldi rendszámukkal visszaélő, valamint a rendszámukat parkoláskor szabálytalanul leszerelő autósok előtt immár a Hegyvidéken is bezárul a kiskapu: a kerékbilincselés bevezetésével a jövő év elejétől nem úszhatják meg, hogy a várakozási övezetben díjfizetés nélkül, illetve a közterületeken szabálytalanul parkoljanak.

Igazságtalan volt a szabályosan parkoló és a várakozási övezetben parkolási díjat fizető autósokkal szemben, hogy jó néhányan, akik külföldi rendszámmal közlekednek, vagy a parkolóhelyen leveszik a rendszámukat, a közlekedési szabályokat megsértve, illetve a díjfizetési kötelezettségüket elmulasztva büntetlenül parkolhattak a Hegyvidéken. A közterület-felügyelők ugyanis a legtöbb esetben nem tudták azonosítani a renitens autótulajdonosokat, így a kiszabott pótdíjakat, bírságokat sem lehetett behajtani. Ennek a tarthatatlan állapotnak vetett véget a Hegyvidéki Önkormányzat azzal, hogy megteremtette a kerékbilincselés feltételeit a kerületi közterület-felügyelet számára.
„Öt rendkívül ellenálló, Bulldog-típusú kerékbilincset szereztünk be, ezek közül kettő az áltagosnál nagyobb méretű kerekekre is felszerelhető” – mutatta be a rendteremtés legújabb eszközét Szabó Róbert, a közterület-felügyelet munkatársa. Az irodavezető-helyettes elmondta, hogy a kerékbilincselést már alkalmazzák a főváros más kerületeiben, a Hegyvidék tehát egy bevett gyakorlatot vesz át.
A helyi szervezetet a közterület-felügyeletről szóló törvény jogosítja fel a kerékbilincs használatára. E szerint ha a korlátozott várakozási övezetben díjfizetés vagy érvényes engedély nélkül álló jármű nem jelent balesetveszélyt, és nem akadályozza a forgalmat, annak rögzítésére – elszállításáig vagy további intézkedésig – a közterület-felügyelő kerékbilincset alkalmazhat.
A kerékbilincselés és a gépkocsi-elszállítás részletes szabályait az igazságügyi és rendészeti miniszter 55/2009. (X. 16.) IRM rendelete tartalmazza. Ez alapján a kerékbilincs leszerelési díja jelenleg 11 500 forint, ugyanakkor ha az intézkedés, azaz az eszköz felszerelése közben a helyszínre érkezik a jármű használója, ennek az összegnek csak a felét, 5750 forintot kell megfizetni.
A közterület-felügyelőnek a bilincs felhelyezése előtt minden esetben meg kell próbálnia értesíteni az autó tulajdonosát vagy üzembentartóját, amennyiben a járműnyilvántartásban található megadott telefonszám vagy e-mail cím. Ha sikerült elérni az érintettet, aki tizenöt percen belül megjelenik a helyszínen, s megszünteti a szabálysértést, akkor a felügyelőnek fel kell függesztenie az intézkedést.
Fontos tudni, hogy a bilincs leszerelése csak az előírt díj megfizetése után lehetséges, illetve a közterület-felügyelőknek a bejelentéstől számított két órán belül le kell venniük azt, függetlenül attól, hogy hétköznap vagy hétvégén, nappal vagy éjszaka érkezik hozzájuk a kérés. Amennyiben a bilincs levételét nem kérik 48 órán belül, a jármű elszállítható: ilyenkor ki kell fizetni a szállítás 17 250 forintos díját, valamint a tárolás-őrzés 1200 forintos napidíját is. A járművet hat hónapig őrzik; ha ez idő alatt nem jelentkezik érte senki, akkor azt árverésen értékesítik, vagy a kormányrendeletben meghatározott egyéb formában hasznosítják.

sz.