Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Teli_gyogyteak1

Téli gyógyteák

Ahogy hidegre fordul az idő, egyre jobban esik egy csésze meleg tea. Akkor pedig még inkább, ha az őszies időjárás kellemetlen hatásaként mind sűrűbben fújjuk az orrunkat. Ilyenkor jön el az ideje a megtermelt vagy gyűjtött gyógynövények felhasználásának.

Az ősz végi náthaszezon nehezen megválaszolható kérdés elé állít mindenkit. Gyógyszerek segítségével kúráljuk a kellemetlen tünetek sokaságát produkáló betegségeket, vagy maradjunk a természetes gyógymódoknál? A népi bölcsesség szerint gyógyszerrel egy hét, nélküle hét nap. Tehát nem indulunk hátrányból akkor sem, ha a szervezetet kevésbé megterhelő módszert választjuk.
Ráadásul ebben az időszakban az sem érzi magát igazán jó formában, aki nincs meghűlve, nem náthás. Ilyenkor a nappalok rövidülése és a kedélytelen, nedves idő a lelkünket is megérinti, álmossá, levertté válunk. A segítség sokszor csak karnyújtásnyira van. Elég kimenni a konyhába, és készíteni egy jó teát…
Meghűlés elleni gyógyteák a kereskedelemben is kaphatók, de saját gyűjtésű gyógynövényekből is összeállíthatók. Érdemes az egyes alkotóelemeket külön is kipróbálni, illetve a keverékeket ízlés és tapasztalatok alapján elkészíteni.

Bodza

A sokoldalúan használható, mindenütt megtalálható bodza virágaiból készülő tea az immunrendszer működését segíti, emellett a felső légúti fertőzések ellen hat. Izzasztóként és láz csillapítására is kiváló. A megszárított virágokból egy-két evőkanálnyit tegyünk forrásban lévő vízbe, és 10-15 percig áztassuk.

Lándzsás útifű

A főleg vadon gyűjthető lándzsás útifű az elmúlt időszakban komoly ismertségre tett szert. Köszönheti mindezt baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatásának, ami jól kihasználható a felső légúti megbetegedések kezelése során is. Mindehhez járul még nyákoldó, köptető és köhögést csökkentő hatása. Teája gyerekeknek is nyugodtan adható. Szokásos adagja csészénként két teáskanál levél, amit forró vízzel leöntve 10 percig kell áztatni fogyasztás előtt.

Hibiszkusz és társai

A szobában és a kertben is népszerű hibiszkusz rokonának csészeleveleiből készül a tea, amely erősen színező hatású és savanykás ízű. Szinte minden gyümölcstea-keverékben találkozhatunk jellegzetes mélyvörös színével és az ízével. Gyógynövényként szemlélve a hibiszkusz a torokgyulladás és a köhögés ellen hat. Elkészítése nem okozhat problémát, de ha túl sokáig áztatjuk, töménnyé válhat.Teli_gyogyteak2

*

A hibiszkusszal elhagytuk a termeszthető és gyűjthető gyógynövényeket. Ám minden háztartásban akad még jó pár olyan növény, amely teaként a nátha ellen is hatásos. Ezeket főleg a fűszerpolcon érdemes keresni. A hurut elleni ánizs, az édeskömény (vagy szabatosabban az édes keserűkömény), illetve a köhögéscsillapító kakukkfű például bátran alkalmazható teaként.

Hangulatjavító teák

Néhány gyógynövényfőzet hatóanyagairól már esett szó ebben a rovatban, így a levendula, a citromfű és a kamilla jótékony hatásáról most nem szólunk. Levertség ellen azonban, különösen télen, igen hatásos lehet a csipkebogyótea fogyasztása.
A kertekben, vagy a kerület zöldterületein könnyen gyűjthető vadrózsatermések magas vitamintartalma közismert. A herbalisták javaslata szerint a begyűjtött és kicsit összeroppantott bogyókat áztassuk vízbe. A forró víz hatására a jótékony vegyületek egy része lebomlik, ezért a csipkebogyókból szobahőmérsékletű vízből készül a tea. Néhány órányi áztatás már elég lehet a hatóanyagok kioldódására. Ezt követően változatlan hőmérsékleten, vagy legfeljebb langyosra melegítve fogyasztható a tea.
A magas C-vitamin-tartalom segít a szervezet ellenálló képességének helyreállításában. Emellett az emésztőrendszerre is jótékony hatást gyakorolnak a növény hatóanyagai. Hagyományosan sebek kezelésére is ajánlották, innen ered a tudományos neve (Rosa canina), ami magyarul kutyarózsának fordítható. Mivel túladagolni nem lehet, ezért akár napi többször, hosszabb időn át is fogyasztható magában, vagy más gyógyteák mellett.

Méz

Végezetül tegyünk említést a gyógynövényteák egyik elengedhetetlen hozzávalójáról is – habár nem gyógynövény! A méz minden őszi-téli tea tartozéka, az ízesítés mellett a gyógyhatáshoz is hozzájárul. Enyhíti a légúti betegségek tüneteit, általános antioxidánsként hat, és pusztítja a baktériumokat. Ezekért a gyógyhatásokért akkor is érdemes fogyasztani, ha nem lenne annyira finom!

(Barta)