Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez
Tancra_perdultek_a_gyerekek

Táncra perdültek a gyerekek

Timár Sándor, a világhírű Csillagszemű táncegyüttes vezetője is részt vett az Arany János iskola hagyományos farsangi néptáncmulatságán. A meghívás nem véletlen, az oktatási intézmény alsó tagozatán heti egy alkalommal megtartott néptáncórákat és a gyerekekből verbuválódó Sashegyi Néptánc Együttes munkáját ugyanis egykori Csillagszemű-növendékek felügyelik.

A kerületben elsőként az Arany János Általános Iskola és Gimnáziumban (az általános iskola első négy évfolyamán) vezették be a tantervbe illeszkedő kötelező néptáncoktatást. A gyerekek a mindennapos testnevelés program keretében hetente egy alkalommal a Csillagszemű táncegyüttesben nevelkedő és a mai napig szólótáncosként fellépő Mayer Orsolya irányításával tanulják a magyar táncokat, míg a legtehetségesebbek a tavaly Timár Böske közreműködésével megalakult Sashegyi Néptánc Együttesben csiszolhatják tudásukat. Hogy milyen sikerrel, arról a szülők és a családtagok személyesen is meggyőződhettek az intézmény és a Sashegyi Arany Iskolaalapítvány szervezésében megtartott hagyományos farsangi néptáncmulatságon, amelyen az alsós osztályok produkcióit követően a táncegyüttes növendékei külön műsorszámmal léptek fel.
Az alsós osztályokban megkezdett munka folytatása biztosítva van, hiszen a tervek szerint az együttesben idővel az intézmény valamennyi évfolyama szerepet kaphat – mondta a farsangi mulatságot megnyitó Patkó Lajos iskolaigazgató. Ennek érdekében szeretnék az ötödik osztályra is kiterjeszteni a kötelező néptáncoktatást, hiszen így még több diákot lehet megnyerni a tánc és a hagyományápolás ügyének.
Hasonlóképpen vélekedett Novák János, a Sashegyi Arany Iskolaalapítvány elnöke. Szerinte az a legfontosabb, hogy a gyerekek megértsék, a néptánc elsajátításával egy közösség tagjaivá válnak. „A páratlanul gazdag magyar népi kultúra megismerése, éltetése és továbbadása hozzájárul ahhoz, hogy a felnövekvő nemzedékekben kialakuljon a magyar azonosságtudat, az összetartozás érzése. Ezt szolgálja a táncoktatás, ami önmagában is örömforrás, hiszen a magyar zene és tánc jókedvből született” – fogalmazott Novák János, aki egyúttal arra kérte a jelenlévőket, hogy adójuk egy százalékának felajánlásával járuljanak hozzá az iskola és az alapítvány törekvéseihez. Mint hozzátette, a szülői támogatásnak köszönhetően számos értékes program valósul meg az iskolában, ilyen a karácsony előtti adventi ajándéktárgy-készítés és a gimnazistáknak kiírt pályázatok díjazása, de az alsós néptánctanítás költségeit is ebből a forrásból fedezik.
A támogatásra buzdított mindenkit a Csillagszemű táncegyüttest irányító Timár Sándor is, aki példamutatónak nevezte az Arany János iskolában folyó munkát. „Valójában a majd hatvan évvel ezelőtt elindított táncházmozgalom kiterjesztésének lehetünk tanúi – hangsúlyozta –, amit a jövőben is minden erőmmel segíteni akarok.”

(K.) 

Az adófelajánlásokat a következő címre várják: Sashegyi Arany Iskolaalapítvány, adószám: 19657033-1-43.