Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Etelotletek_kanikula_idejere1

Ételötletek kánikula idejére

„Csak a sütőt nehogy bekapcsold!” – hangzik hőség idején az otthoni kérés. Ám valamit mégiscsak jó volna enni, úgyhogy jöhetnek az üdítő saláták, a hűtött gyümölcsök meg persze némi fagyos nyalánkság. Próbálkozzunk meg e néhány változattal!

Sopszka saláta

Egy jókora kígyóuborkát, 3 kicsumázott zöldpaprikát és 4 szem kemény húsú paradicsomot megmosunk, majd a paradicsomokat kétszer két centis kockákra vágjuk. Meghámozunk 2 fej közepes vöröshagymát (lehet lila is), vékonyan felkarikázzuk, és egy mélyebb salátástálba szórjuk.
Összekeverjük a többi zöldséggel, lefóliázva jól lehűtjük a hűtőben, majd közvetlenül tálalás előtt rámorzsolunk 20 deka juh fetasajtot. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk 1 deci olívaolajjal, rálocsolunk 6 deci fehérborecetet, végül lazán összeforgatjuk.
Tálaláskor kisebb salátástálkákba szedjük, és friss-ropogós pirítóst kínálunk hozzá. Egészen híg, száraz fehérborból készült fröccsöt, vagy még inkább 2 deci hideg ásványvizet igyunk hozzá!Etelotletek_kanikula_idejere2

Olimpiai fagylaltkehely

Az olimpiai izgalmakkal körített kora esti vacsorák idején nincs kényelmesebb, mint előkapni a dobozos fagylaltot a mélyhűtőből. Ezúttal a pisztáciát javasoljuk: adagoljunk 12 gombóc fagylaltot 4 jó előre behűtött desszertpohárba (tehát mindegyikbe 3-3 gombócot). Tizenkét darab párolt, felezett kajszibarackot (konzervben is kapható, sőt őszibarackkal még finomabb) elosztunk a fagylaltgombócokon, és nyakon öntjük epersodóval, 2 deci tejszínhabbal, illetve hámozott, szeletelt mandulapehellyel. Aztán jöhet az olimpiai érmek kiszurkolása!Etelotletek_kanikula_idejere3

Reggeli csemege

Itt a kopasz barack, avagy ahogy a köznyelv ismeri, a nektarin ideje. Ez adja meg reggeli csemegénk alapját, ami egyébként beillik egy délelőtti salátának is.

Három szemet vágjunk vékony cikkekre, emeljük ki a magjait. Adjunk hozzá 3 szem hagyományos őszibarackot, a héjukat húzzuk le, szeleteljük fel, a magjukat dobjuk el.
Szórjuk a gyümölcsöket egy mélyebb tálba, és válogassunk hozzájuk 15 deka ép málnát. (A málnát előtte enyhe vízzuhannyal öblítsük le, mivel a szemek lágyak és sérülékenyek! Ezt úgy a legegyszerűbb megtenni – kisebb mennyiség esetén –, hogy egy sűrű szövésű teaszűrőt tartunk a vízsugár alá, és állandóan mozgatva mintegy rászitáljuk a vizet a gyümölcsre.) Ugyanennyi áfonyát is megmosva beleszórunk a tálba (használhatunk helyette ribiszkét vagy szőlőt).
Mintegy „öntetként” külön edényben elkeverünk 2 deci vaníliás joghurtot 5 deka búzacsírával és 1 evőkanál juharsziruppal (lehet tartósítószer nélküli bodza-, esetleg málnaszirup is). A masszát ráöntjük a gyümölcsökre, és máris kanalazhatjuk a finomságot. Sokkal ízletesebb, ha valamennyi gyümölcsöt jó előre lehűtjük.Etelotletek_kanikula_idejere4

Lazac spárgával

Burgonyahámozó késsel meghámozunk mindössze 15 deka friss spárgát, a fásabb végeit levágjuk, majd néhány percnyi forralással puhára főzzük. A konzervspárga is megfelel, akkor csak leszűrni kell!
Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük. Fél fej saláta ép leveleit elrendezzük egy nagyobb lapos tányéron, elosztjuk rajtuk a spárgát és 10 deka szeletelt füstölt lazacot (készen, fóliában vásárolható). Meghintjük 1 csapott kiskanál őrölt fehér borssal.
Elkészítjük az öntetet: 2 deci joghurtba belekeverjük fél citrom kifacsart levét (lehet lime is). Hozzáadunk még 1 kiskanál reszelt citromhéjat, fűszerezzük 1 púpozott evőkanál frissen vágott kaporral és 1 kiskanál őrölt köménnyel. Mindezt összekeverjük, és rákanalazzuk a spárgás lazacra.
Néhány óra hosszat tároljuk a hűtőben, csak tálaláskor vegyük elő. Ihatunk hozzá jól behűtött ásványvizet, ám mivel mi, magyarok, úgy tartjuk, hogy a „hal úszni kíván”, jóféle rizlingből egy kis fröccsöt ajánlunk (1 deci bor, 1 deci szóda), 12 fokosra behűtve. Ha igazán meg akarjuk adni a módját, estebédre tálaljuk fel a lazacot, és kísérjük el egy pohár hideg, száraz pezsgővel!Etelotletek_kanikula_idejere5

Sonka karalábéba töltve

Személyenként 1 karalábét számíthatunk. Négy-öt zsenge, de nagyobbacska karalábénak lemetsszük a leveles tetejét – ez lesz a töltött karalábé kalapja –, majd meghámozzuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük. Miután kihűltek, a karalábévájóval kikaparjuk a belsejüket.
Húsz deka főtt füstölt sonka felét kisebb darabokra vágjuk, a karalábék belsejével összekeverjük, és húsdarálón ledaráljuk (használhatunk gyorsaprítót is). Hozzáadunk 10 deka készen kapható besamelmártást, 7 deka vajat vagy margarint, 1 csokor frissen vágott petrezselyemzöldet, újból összeforgatjuk, sózzuk, borsozzuk kedvünkre. Ezt az ízes masszát beletöltögetjük a karalábék üregébe. A sonka megmaradt másik felét vékony csíkokra metéljük, ezzel díszítjük a krémmel megtömött karalábék tetejét.
Ezután 2 deci majonézmártásba beleforgatunk 15 deka megtisztított és vékony karikákra szelt póréhagymát. Tálaláskor mindegyik karalábéra visszaültetjük a levágott „kalapját”, és körülöntjük a pórés majonézzel. (Póré helyett a vöröshagyma is jó, vagy akár el is maradhat.)

Járay Mari