Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Bioeteleket_kostolhatnak_az_ovodasok1

Bioételeket kóstolhatnak az óvodások

Az óvodák egyik alapfeladata az egészséges életmódra nevelés, amihez az egészséges táplálkozással kapcsolatos ismeretek átadása is hozzátartozik. Most egy különleges, a „bio” életmódot és termékeket népszerűsítő programsorozat indult a Hegyvidéki Önkormányzat és a Mammut Biosétány együttműködésével.

„Számos olyan gyermekkel találkoztam, aki egy-két fajta ételt hajlandó csak megenni, de még gyakoribb az, hogy a gyerekek kóstolás nélkül kijelentik, »ezt utálom…«” – mesélte tapasztalatait Fonti Krisztina a Bionap az óvodában című rendezvénysorozat megnyitóján. A Mackós Óvodában rendezett eseményen az alpolgármester elmondta: a biotermékeket, valamint a bioalapanyagok felhasználási módjait bemutató programok, amelyek a kerület tizenhárom óvodájába jutnak el, nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az óvodások megismerjék az egészséges táplálkozás alapjait, illetve a megszokott ételeken kívül mást is megkóstoljanak, kicsit változatosabban étkezzenek, ezáltal hozzájussanak a szükséges tápanyagokhoz.
A Hegyvidék óvodáiban külön hangsúlyt kap az egészséges életmódra nevelés, fontos ugyanis, hogy a gyerekek már óvodáskorukban megismerjék, miképpen tudják megőrizni egészségüket – jelentette ki az alpolgármester. Fonti Krisztina kiemelte, hogy az egészségmegőrzés része az egészséges táplálkozás, amiről a kicsiknek, életkori sajátosságaikat figyelembe véve, játékos foglalkozások keretében érdemes beszélni.
Erre kiváló alkalmat adnak a Mammut Biosétánnyal közös szervezésben megvalósuló óvodai programok. A rendezvénysorozat egy rajzpályázattal zárul, melynek során az óvodánként kiválasztott munkákat díjazzák. A díjátadót december 10-én a Mammut Bevásárlóközpontban rendezik, ahol természetesen bemutatják az elkészült rajzokat.Bioeteleket_kostolhatnak_az_ovodasok2
„Az ízfokozókkal, adalékanyagokkal teletömött élelmiszerek helyett szeretnénk alternatívát adni” – hangsúlyozta a Mammut Biosétány képviselője. Jutasi Gabriella megemlítette, hogy számos cég – a Weleda, a Piszkei Öko Kft., a Napfényes Cukrászat, a Bioverzum, a Clearwater, a Naturfood, valamint a Virágoskút – alapanyagokkal és termékekkel segíti a különleges foglalkozásokat, míg a Kuktaparty Főzőiskola abban közreműködik, hogy a gyerekeknek bemutathassák, hogyan lehet a bioalapanyagokból egyszerű, de ízletes ételeket készíteni.
A Mackós Óvodában tartott legelső foglalkozást is a Kuktaparty két kiváló pedagógiai érzékkel megáldott munkatársnője irányította, akik egy meséhez, „Saláta Sára születésnapjához” kapcsolódóan adtak játékos feladatokat a csoportnak. Először arról beszélgettek az apróságokkal, hogy az egészséges ételeket kedvelő Saláta Sára mit látna szívesen ünnepi asztalán. Ezután élelmiszerek fényképeit helyezték két külön csoportba a gyerekek aszerint, hogy egészségesek-e, vagy „csak” finomak. Miután kiválogatták, élőben is megismerkedhettek ezekkel egy-egy asztalnál.
Az alapanyagokból szendvicseket és desszerteket készítettek a nagycsoportosok. A tönkölybúzából készült kalácsszeleteket például répacukrot nem tartalmazó málna- és szamócalekvárral ízesítették, a teljes kiőrlésű lisztből előállított bagettekre pedig padlizsánkrémet vagy zakuszkát kentek, majd díszítésképpen napraforgómagokat és csírákat szórtak a növényi pástétomokra.
Desszertként kis, kókuszgolyó méretű édességeket formáltak; az alma, répa, aszalt szilva, dió, mogyoró, méz, kókusz, nádcukor és cukrozatlan kakaó kombinációiból háromféle masszát, illetve azokból három különféle finomságot lehetett alkotni. A foglalkozáson egészséges innivalókból sem volt hiány: a sok ínyencség elfogyasztása után szűretlen almalével, bodzaszörppel és tisztított vízzel oltották szomjukat a gyerekek.

sz.