Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ingyenes_influenza_oltas_raszoruloknak

Ingyenes influenzaoltás rászorulóknak

Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a lakosság közel tíz százaléka betegszik meg az influenzavírus következtében, a leginkább veszélyeztetettek az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a gyerekek. Nagyobb eséllyel kapják el a betegséget azok, akik zárt helyen, közösségekben élnek, dolgoznak.
Az idén állami támogatással 1 000 300 adag ingyenes vakcina áll a rizikócsoportokba tartozó gyerekek és felnőttek rendelkezésére. Az oltóanyag tartalmazza a már tavalyról ismert H1N1 vírus egyik változatát, ezenkívül két új vírustörzs, a H3N2 és a Yamagata is megtalálható benne.
Térítésmentesen kérhetik a háziorvostól az oltást a hat hónaposnál idősebb, súlyos betegségnek kitett krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, az asztmás, korlátozott légzési funkciójú, valamint immunhiányos betegek, a kezelt magas vérnyomás kivételével a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a krónikus máj- és vesebetegek, a tartós szalicilát-kezelésben részesülő gyerekek és serdülők, valamint az anyagcsere- – ilyen a cukorbetegség – vagy daganatos betegségben szenvedők.
Jogosultak az ingyenes vakcinára a várandós nők, illetve azok is, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik. Szintén ebbe a körbe tartoznak egészségi állapotuktól függetlenül a 65 éven felüliek, a szociális és egészségügyi intézményekben dolgozók, a védőnők, illetve az ápolást, gondozást nyújtó, rehabilitációs, átmeneti elhelyezést biztosító intézményekben, lakóotthonokban vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig tartózkodó betegek.
Van receptköteles oltóanyag is, ennek ára átlagosan 1500-3500 forint között mozog, a legdrágább a mikrotűs változat. A védettség minden esetben az oltás után két héttel alakul ki.
Az oltás mellett érdemes felkészíteni immunrendszerünket a télre. Együnk lédús gyümölcsöket, főképpen kivit és citrusféléket, nyers és/vagy párolt zöldséget – a legjobb a káposzta és a cékla –, szedjünk C-vitamint, igyunk frissen facsart narancslevet, a teát pedig mézzel édesítsük! A megelőzést szolgálja a szokásosnál is gyakoribb kézmosás, amivel a cseppfertőzés esélyét tudjuk csökkenteni.

(m.)