Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Regeszeti_leletek_a_Nemetvolgyiben1

Régészeti leletek a Németvölgyiben

A Nemzeti Múzeum a Szakrális Művészetek Hete alkalmából „Sacrosantus – Szentek és sérthetetlenek” címmel régészeti kiállítást rendezett az elmúlt öt évben felszínre hozott válogatott szakrális tárgyakból. A tárlat anyagát – a különböző korok szakrális szokásait összefoglaló tablókat és a régészeti leletek másolatait – néhány régészeti eszközzel kiegészítve november 24-ig a Németvölgyi Általános Iskolában is láthatják az érdeklődők.
A hegyvidéki megnyitón a három kurátor, Ács Zsófia középkoros, Gelencsér Ákos és Kovács Loránd Olivér római koros régészek, a Nemzeti Örökségvédelmi Központ munkatársai is megjelentek. A galéria vezetője, Horváth Katalin tanárnő bevezető szavai után néhány németvölgyis diák a régmúltat idéző irodalmi és zenei műsorral kedveskedett a vendégeknek.
Érdekes előadást tartott szakmájáról Ács Zsófia, aki beszámolóját vetített ásatási képekkel és személyes élményeivel fűszerezte. Mint kiderült, ő irányította a pécsi Széchenyi téren 2009-ben végzett – annak idején nagy visszhangot kiváltó – ásatásokat, és részt vett a Kovács Loránd Olivér vezette perkátai feltáráson is.
Perkáta egyik dűlőjében, a 62-es műút építését megelőző ásatáson hazánk legnagyobb középkori temetője került elő. Ennek része az eddigi legteljesebb kun szállástemető. A Németvölgyiben a gazdag leletanyag legszebb darabjának, egy körmeneti Jézus-alaknak a másolatát is bemutatják.
A megnyitót szűkebb körű eszmecsere követte, amelyen a három kurátoron kívül Dohány András igazgató, Horváth Katalin és a kiállítás ötletadója, egyben a szervezésben közreműködő Ács Katalin tanárnő vett részt. Kovács Loránd Olivér elmondta, hogy a perkátai ásatáson előkerült dunántúli kunok koponyái alapján a Képzőművészeti Egyetem tanárai és hallgatói rajzos arcrekonstrukciókat végeztek, a rajzokat kiállításon is bemutatták, és könyvben is megjelentetik.Regeszeti_leletek_a_Nemetvolgyiben2

Kérész Gyula