Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Tortenelmi_vetelkedo_Mindszentyrol1

Történelmi vetélkedő Mindszentyről

Mindszenty József születésének 120. évfordulója alkalmából a Jókai Klub történelmi-műveltségi vetélkedőt hirdetett a hegyvidéki iskolák diákjai számára. A kétfordulós versenyt a Pannonia Sacra és a Jókai Mór iskola második csapata nyerte azonos eredménnyel.

Minden esztendőben egy jeles évfordulóhoz kapcsolódva 7–8. osztályos diákoknak szóló történelmi vetélkedőt szervez a Jókai Klub. Ezúttal az utolsó magyar hercegprímás, Mindszenty József bíboros életének legfontosabb eseményeit dolgozták fel a kiírásra jelentkező hegyvidéki iskolák négyfős csapatai. A tanulóknak először egy internetes feladatot kellett megoldaniuk, a teszten legtöbb pontot elérő csapatok kerültek be a Lívia-villában megrendezett döntőbe, ahol Sikota Krisztina köszöntötte a résztvevőket.
Az önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának elnöke mindenekelőtt a fiatalok történelemmegőrző szerepét és a példaképek fontosságát emelte ki. Mint emlékeztetett, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség az idei esztendőt Mindszenty-emlékévvé nyilvánította, a többi mellett szoboravatásokat, a hegyvidékihez hasonló vetélkedőket és konferenciákat szervezett, valamint elindított egy Mindszentyvel foglalkozó Facebook-oldalt.
„Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség példaképet állít a mai fiatalok elé, egy olyan ember alakját eleveníti fel, aki mindig és mindenkor hite szerint állt ki az értékek védelme mellett. Napjainkban ez a magatartás különösen fontos, hiszen olyan időket élünk, amikor egész Európa morális válságban van” – osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel Sikota Krisztina.
A mártír püspök, akkor még zalaegerszegi plébánosként, minden évben kifizette harmincöt szegény sorsú gyermek oktatását, mert úgy tartotta, hogy társadalmi helyzete miatt senkit nem érhet hátrány a tanulásban. Bátor volt, hiszen egész életében kiállt a jogfosztottak mellett.
A második világháború zsidóüldözései idején vasárnaponként Zalaegerszegen végigsétált a helyi rabbival a főutcán. Így tüntetett az emberi jogokért, ahogyan később, a hallgatás korában a kommunista rezsimmel szemben is felemelte a szavát. Tetteit mély hite vezérelte, mindig kitartott hazája, becsülete és egyháza igazsága mellett, soha nem árulta el nemzetét. Ahogyan jelmondatában megfogalmazta: az ember legyőzetve is győzhet.
A vetélkedő eredményei azt mutatják, hogy a csapatok tagjai megértették a püspök üzenetét, valamennyien kiváló teljesítményt nyújtottak. Pedig nem volt könnyű dolguk, hiszen a kérdések közül több olyan korszakokra és történelmi személyekre kérdezett rá, amelyek és akik Mindszentyhez hasonlóan nem szerepelnek az általános iskolás tananyagban. Az első helyet végül holtversenyben a Pannonia Sacra és a Jókai Mór iskola második csapata szerezte meg, harmadik lett a Virányos iskola, míg a negyedik helyen a Jókai Mór iskola első csapata, valamint a zugligeti diákok végeztek.Tortenelmi_vetelkedo_Mindszentyrol2

M.