Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Menüsor kisfarsangi mulatozáshoz

Nemrég hagytuk magunk mögött Mihály napját (szeptember 29.), amikor a hívők Mihály arkangyal megjelenésére emlékeznek, aki az itáliai Gargano hegyén tűnt fel. Nálunk Szent István óta nagy tisztelet övezi e napot, a 18. század közepéig ünnep volt hazánkban. A gyergyói pásztorok ekkor tartották a farkasünnepet, hogy a hazaterelt csordát megvédjék a farkasoktól, és hiánytalanul elszámolhassanak a nyájjal.
Göcsejben aki Szent Mihály napján mosott, kisebesedett a keze, aki még mángorolt is, annak házán egész évben dörögve pihentek a fellegek. Szent Mihály napja után a fű akkor sem nő tovább, ha harapófogóval húzzák. Régebben ekkor volt ideje az őszi vetésnek, a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének. Hortobágyon a juhászokat Mihály-naptól Mihály-napig fogadták fel.
Ezzel a nappal kezdődött a kisfarsang ideje, a szüret utáni lakodalmak időszaka, ami Katalinig (november 25-ig) tart. Lássunk most egy menüsort, amivel méltón mulatozhatunk mi is!

Francia hagymaleves

A legenda szerint ez volt a Notre Dame-i toronyőr kedvenc levese. Megtisztítunk 2 fej közepes vöröshagymát, vékonyan felszeljük, és 5 deka vajon aranylóra pirítjuk. Hozzáadunk még 5 deka, kb. 1 ujjnyi póréhagymát, megmosva, vékonyra karikázva.
Felöntjük 1 deci száraz fehérborral, nyomban megsózzuk, borsozzuk, és megadjuk a „bukéját” 1 kiskanál Worcester mártással. Lefedjük, és kis lángon 5 percig pároljuk. Ekkor beleszórunk 1 evőkanálnyi ételízesítő port, épp csak összekeverjük, és ráöntünk 8 deci vizet, amivel összeforraljuk.
Közben felszeletelünk 2-3 zsömlét kisujjnyi vastagságúra (kb. 4-6 szeletre, ahány tányér leves, annyiszor 2 szelet zsömle), megforgatjuk, kissé bele is tunkoljuk 2,5 deci tejbe. A lényegében kész, még forró hagymalevest tűzálló leveses csészékbe vagy tálakba merjük, a tetejüket meghintjük fél csokor apróra vágott metélőhagymával és fél csokor petrezselyemzölddel.
A tejben megmártott zsemlékre 10 deka reszelt gouda sajtot szórunk. A levessel telt, sajtos zsömlével koronázott tűzálló edényeket előmelegített sütőben vagy grillsütőben addig sütjük, amíg a sajt megolvad és pirulni kezd. A leves főzéséhez használt száraz fehérbor illik hozzá, 14 fokosra lehűtve: mi az egyéves Irsai Olivért ajánljuk.
Menusor_kisfarsangi_mulatozashoz3

Boros-szőlős fehérpecsenye

Személyenként 1-1 szép szelet fehérpecsenyét számítunk. Kiverjük, sózzuk, borsozzuk, és megkenjük mustárral. Meghintjük szárított, őrölt kakukkfűvel, majd néhány órán át állni hagyjuk, hogy az ízek átjárják a húst.
Ezután egy kevés olajon félig átsütjük, majd fedő alatt, takaréklángon puhára pároljuk. Párolás közben néhányszor aláöntünk egy kevés száraz fehérbort.
Közben elkészíthetjük a hozzá illő ragut. Megolvasztunk 20-22 deka apró kockákra vágott húsos szalonnát, ennek zsiradékján megpárolunk 20 deka vékonyra szeletelt csiperkegombát. Sózzuk, borsozzuk. Amint félig elkészült, a gomba súlyával azonos mennyiségű mag nélküli szőlőszemet szórunk rá, és pár percig együtt pároljuk mindkettőt.
A szőlős-gombás ragut ráborítjuk a már megsült fehérpecsenyére. Párolt rizzsel tálaljuk. A legjobb választás, ha kísérőitalnak a levesnél már megkóstolt Irsai Olivért töltjük poharainkba.
Menusor_kisfarsangi_mulatozashoz2

Szőlősaláta

Mostanság minden okunk megvan rá, hogy szőlőből salátát csemegézzünk, hiszen lépten-nyomon szőlőfürtökbe botlunk, szerencsés esetben a saját szőlősünkben, de a boltokban és a piacokon is. Vásároljunk 50 deka zöld, lehetőleg mag nélküli szőlőt és 20 deka nagy szemű mazsolakeveréket (a zacskóban többféle színű és nagyságú mazsola található).
A zöld szőlőt mossuk meg, szárogassuk, szemezzük le, és az egyharmadát zúzzuk össze, majd szűrjük le. A maradék szemeket vágjuk félbe, ha netán magra bukkannánk, kaparjuk ki belőlük.
Dobjuk a mazsolakeveréket néhány percre forró vízbe, aztán papírtörlőre szedve szárogassuk meg. A leszűrt szőlő levével keverjük össze egy fél citrom lereszelt héját és kifacsart levét. Adjuk hozzá a fél szőlőszemeket, majd forgassuk bele a mazsolákat is.
Tegyük az egészet hűtőbe egy-két órára, hogy az ízek összeérjenek. Tálaláskor két evőkanál aranyszínűre pirított, lapjára vágott, hámozott mandulát, esetleg mogyorót szórjunk rá.Menusor_kisfarsangi_mulatozashoz1

Járay Mari