Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Halban az igazság…

…meg az Omega-3! Tudományos megfigyelések is igazolják, hogy a grönlandi eszkimók, vagy a japán halászok egészséges szívüket a rendszeres halfogyasztásnak köszönhetik. Náluk jóval kisebb a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása, mint azoknál – és idetartozunk mi, magyarok is –, akik jóval kevesebb halat esznek. Az említett népcsoportoknál a szívinfarktus szinte ismeretlen fogalom, mivel vérsav- és koleszterinszintjük alacsonyabb, vérzési és véralvadási idejük hosszabb az európaiakénál.
A titok nyitja, hogy a halolaj nagy mennyiségű telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek az Omega-3 zsírsavak közé tartoznak, és aktív szerepet töltenek be a sejtmembrán felépítésében. Elősegítik a vérlemezkék összekapcsolódását, így csökken a vérrögképződés veszélye, rugalmasabb marad az érfal. Az Omega-3 zsírsavak kérészéletűek, jelenlétük előfeltétele a rendszeres halevés.
A tengeri hal jó A-, B2-, B6-, B12-és D-vitamin-forrás, jódot, értékes fehérjét és a már említett többszörösen telítetlen zsírsavakat rejt magában. Könnyen emészthető, diétában minden esetben alkalmazható. A legjobb, ha roston, nyárson, grillen sütött, vékony húsú esetében párolt halat fogyasztunk, a hozzá illő mártással, salátával, bepácolással és mindenekelőtt a jól megválasztott borral.
Ezúttal egy kellemes halas ételsort állítottunk össze, amihez jó étvágyat kívánunk!

Halas tekercs

Előételnek és főfogásnak egyaránt alkalmas ez a töltött tengeri hal. Nagyobb élelmiszer-áruházakban, vagy piacon megvásárolunk 15 deka friss parajlevelet. A spenót szárait lecsipkedjük, a leveleket tésztaszűrőbe tesszük, és enyhén sós vízzel alaposan leforrázzuk, majd szétterítjük őket egy tiszta konyharuhán, és hagyjuk, hadd szikkadjanak.
Ezután 8 szelet szálkamentes tengerihal-filét (egyenként kb. 10 dekásak legyenek) besózunk, és szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni. Addig van időnk 2 nagyobb szál sárgarépa megtisztítására és gyufaszál vastagságú csíkokra (julienne-re) szeletelésére. A répát 2 deci enyhén sós vízben 5 perc alatt roppanósra főzzük, leszűrjük, és hűlni hagyjuk.
Amint felengedtek a szeletek, és könnyen tekerhetők, beterítjük a spenóttal, és az enyhén kinyomkodott répát is ráhalmozzuk. Feltekerjük, és mindegyiket kissé megolajozott alufóliába bugyoláljuk. Nem túl sós, bő vízben 5-6 percig főzzük, majd szűrőkanállal kiemeljük. A főzőlevéből bármilyen mártást főzhetünk, ami a halhoz illik.
Jó szívvel ajánljuk a kevésbé ismert, „10 perces” Angyalmártást, amikor is 13 deka vajat vagy margarint felforrósítunk egy serpenyőben. Közben 3 tojássárgáját turmixszolunk másfél evőkanál citromlével és fél mokkáskanál őrölt fehér borssal. A forró vajat kevergetve belecsurgatjuk a tojásba.
Tálba öntve hagyjuk kihűlni, időnként megkeverjük, nehogy bebőrösödjön. A tojásfehérjékből kemény habot verünk, és óvatosan a sárgájás masszába forgatjuk. Tálalás előtt fél órára hűtőbe tesszük. Egy pohár száraz fehérborral, például egyéves rajnai rizlinggel (8-9 fokra lehűtve) köszönthetjük ezt a halas ételt.Halban_az_igazsag1

Bolognai leves

A levest az előétel kiváltására javasoljuk mindazoknak, akik nem feltétlen rajongói az uszonyosoknak. Szolgáljon laza kitérőnek a halban gazdag menüsorba iktatva!

Szerencsés esetben éppen van 1 liternyi szűrt húslevesmaradékunk, kevésbé szerencsés esetben 3 darab húsleveskockát felforralunk 1 liternyi vízben. Közben 3 deka vajat felhevítünk, és 3 deka lisztet világossárgára pirítunk benne. A rántást sózzuk, őrölt fehér borssal fűszerezzük. Enyhén sós, lobogva forró vízben kifőzünk 15 deka spagettit, leszűrjük, és a levesbe keverjük. Hozzáadunk 1 deci tejfölt, óvatosan gyöngyözve forralgatjuk a levest, majd lehúzzuk a tűzről.
Simára keverünk 2 tojássárgáját 2 deci tejszínnel, és folyamatosan keverve vékony sugárban a levesbe eresztjük. Ezután már nem szabad forralni a levest, mert összerántja a tojást, hanem nyomban tányérokba merjük! A tetejét bőségesen meghintjük 15 deka reszelt ementáli sajttal és fél csokor frissen aprított petrezselyemmel. Aki szereti, pár csepp citrommal pikánsabbá ízesítheti.Halban_az_igazsag2

Harcsa káposztával töltve, lapcsánkával

Az afrikai harcsát csaknem húsz éve idehaza is tenyésztik. Sok C-, B3-vitamint, káliumot és magnéziumot tartalmaz. Konyhakész változata szálka és bőr nélkül könnyűszerrel elkészíthető a hazai ízvilágnak megfelelően.
Az alábbi, párolt lilakáposztával töltött változat 80 deka (4 darab) harcsafiléből lesz a legjobb. A halszeleteket lapjában bevágjuk, széthajtjuk, és óvatosan kiverjük téglalap alakúra, nem túl vékonyra. Sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk pihenni, hogy az ízek átjárják a húst.
Közben 1 kilónyi lila fejes káposztát kitorzsázunk, vékonyra szeletelünk, vagy gyalulunk, és hozzáadunk 1 fej megtisztított, finomra vágott vöröshagymát. Egy lábasban megforrósítunk 4 evőkanál olajt, 2 evőkanál kristálycukrot világosbarnára pirítunk, majd belekeverjük először a hagymát, aztán a káposztát.
Néhány percnyi párolás után 1-1 mokkáskanál sóval, őrölt fekete borssal és köménymaggal fűszerezzük. Lefedve kb. 25 perc alatt puhára pároljuk, közben többször megkeverjük, végül 1 evőkanál 10%-os ecettel savanykásra ízesítjük, és hagyjuk, hadd hűljön kissé.
A halszeletekre ráhalmozzuk a káposztát – ha marad, nem gond, majd a tálaláskor felhasználjuk. A szeleteket megtöltve felcsavarjuk, egyenként körbetekerjük 2-2 szelet vékonyra vágott császárszalonnával, és szorosan alufóliába csomagoljuk. Ezután tepsibe sorakoztatjuk, és közepesen forró sütőben (kb. 180 °C) mintegy 20 percig sütjük.
Közben elkészítjük a köretet: meghámozunk 50 deka burgonyát, és nyersen lereszeljük. Összekeverjük 3 evőkanál finomliszttel, és összedolgozzuk 1 tojással. Sózzuk, 1-1 mokkáskanál őrölt köménnyel és fekete borssal fűszerezzük. Nem árt, ha belekeverünk fél csomag sütőport, attól könnyebbé, levegősebbé válik a lapcsánka.
Adhatunk még hozzá 1 gerezd zúzott fokhagymát és fél csokor finomra vágott petrezselyemzöldet. Egy nagyobb serpenyőben egy kevés olajt forrósítunk, és a krumplis masszából evőkanállal kis halmokat szaggatunk bele, egyenként ellapítjuk, oldalanként 2-3 perc alatt megsütjük, kiemeljük és lecsöpögtetjük.
Amikor tálaljuk, a maradék párolt káposztát melegen a tányérra kanalazzuk, a fóliából kibontott töltött harcsát ferdén, vastagon felszeleteljük, és ráfektetjük a káposztára, a lapcsánkákat pedig köré rakjuk. Kétéves száraz fehér chardonnay-t érdemes kortyolgatni mellé.Halban_az_igazsag3

Járay Mari

Ha még nem tudná…

- Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás 4,5 kilogramm évente. Az uniós 24 kilós átlaghoz viszonyítva ez alacsony szám. A fogyasztás ugyan a statisztikai adatok szerint évről évre kismértékben nő, ám a halak teljes egészében importból származnak.

- Hiába kiváló minőségűek a magyar halak, feldolgozóüzem hiányában élve értékesítik ezeket külföldi és hazai piacokon. Odakint rendívül keresettek, így a készlet nagyobb részét exportálják.

- Az afrikai harcsa elterjedt egész Afrikában, Kis-Ázsiában és Törökország déli részén. Hazánkba először 1984-ben, majd ’87-ben importáltak táplálkozó lárvákat Hollandiából, később Dániából a fehér színváltozatát is. Itthon 1984 és 1990 között Százhalombattán és Szarvason végeztek kísérletet a meghonosításukra, sikerrel. Később néhány zárt, meleg vizű horgásztóba is telepítettek harcsákat, ahonnan a horgászok rendszeresen fogják ki a hatalmas méretű példányokat.