Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Reggeltől estig a szabadban…

…így lenne ideális, hiszen mégiscsak nyár van. Noha nem mindenki olyan szerencsés, hogy ezt folyton megteheti, bizonyára adódik olyan alkalom az elkövetkező hetekben-hónapokban, amikor akár egy egész napon át hűs lombok árnyékában, simogató napsütésben, majd frissítő esti szellő mellett étkezhet. A napi menühöz máris szolgálunk néhány kiváló ötlettel.

Kezdjük a reggelivel, esetleg a tízóraival! Mi sem egészségesebb, mint a friss gyümölcs és a túró. Ha netán átaludtuk volna a két első étkezés idejét, sebaj, ebéd előtti előételként is elfogyaszthatjuk a következő finomságot.

Őszibarack, mentás túróval töltve

Villával áttörünk 20 deka félzsíros tehéntúrót, majd 10 deka margarinnal vagy vajjal simára keverjük. Fűszerezzük 3 szál friss, finomra vágott mentalevéllel, 1 mokkáskanálnyi őrölt szerecsendióval, aztán megsózzuk.
Közben meghámozunk 8 szem keményebb húsú őszibarackot, elfelezzük, a magjaikat kiemeljük. Annyi vízbe, amennyi egyujjnyira ellepi a felezett gyümölcsöket, 1 evőkanál cukrot szórunk, belecsavarjuk fél citrom levét, és ebben a lében épp csak egyet forralunk a barackokon. Leszűrjük, leöblítjük, lecsöpögtetjük.
A krémet habzsákba töltjük, és csillagcsövön keresztül az őszibarackokba töltögetjük. Mentalevéllel és idény szerinti gyümölcsökkel díszítjük, például meggyel, málnával, de még egy fél aszalt szilva is kisegíthet minket, ha épp nem akad más egyéb.
Tipp:
érdemes egy körömnyi szeletet lemetszeni a felezett barackok alsó feléből, így biztosabban állnak a tányéron, és megtöltve sem borulnak fel.

*

Egy pillanatra sem vitatjuk a bográcsban főzés mindenhatóságát a nyári éjszakába hajló estéken. Mégis, kánikulában, délidőben gondolni is rossz rá – egy jó hideg gyümölcsleves biztosan jobban esik. Ígérjük, estebédre megmentjük a bográcsozás becsületét!Reggeltol_estig_a_szabadban3

Hideg almaleves

Meghámozunk, kicsumázunk és gerezdekre vágunk 1 kiló jóféle jonatánalmát (de használhatunk más, kevésbé bő levű nyári almát is). A gerezdeket megfuttatjuk 6-8 deka margarinon vagy vajon, és meghintjük 1 evőkanál őrölt fahéjjal.
Az almákat felöntjük kb. 1,5 deci vízzel és 1 deci citromlével. Lassú tűzön felfőzzük, épp csak annyira, hogy egyet lobbanjon, és a gyümölcsök ne maradjanak nyersek. A forrás pillanatában beleszórunk 4 evőkanál kristálycukrot és 1 evőkanál vaníliás cukrot.
Közben 1 evőkanál liszttel simára keverünk 2 deci tejfölt, és a levest lassan kavargatva behabarjuk. Legalább 2-3 óra hosszat hűtőben pihentetjük.
Kemény habbá verünk 3 deci habtejszínt, amit a leggyorsabban elektromos habverővel tehetünk meg. Tálaláskor minden leveses csészébe merünk a finom almalevesből. Habzsákból, vagy csak egyszerűen egy jókora kanállal „megkoronázzuk” tejszínhabbal, és egy kis friss mentalevéllel, vagy citromfűvel is díszíthetjük.
Citromos, behűtött, buborékmentes ásványvizet igyunk hozzá! Reggeltol_estig_a_szabadban2

*

Az alábbi három fogásból tetszés szerint választhatunk egyet, mivel annyira fölségesek, hogy lehetetlenség mindegyikből jól belakmározni.
Akkor tehát a bográcsozás… A bográcsban rotyogó gulyás a klasszikus magyar konyha, a szabad tűzön főtt egytálételek gyöngye. A gulyásnak hosszú a leve, ellentétben testvérével, a pörkölttel, amelynek rövid és sűrű.

Bográcsgulyás

Megmosunk, lecsöpögtetünk, majd kisebb kockákra vágunk 60 deka marhalábszárat, mint a pörkölthöz. Egy jókora vöröshagymát megtisztítunk, felaprítunk, és a tűz fölé akasztott bográcsban, 6 evőkanál olajon, vagy 2 púpozott evőkanál felolvasztott zsíron megüvegesítünk, meghintjük 1 evőkanál pirospaprikával, és gyorsan összekeverjük.
Egy kevés vízzel felengedjük, majd zsírjára pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a húst, sózzuk, és fehéredésig sütjük. Fűszerezzük 1-1 kiskanál köménymaggal, pirospaprikakrémmel, 2 gerezd zúzott fokhagymával. Aláöntünk újból kb. 1,5 deci vizet, lefedjük, és kis lángon párolni kezdjük.
Amikor a hús már csaknem megpuhult, felforraljuk. Hozzáadunk 60 deka felkockázott burgonyát, 2 szem cikkekre vágott paradicsomot és 2 cső kicsumázott, karikára vágott paprikát.
Ezután annyi vízzel (még jobb, ha csontlével) engedjük fel, amennyi bográcsgulyást szeretnénk, és addig főzzük, amíg a hús és a burgonya teljesen megpuhul. Tálalás előtt kézi csipetkét szaggatunk bele, amint ezek megjelennek a leves felszínén, kész a gulyás. Egy-egy pohár kis fröccsel (2 deci száraz fehérbor és 1 deci szóda) tálalhatjuk.
Tipp:
a gulyás levét szalonnapirítással is megalapozhatjuk, csak a javára válik. Tizenöt-húsz deka szalonnát apró kockára vágva kisütünk, kiemeljük a pörcöket, és a zsírjára dobjuk rá a felaprított hagymát. 

Töltött harcsa a diszkoszban

Ez a diszkosz, nem az! Bár a konyhai alkalmatosság emlékeztet a sporteszközre, nem ezért szeretjük, hanem mert kedvünkre sütögethetünk benne. Nevét a formájáról kapta, és parázs közé téve használjuk – ezúttal halsütésre.
A harcsa szinte szálka nélküli, ízes, húsos hal. Négy darab egyenként kb. 15 dekás harcsaszeletet vásárolunk, a vastagabb részén bevágjuk lapjában, és széthajtjuk. (Használhatunk afrikai harcsát is, hiszen már tenyésztik idehaza, az szálka nélküli, és kevésbé zsíros.) Két zsírpapírlap vagy háztartási fólia közé fektetve óvatosan kiverjük nagyjából téglalap alakúra. Sózzuk, borsozzuk, majd félretesszük, hogy az ízek jól átjárják.
Közben megtisztítunk 10 deka csiperkegombát és 1 fej vöröshagymát. A gombát kis kockákra, a hagymát finomra vágjuk. Három evőkanál felforrósított olajon megfuttatjuk a hagymát, hozzáadjuk a gombát, meghintjük 1 kiskanál fűszersóval és 1 csokor frissen aprított petrezselyemzölddel.
A gombás ragut 6-8 perc alatt megpirítjuk, majd hozzáadunk kb. 16-18 deka halikrát és 15 deka felkockázott haltejet, ezeket kissé összepároljuk. Közben felütünk 3 tojást, villával felverve a gombás masszához keverjük, és addig hagyjuk a tűzön, amíg megkocsonyásodik.
Ezt a tojásos-tejes ikrás elegyet a kiterített halszeletek egyik felére halmozzuk, majd a hús másik felét ráhajtjuk, mint egy könyvet. Fogvájóval, esetleg hústűvel rögzítjük. Meglocsoljuk 3 evőkanál olajjal, és még 2 evőkanálnyit a diszkosz alsó felébe töltünk.
A töltött harcsákat a diszkoszba tesszük. Az edényre illesztjük a tetejét, és a parázsló faszén közé tesszük. Meg-megrázogatjuk a diszkoszt, s mintegy 30 percig sütjük, de fontos, hogy félidőben forgassuk meg a töltött szeleteket, hogy kellően átsüljenek. Ehhez a pompás gombás-halas fogáshoz száraz fehérbort ajánlunk, méghozzá egyéves chardonnay-t, 12-13 fokosra lehűtve.
Tipp:
borús, esős napon nem feltétlenül kell diszkoszban megsütni, hagyományos módon, tűzálló edényben és sütőben is elkészíthetjük. A félidei forgatás akkor is szükséges, de közepesen meleg sütőben elég 25-30 perc is, hogy megsüljön! 

Bárányborda fűszeres vajjal

Vásároljunk jókora, kb. 4 centi vastag, 15 dekás, csontos báránybordaszeleteket, személyenként egyet számolva! A húst megmossuk, a nedvességet papírtörlővel leitatjuk. Durvára törünk 2 kiskanál fekete borsot, majd összekeverjük 3 gerezd zúzott fokhagymával, 1 kiskanál sóval, 3 evőkanál olívaolajjal és 2 evőkanál citromlével. A húst ebbe a fűszeres-olajos pácba forgatjuk, letakarjuk, és legalább 2 óra hosszat hűtőszekrényben érleljük. Közben meg-megforgatjuk, hogy az ízek jól átjárják.
Közben tíz deka puha vajat simára keverünk 1 evőkanál citromlével és 15 szem friss, felaprított mentalevéllel. Leheletnyit megsózzuk, és felhasználásig hűtőben tartjuk.
A báránybordákat kiemeljük a pácból, lecsöpögtetjük, és az időközben előmelegített, forró rostlapon oldalanként 5-6 percig sütjük, időnként mindkét oldalt megkenegetjük a maradék páclével. Tálaláskor minden szelet húsra 1 evőkanálnyi mentás vajat csúsztatunk.
Fóliában, héjastól sült burgonyával, mentával és petrezselyemzölddel koronázott sült paradicsommal körítjük. Jóféle, testesebb száraz vörösbort kóstoljunk a báránypecsenyéhez, mondjuk, egy pohár szekszárdi Cabernet Sauvignont, csak annyira lehűtve, hogy az ízei jól elkísérjék és kidomborítsák a hús fűszereit!Reggeltol_estig_a_szabadban1

Járay Mari