Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Aranyló színek, gyümölcsös ízek

„Robert Graves mondta nekem egyszer, hogy mosogatás közben támadnak a legkreatívabb gondolatai, és ebben nagyon igaza volt: a háztartási munka lehet egyhangú és fizikailag is fárasztó, de szellemileg pihentető és megnyugtató, így az ember gondolatai szabadon elkalandozhatnak egy másik világba. A főzésre ez persze már nem érvényes, mert az teljes odafigyelést igényel, és mozgósítanunk kell minden kreatív képességünket.”
Alighanem egyetérthetünk Agatha Christie-vel, a klasszikus krimi királynőjével: a főzés alkotómunka. Elég egy szokatlan ízpárosítás, vagy épp a jó alapíz megbolondítása egy kis plusszal, és máris szaporodhat a kedvencek sora. Az alábbiak is ezt példázzák.

Csirkevagdalt cukkinicsatnival

Úgy 10-15 deka megtisztított mogyorót néhány percre kb. 3 deci forró, sós vízbe dobunk, a vékony, barna „bőrét” ledörzsöljük róla. Egy serpenyőben zsiradék nélkül aranybarnára pirítjuk, s amint kihűlt, durvára vágjuk.
Beáztatunk hideg vízbe 4 vékony szendvicskenyeret, jól kifacsarjuk, és 50 deka csirkemellfilével együtt ledaráljuk. Hozzáadunk 1 gerezd fokhagymát, 1 csokor finomra aprított metélőhagymát és a mogyorót. Sózzuk, fűszerezzük 1 mokkáskanál őrölt fehér borssal és 3 kiskanál csípős curryporral. Ezután 2 evőkanál nem túl sós szójamártással, 2 tojással és 5 deka vajjal lazítunk a vagdalt állagán. Ha netán túlságosan lágyra sikerülne, egy kevés morzsával javíthatjuk.
Megmosunk negyed kiló cukkinit, a két végüket levágjuk, a reszelő nagyobb lyukú felén lereszeljük, és besózzuk. Pihentetjük vagy 20 percig, addig kisüthetjük a vagdaltakat. A húsos masszából 8 féltenyérnyi pogácsát formázunk, és egy serpenyőben, 3 evőkanál megforrósított olajon, közepes lángon oldalanként 4-5 percig sütjük. Majd a besózott cukkinit enyhén kinyomkodjuk, s 3 evőkanál finom narancslekvárral, 3 evőkanál olajjal és 4 evőkanál citromlével ízesítjük.
Ennyi a cukkinicsatni lényege – aki különlegesebbre vágyik, keverhet hozzá fél csokor finomra aprított petrezselyemzöldet, vagy 1 szál nyers, reszelt sárgarépát is. Végül egy marék megtisztított, lehántolt sós mogyorót szórhatunk a húsra és a csatnira.
Könnyű, behűtött (14 fokos), nem túl száraz fehérbort ajánlunk hozzá, talán egy Balaton-felvidéki rizlingszilvánit. Aranylo_szinek_gyumolcsos_izek2

Ha még nem tudná…

A csatni Dél-Ázsiából származó különlegesség. Íze változatos, lehet édes, savanyú, csípős, többnyire zöldségekből vagy gyümölcsökből, olykor vegyesen készítik. Fűszeres étel, az alapja cukorból, hagymából és ecetből áll, sót és fűszerek széles skáláját használják fel elkészítésekor. Hidegen és melegen is fogyasztható. A tisztán zöldségalapú csatnit a legtöbbször nem főzik, csak nyersen összetörik, aprítják az alapanyagot.

Gyümölccsel töltött vargabéles

Lobogva forró, enyhén sós vízben megfőzünk 15 deka finommetéltet, leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük. Sűrű krémmé keverünk 4 tojássárgáját 4 evőkanál kristálycukorral és 1 csomag vaníliás cukorral. Összekeverjük 2 deci tejföllel, villával áttört 1 kiló tehéntúróval, 10 deka mazsolával és 1 púpozott evőkanál búzadarával.
A tésztát megfűszerezzük 1 nagyobb narancs vagy citrom lereszelt héjával. Leszűrünk 40 dekányi konzervananászt, -mandarint és magozott meggybefőttet vegyesen. Körömnyi darabkákra vágjuk a gyümölcsöket, és az egészet összekeverjük a metélttel. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, és a végén apránként hozzáadunk 2 evőkanál cukrot. Óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk a habot a gyümölcsös tésztával.
Kiválasztunk egy 20x30 centis tűzálló edényt vagy tepsit, amit kikenünk kb. 3 evőkanál olajjal, körülhintünk morzsával, majd az 1 csomag, 6 lapos rétestésztából 3 lapot belesimítunk, de laponként a közöket enyhén megkenjük olajjal, és arra is szórunk egy kevés morzsát. A gazdag metéltes tölteléket egyenletesen ráhalmozzuk. Betakarjuk a maradék 3 réteslappal, rétegenként ugyancsak megkenve olajjal és meghintve morzsával.
Végül közepesnél kissé melegebb sütőben kb. 50 percig sütjük, majd mintegy 20 percig pihentetjük, és csak azután szeleteljük egyforma négyzet alakúra. Tálaláskor a tetejüket meghintjük porcukorral. Debrői hárslevelű, esetleg tokaji édes szamorodni illik mellé egy-két korty erejéig, nem túl hidegen, vagy igyunk hozzá hideg ásványvizet. Aranylo_szinek_gyumolcsos_izek1

Járay Mari