Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Dinomdanom_utan_negyveneles1

Dínomdánom után negyvenelés

Megkezdődött a nagyböjt, amely negyven nappal megelőzi a húsvétot. Ennek hasznos voltában már az ókoriak sem kételkedtek. Gyógyító hatását az egyiptomiak és Hippokratész is ismerték, és gyakran alkalmazták. Paracelsus jóformán minden panaszra böjtkúrát javasolt.
Az egyházban ez a legnagyobb keresztény ünnepre való előkészület időszaka. Krisztus után a 7. századtól vált szokássá, hamvazószerdától húsvétvasárnapig tart, utolsó előtti hete a virághét, amely a virágnappal zárul, ezt követi a nagyhét.
A 18. és 19. században világszerte számos tanulmányt írtak a böjtről, még böjtklinikákat is nyitottak. Tilos volt a lakodalom, a bál, a zenés, hangos mulatság. Ebben az időszakban gyóntak, áldoztak, a haragosok igyekeztek kibékülni.
Az emberek ilyenkor testben-lélekben felkészültek a tavaszi megújulásra. Az ünnepi, farsangi dínomdánomot a szervezetet megtisztító, az egészséget, az immunrendszert erősítő koplalás követte. Elsősorban a húst, különösen a sertéshúst hagyták el az étrendjükből, majd az állati zsiradékot is. Volt, aki negyven napig naponta csak egyszer evett: ezt nevezték negyvenelésnek.
Orvosilag tilos böjtölni a pajzsmirigy- és fekélybetegségben szenvedőknek, a kismamáknak várandósságuk és a szoptatás alatt, akut lázas állapotban, pszichózis, depresszió vagy egyéb lelki zavarok esetén. Daganatos betegségben szenvedőknek kizárólag orvossal, dietetikussal egyeztetve szabad belekezdeni. Hasonló a helyzet a rendszeresen gyógyszert szedőknél, ők is orvosi felügyelettel böjtölhetnek.
Számos böjtöt ismerünk, attól függően, mire hat eredményesen. Megkülönböztetünk vízböjtöt, nulla diétát, teaböjtöt, nyákböjtöt, nyerslé-böjtöt, tejsavböjtöt, gyógyböjtöt, tealéböjtkúrát, és még sorolhatnánk. Az alábbi kellemes, jóízű, nem túl magas kalóriájú ételek, ha nem is feltétlenül böjtösek, mindenesetre táplálóak és korszerűek.

Bryndzakrémes töltött alma

Megmosunk, szárazra törlünk 4 szép almát. A kalapjukat levágjuk, és ha kedvünk tartja, éles késsel becakkozzuk a gyümölcsök széleit. Egy karalábévájóval kimetsszük az almák magházát és húsát. A kivájt gyümölcsöket citromlével enyhén belocsoljuk, de citromos vízbe is belemeríthetjük.
Ezután elfelezünk 20 deka bryndzakrémet, hozzáadunk 1 evőkanál vajat. Az egyik 10 dekához 1 csokor felaprított snidlinget, a másik 10 dekához 2 gerezd zúzott fokhagymát keverünk. A kétféle krémet nyomózsákkal az almák üregébe töltjük, a levágott kalapokat a krém tetejére illesztjük.
Négy szem dióbéllel, 1-2 szál francia petrezselyemmel és salátalevelekkel díszíthetjük. Hűs ásványvizet ajánlunk hozzá. 

Paprikasaláta juhtúróval

Megmosunk, félbevágunk, kicsumázunk, majd kisujjnyi csíkokra vágunk 4-4 cső különböző színű és fajtájú paprikát. Sütőben néhány perc alatt aranysárgára pirítjuk, majd papírtörlőn leszárogatjuk, csak azután szeleteljük fel.
Présen áttörünk 1 nagyobb gerezd fokhagymát, s 1 mokkáskanál sóval, fele annyi borssal, 1 csokor felaprított petrezselyemmel és 1 csokor finomra vágott metélőhagymával együtt belekeverjük 2 evőkanál fehérborecetbe. Végül cseppenként 6 evőkanál olívaolajt is beledolgozunk. Összemorzsolunk 20 deka juhtúrót, s lazán összekeverjük a paprikával és az olajos öntettel.
Hűs ásványvíz, vagy világos sör, de egy illatos fekete tea is jól illik mellé. 

Pontygombócok gombamártással

Egy 70 dekás ponty bőrét lehúzzuk, ha még maradt benne nagyobb szálka, azt kivesszük. A hal húsát sűrűn beirdaljuk, ezzel a módszerrel a kisebb szálkákat is átvágjuk. A halat kétszer ledaráljuk, egy mélyebb tálba tesszük, majd jól összedolgozzuk 8 evőkanál zabpehellyel, 2 deci tejszínnel és 2 tojással.
Sózzuk, 1 mokkáskanál őrölt fehér borssal, 1 csokor frissen aprított petrezselyemzölddel fűszerezzük. Legalább fél óra hosszat pihentetjük, hogy a zabpehely megduzzadjon.
Pont annyi időnk van, hogy elkészítsük a mártást. Megtisztítunk 50 deka csiperkegombát, 1 fej közepes vöröshagymát, a gombát vékony cikkekre, a hagymát finomra vágjuk. Egy serpenyőben felolvasztunk 6 deka vajat, és a hagymát megfonnyasztjuk benne, majd beleszórjuk a gombát, és kevergetve 6-8 percig pirítjuk.
Meghintjük 1 csapott evőkanál zabpehelyliszttel, 1 percig sűrítjük, majd felöntjük 2-2 deci tejföllel és tejszínnel. Megfűszerezzük 1 kiskanál ételízesítő porral, 1 evőkanál curryporral, fél mokkáskanál chiliporral, 1 gerezd zúzott fokhagymával, 1-1 csipetnyi gyömbérporral és őrölt köménymaggal. Pár csepp citromlével pikánsra ízesítjük.
A halas masszából 16 gombócot formázunk, és forrásban lévő, enyhén sós, bő vízben kb. 25 percig főzzük. Figyeljünk, hogy a víz csak gyöngyözve forrjon! Ha a gombócok feljöttek a víz felszínére, kész van: ekkor leszűrjük, lecsöpögtetjük. Körülöntjük a mártással, és párolt rizzsel tálaljuk.
Kétéves, 10 Celsius-fokra behűtött Sauvignon Blanc-t ajánlunk hozzá.

Járay Mari