Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Cseh_Laszloval_usztak_a_transzplantaltak2

Cseh Lászlóval úsztak a transzplantáltak

Gyerekek és felnőttek ismét bebizonyították a sportpályákon, hogy szervcsere után is lehet teljes, boldog életet élni. Második alkalommal adott otthont a Hegyvidék a szervdonációs és transzplantációs Európa- és világnap magyarországi rendezvényének.

A szervdonáció és transzplantáció Európa-napját az Európa Tanács kezdeményezésére először 1996-ban rendezték meg, és 2005-ben az Egészségügyi Világszervezet nyilvánította világnappá. Neves hazai sportolók is részt vettek a MOM Sportban immár másodszor megrendezett világnap eseményein. A Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért által szervezett programban a szervátültetésen átesettek és a szervátültetés területén dolgozók az uszodában és a futballpályán mérték össze tudásukat többek közt Cseh László úszóval és Telek András labdarúgóval.
„A szervátültetés mindenki számára egy második esély” – hívta fel a figyelmet Pokorni Zoltán, aki szerint a transzplantáció az életről szól, ami akkor is igaz, ha a másik oldalról elkerülhetetlenül hozzákapcsolódik az elvesztés fájdalma. A polgármester mesélt Szent Kozmáról és Szent Damjánról: a vértanú ikertestvérek, az orvosok és sebészek védőszentjei voltak az elsők, akik megpróbálkoztak a transzplantációval. A legenda szerint egy római katona harcban elvesztett lábát egy másik katona végtagjával pótolták.
„Igyekszünk a lehető legjobb körülményeket biztosítani – szólt a kerület házigazdaszerepéről Pokorni Zoltán. – A MOM Sport uszodájának vize a beépített UV-fertőtlenítő és csírátlanító berendezésnek köszönhetően gyakorlatilag klórmentes, így az úszók szeme biztosan nem vörösödik ki.”

Az olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok úszó, Cseh László a személyes tapasztalatairól beszélt a rendezvényen. Szerinte a transzplantáción átesett gyerekek mindenkinél nagyobb kedvvel és elhivatottsággal foglalkoznak az úszással, amiért minden elismerés megilleti őket.
Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért képviselője tíz éve él átültetett vesével. Azóta úszik versenyszerűen, többször ért el dobogós helyezést a transzplantáltak világjátékán. Pokorni Zoltán felajánlásának köszönhetően öt esztendeje a MOM Sport uszodájában készül fel a különböző viadalokra. Innen a kapcsolat – emelte ki a MOM Sport vezetője, Buranits Ildikó –, aminek köszönhetően már második éve a Csörsz utcai sportközpont ad otthont a világnap hazai programjainak.
„A szív-, máj- és tüdőátültetés életmentő beavatkozás, a vese-transzplantáció pedig jelentősen javítja az életminőséget” – emelte ki Szalamanov Zsuzsa. Magyarországon mindenki automatikusan szervdonornak minősül, ez alól csak azok kivételek, akik nyilatkozatban megtiltják szerveik felhasználását. Elhalálozás után a rokonok ezt már nem tehetik meg. Élő donor elsősorban genetikai rokon, vagy szoros érzelmi kapcsolatban álló ember lehet – foglalta össze a szervátültetés hazai szabályozását az alapítvány képviselője.
Az úszóversenyt követően – Cseh László ezúttal a legkisebbek váltóját erősítette – a műfüves focipályán rendezték meg a Bicskei Bertalan emlékére kiírt labdarúgótornát, amelyen a szervátültetettek a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) válogatottjával mérték össze tudásukat. A torna névadója, az egykori kiváló kapus, későbbi szövetségi kapitány lelkes hirdetője volt a transzplantáció ügyének.Cseh_Laszloval_usztak_a_transzplantaltak1Az MLSZ színeiben a 80-as évek ferencvárosi gólzsákja, Dzurják József, valamint a zöld-fehérekkel a Bajnokok Ligájában is szereplő, 24-szeres válogatott Telek András is pályára lépett. Ennek ellenére a meccs kiegyenlített játékot hozott, a szervátültetettek alaposan megizzasztották a sok csatát megélt profikat. Telek András is dicsérte a nemes ellenfelet a mérkőzés után: „Jó volt látni és még jobb megtapasztalni, hogy mennyire fontos számukra a foci, amit ráadásul kifejezetten magas színvonalon űznek.”

mm.