Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Megalakult_a_Sztehlo_Lili_kulturalis_kor2

Megalakult a Sztehlo Lili Kulturális Kör

Hogyan kell kulturáltan vitatkozni? Mit jelent a tisztelet? Miért fontos segítenünk egymáson, figyelnünk a másikra? A többi között ilyen alapértékekre tanítja meg a fiatalokat a nemrégiben megalakult Sztehlo Lili Kulturális Kör. A társaság egyik alapítójával, dr. Bernyák Adriennel, a Zugligeti Általános Iskola igazgatójával beszélgettünk.

Két hónappal ezelőtt alakult meg a Sztehlo Lili Kulturális Kör. Miért érezték szükségét a társaság létrehozásának?

– Néhány hölgytársammal alapítottuk meg azzal a szándékkal, hogy egyrészt rendezvényeinkkel tovább színesítsük a tizenkettedik kerület egyébként is változatos és sokoldalú kulturális életét, másrészt olyan előadásokat szervezzünk, amik segíthetnek abban, hogy egyre több nő vállaljon szerepet a közéletben, legyen nagyobb arányú aktív részvételük a közösségi döntéshozatalban. Meggyőződésem ugyanis, hogy mi hatékonyabban tudjuk megjeleníteni például a kisebbségi és a szociális érdekeket, s érzékenyebben reagálunk a gyerekek, az ifjúság problémáira is.Megalakult_a_Sztehlo_Lili_kulturalis_kor3

Miért éppen Sztehlo Lilit választották névadónak?

– Ő a huszadik század kiemelkedő magyar üvegművésze, akit külföldön is elismertek, 1935-ben a brüsszeli, 1937-ben a párizsi és 1938-ban a varsói világkiállítás nagydíjában részesült. Jelentős a közéleti tevékenysége is: 1925-ben az Új Művészek Egyesületének alapító tagja volt. A második világháború alatt üldözötteket rejtegetett. Szakmai és közéleti munkássága példaként szolgálhat a ma emberének. Egyebek mellett ezért esett rá a választásunk.

Első rendezvényükön a Városmajori Jézus Szíve Plébániatemplomot mutatták be az érdeklődőknek. Mik a távolabbi elképzeléseik?

– A programot a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galériával közösen szerveztük; az intézménnyel a jövőben is szeretnénk együttműködni. A Városmajori Jézus Szíve Plébániatemplomot Ritoók Pál művészettörténész mutatta be, a részben felújított üvegablakokat pedig Fűri Judit üvegművész. Második rendezvényünkön a megújult Várkert Bazárt ismerjük meg Aszódi Kati idegenvezető segítségével, aki egyben vezetőtársam a Sztehlo Lili Kulturális Körben. A gyönyörűen felújított Várkert Bazár szép példája az értékek megőrzésének. Vallom, hogy egy kellemes, tiszta környezet jó hatással van az emberekre, és hozzájárulhat a bennünk lévő feszültségek oldásához, mert abból bőven kijut mindenkinek. A természet szeretetét, környezetünk megóvását, a közösségben gondolkodást, a másokra odafigyelést, a türelmet, a humánumot alapértékeknek tartom. Az a célom, hogy a Zugligeti Általános Iskola is megfeleljen a felsorolt szempontoknak, hiszen a nevelést már egészen kis korban el kell kezdeni.Megalakult_a_Sztehlo_Lili_kulturalis_kor1

Mesélne kicsit a terveikről?

– Az a célunk a Sztehlo Lili Kulturális Körrel, hogy segítse, kiegészítse, színesítse az iskolai oktatást. A program kidolgozásánál Sztehlo Lili unokatestvére, Sztehlo Gábor – aki evangélikus lelkész volt – elképzelései, nevelési elvei közül szeretnénk megvalósítani többet is. Így például a kulturált vitatkozást sértő, bántó szándék nélkül, tiszteletben tartva a másik álláspontját, a munka szeretetét, az egymásra odafigyelést, egymás segítését. Aminek szellemében az általa vezetett úgynevezett Örömváros, Gaudiopolis is működött 1945-től öt éven keresztül (a Gaudiopolisról az 5. oldalon olvashatnak részletesebben – a szerk.). Támogatunk minden olyan kezdeményezést, ami segíti a gyerekek szociális és művészeti érzékenységének kialakulását, a kreativitásuk fokozását, az egészséges és humánus környezeti igényüket. Ezért is örülök Pokorni Zoltán polgármester úr tervének, hogy a Fácános területén természetvédelmi oktatóközpont létesüljön, amihez elképzeléseinkkel, programjainkkal szeretnénk csatlakozni.

B. M.