Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ételbe csempészett egészség – trükkök, tippek,finomságok

A hirtelen jött melegben jól jön, ha vár otthon minket a hűtőszekrényben egy kis hideg gyümölcsleves. Igaz, ilyenkor még nincs olyan gazdag választék, ami a bogyós gyümölcsöket illeti, viszont találhatunk a standokon friss, ropogós almát, és éppen ebből készül a legjobb dupla almaleves. Azért dupla, mert kétszer kerül bele alma: egyszer főtt, egyszer nyers formában. Ettől aztán egyszerre selymes és friss lesz.

Dupla almaleves

3 l víz

kb. 8-10 nagy alma

1 rúd vanília

2 dl tejszín

cukor ízlés szerint

1 citrom

1 nagy rúd fahéj

Meghámozunk, kicsumázunk és négybe vágunk 5-6 nagy almát, és a vízbe dobva feltesszük őket főni. A vaníliarudat hosszában kettévágjuk, kikaparjuk a magjait, és a héjjal együtt a vízbe tesszük. Beledobjuk a fahéjat és az alaposan megmosott, vékonyra karikázott citromot is.
Puhára főzzük az almát, ekkor adjuk hozzá az első adag cukrot, aztán hagyjuk kihűlni. (A végső ízesítést majd hidegen kell elvégeznünk, porcukorral, hiszen ha lehűlt, sokkal kevésbé tűnik édesnek, viszont így nem oldódik fel benne olyan könnyen a cukor, ezért ízesítjük két menetben.) Kihalásszuk a vaníliarudat, a fahéjat és a citromkarikákat, hozzáadjuk a tejszínt, majd turmixgépben, vagy botmixerrel pépesítsük. Laza, selymes krémlevest kell kapnunk.
Tálalás előtt meghámozzuk és cikkekre vágjuk a maradék almát, s hajszálvékony, háromszögletű szeletkéket metszünk belőle, egyenesen a levesbe. Friss mentalevelekkel tálaljuk! Etelbe_csempeszett_egeszseg1

*

Mindenki másképp szereti, én bármilyen formában, bármikor boldogan elkészítem és el is fogyasztom. A padlizsán általában jolly joker, joghurtos salátaként, grillezve, pirítósra kenve, mindenhogy jól fogy. Nem véletlen, hogy cukorbetegeknek is ajánlják, hiszen segít szabályozni a vércukorszintet, kontrollálja a glükóz felszívódását, így a diétás étrendben is helye van. Ráadásul a kalóriatartalma is meglehetősen alacsony. Ez a kence vendégvárónak, előételnek, vacsorának egyaránt tökéletes.

Padlizsánkrém

5 db nagy padlizsán

1 kis lilahagyma

egy kis pohár tejföl fele

0,5 dl jó minőségű, extra szűz olívaolaj

só, bors

A padlizsánokat egy villával alaposan megszurkáljuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és jó két órára betoljuk a 180-200 fokos sütőbe. Nem baj, ha a héja kissé elszenesedik, nekünk csak a belseje kell, ennek pedig akkor jön ki igazán az íze, ha jó sokáig sütjük. Amikor kész, kivesszük és hűlni hagyjuk.
Ha teljesen kihűlt, felslicceljük a héjakat, és egy evőkanál segítségével kikaparjuk a zöldség húsát. Egy sűrű szitába tesszük, a szitát tál fölé helyezzük, és egy éjszaka alatt lecsöpögtetjük a felesleges folyadékot. Ez a manőver azért fontos, mert ilyenkor távozik a lé, ami keserűvé szokta tenni a padlizsánt.
Másnap deszkára borítjuk, és apró kockákra szeleteljük, majd tálba tesszük. Hozzáadjuk a finomra metélt hagymát, és bőségesen meglocsoljuk jó minőségű, extra szűz olívaolajjal. Ennek köszönheti majd kencénk a krémességét. Tejfölből nem kell sokat adnunk, adagoljuk ízlés szerint, sóval és borssal viszont alaposan megszórhatjuk a padlizsánkrémet. Forró pirítóson, kevés frissen rászórt sóval tálaljuk! Etelbe_csempeszett_egeszseg4

*

A bő zsírban sült húsok nem tartoznak a legegészségesebbek közé, de azért a panírozásról nem érdemes lemondanunk. Elég, ha csak a zsemlemorzsát tesszük kicsit félre, és helyette reszelt sajtot használunk. No, meg természetesen forró sütőt a serpenyőnyi olaj helyett.

Csirke sajtpanírban

2 pár csirkemell

25 dkg edami vagy trappista sajt

1,5 dl tejszín vagy teljes tej

2 tojás

marék liszt

só, bors

A megmosott, megtisztított csirkemelleket megsózzuk, megborsozzuk, és egy éjszakára fokhagymás tejbe áztatjuk. Másnap egyenként lisztbe forgatjuk, ezután megmártjuk őket a villával fellazított tojásban, és belehempergetjük a reszelt sajtba. Kivajazott tűzálló edénybe fektetjük őket, és meglocsoljuk tejszínnel. Frissen őrölt borsot szórunk a tetejére, és a 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, ahol aranybarnára sütjük. Etelbe_csempeszett_egeszseg2

*

Mindenkinek eljöhet az életében az az idő, amikor többé már nem fogyaszthat büntetlenül fokhagymát, mert a gyomra azonnal lángra lobban tőle. Lemondani viszont kár lenne arról a sok jótékony hatásról, amit ez a hagymaféle nyújthat a szervezetnek, így hát a legjobb lesz, ha pácoljuk. Igaz, hogy így elvész az a markáns illat, amibe olyan jó beleszagolni, amikor például pirítja az ember, de lássuk be, ennek azért jó oldala is van.
A pácolt fokhagymának édesapám a mestere, nem egyszerű ugyanis eltalálni, meddig szabad puhítani a szép, fiatal gerezdeket a fűszeres, boros lében. Kell egy kis önuralom ahhoz, hogy idejében zárjuk el alatta a gázt, s így megőrizzük üde fehérségüket. A legjobb ilyentájt készíteni, amikor – igen borsos áron – friss, zsenge szárakhoz juthatunk a piacon.

Pácolt fokhagyma

15 fej nagy fokhagyma

5 dl száraz fehérbor

15 dkg kristálycukor

1 dl 10%-os ecet

8 ek olaj

3 babérlevél

2 csokor friss tárkonylevél

1 púpozott ek frissen tört fekete bors

1 púpozott ek só

A borba belekeverjük az ecetet, a sót, a cukrot és a fűszereket, majd felforraljuk és beletesszük a finomra metélt tárkonyt. A gondosan megtisztított fokhagymagerezdeket apránként a páclébe rakjuk, és az újraforrástól számítva 5 percig főzzük. A lével együtt nagy befőttes üvegben, lefedve, másnapig érleljük. Ezután ismét felforraljuk, és további 5 percig főzzük, majd hagyjuk kihűlni. A fokhagymagerezdeket apró üvegekbe töltjük, felöntjük páclével, és minden adag tetejére egy evőkanál olajat csorgatunk. Lezárjuk, sötét, hűvös helyen tároljuk. Etelbe_csempeszett_egeszseg3

*

Nemrég volt a kézműves fagylalt világnapja. Van, aki a jégkrémre esküszik, de szerintem nincs jobb az igazi, jó minőségű, fokozatosan hűtött, krémes fagyinál. A most következő recept nem ez a kategória, váratlanul beeső vendégeknek, átlátogató szomszéd gyerekeknek lehet összeütni villámgyorsan, ennek ellenére a hirtelenségét meghazudtolóan finom! Az összetevőket szabadon variálhatjuk, kihasználva, hogy a rendkívül egészséges, antioxidánsokban gazdag, ám savanykás bogyós gyümölcsöket így könnyedén letolhatjuk a gyerek torkán.

Vitaminbomba gyümölcsfagyi

15 dkg mélyhűtött áfonya

25 dkg mélyhűtött erdei gyümölcs

3 ek méz

0,5-1 dl tejszín

2 tojás sárgája

A mélyhűtött gyümölcsöket turmixgépbe, vagy konyhai robotgépbe öntjük, meglocsoljuk tejszínnel, ráütünk két tojássárgáját, és hozzáadjuk a mézet. Addig turmixszoljuk, amíg hullámzó, homogén masszát kapunk. Tálaláskor megszórjuk tört pisztáciával vagy pörkölt, tört mogyoróval. Vigyázat, visszafagyasztani tilos!Etelbe_csempeszett_egeszseg5Az összeállítást írta: Juhász Zsófia