Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Csuda finom ételek és hasznos tippek a mindennapokra

Végre bontogatják szirmaikat a virágok, itt a tavaszi hadjárat ideje, ne szálljon tehát inunkba a bátorságunk, ha barátaink, mondjuk, somogyi tarhonyás huszár bográcsost rendelnek tőlünk ebédre! Csak semmi izgalom, hamarosan jön ennek a receptje is, de várjunk még kicsikét, amíg megérkezik az igazi, jó magyar paprika és paradicsom. Addig is álljon itt néhány egyéb finomság, elő- és főétel, leves és desszertek is, annak rendje s módja szerint.

Ki ne szeretné a melegen fogyasztható sült tésztákat? Ilyenkor az emberben felébrednek a gyerekkorban forrón elcsent pogácsák emlékei, a frissen kisült kenyér lecsípett csücskének íze visszatér a szánkba, és a türelmetlenség titkos, de megbocsátható vétkeivel a szívünkben boldogan emlékezünk azokra az időkre, amikor még volt valaki, aki tiltotta nekünk ezeket az apró csínytevéseket.
Nos, a pórés tekercs esetében legálisan szabdalhatunk a meleg tésztából, kedvünkre! Jóféle előétel, ami vacsorának is kiváló, langyosan, illatosan…


Pórés-sonkás tekercs

A tésztához:

36 dkg finomliszt

2 tojás

2 ek olaj

só, bors,

1 kk köménymag

1 tojássárgája a kenéshez

 

A töltelékhez:

1 nagy fej hagyma

2 szál póréhagyma

1+1 ek olaj

30 dkg füstölt gomolyasajt

2 tojás

szerecsendió

25 dkg szeletelt füstölt sonka vagy füstölt tarja

 

A lisztet, a tojást, az olajat és két csipet sót annyi langyos vízzel gyúrjuk össze, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. Cipót formálunk belőle, letakarjuk, fél órát pihentetjük.
A töltelékhez a megtisztított hagymát felkarikázzuk, a pórékat 10-12 centis darabokra, majd hosszanti irányban félbe-negyedbe vágjuk. Egy evőkanál olajban megfonnyasztjuk a hagymát, a tetejére fektetjük a pórédarabokat, meghintjük sóval, és kis víz hozzáadásával 12-15 percig pároljuk, kevergetés nélkül.Csuda_finom_etelek_es_hasznos_tippek_a_mindennapokra2A füstölt gomolyasajtot szálasra reszeljük, elkeverjük a tojásokkal, a sóval, a borssal és a reszelt szerecsendióval. A tésztát lisztezett konyharuhán téglalapra nyújtjuk, majd megkenjük olajjal. A széleken 3-3 centit szabadon hagyva beterítjük a sonka- vagy tarjaszeletekkel és a megpárolt póréhagymával, aztán a tetejére simítjuk a maradék hagymát, végül a sajtos masszát.
Ezt követően a két rövidebb szélét felhajtjuk a töltelékre, és szorosan feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, megkenjük a tojássárgájával, megszórjuk köménymaggal, és 180 fokon, előmelegített sütőben, körülbelül 40 perc alatt pirosra sütjük. A sütőből való kiszedés után öt percig pihentetjük, nem túl vékonyan felszeleteljük, és langymelegen tálaljuk.

*

Egészséges, könnyű, finom és elegáns, vendégvárónak is kitűnő az a krémleves, amit karalábécsészékben szervírozhatunk! Ha mély tányérban tálaljuk az előzetesen megpárolt zöldségeket, úgy a csészéket is feltörhetjük és elfogyaszthatjuk a leves mellé.

 

Karalábékrém-leves sajttal

4 nagyobb karalábé

1 dl tejszín

őrölt fekete bors

reszelt parmezán

 

A karalábék tetejét zsenge szárastul-levelestül levágjuk. A belsejüket kivájjuk, vigyázva, hogy az oldaluk és az aljuk ne lyukadjon ki. A forgáccsal együtt egy lábasba tesszük, és annyi vízben, amennyi éppen elfedi, puhára pároljuk. Az egész karalábékat kivesszük, félretesszük.
Ekkor a karalábéforgácsot fehér borssal, sóval ízesítjük. Hozzáadjuk a tejszínt, néhány kanál főzőlevet, és összeturmixszoljuk. A pürélevest a kivájt, ehetőre, de nem puhára párolt karalábékba merjük, megszórjuk reszelt parmezánnal, majd mindegyikre rátesszük a „sapkát”.Csuda_finom_etelek_es_hasznos_tippek_a_mindennapokra4

*

Amíg még tart a csicsókaszezon, érdemes ezt az értékes tápanyagokban gazdag gumót beépíteni az étkezéseinkbe. Ezúttal távoli rokonával, a burgonyával házasítottuk, és egy klasszikus, szaftos húst készítettünk mellé. Igen jól passzoltak egymáshoz.

 

Bakonyi sertés csicsókagombóccal

A bakonyi sertéshez:

80 dkg sertéscomb vagy dió

25 dkg laskagomba

25 dkg barna csiperke

2 zöldpaprika

2 közepes vöröshagyma

2 dl tejföl

só, bors, római kömény

1 hegyes erős paprika

2 diónyi zsír

 

A csicsókagombóchoz:

60 dkg krumpli

20 dkg csicsóka

1 tojás

liszt, amennyit felvesz

diónyi vaj

só, bors, kakukkfű

 

Először a húst készítjük el, amíg az fő, lesz időnk összeállítani a gombócokat, amikhez csak a krumplit kell jó előre megfőzni. Apróra vágjuk a hagymákat, és zsíron külön-külön lábosban megdinszteljük. Az egyikre ráhintünk egy kevés római köményt, ez különleges ízt ad majd a húsnak, amit felkockázva beledobunk, és összeforgatjuk az illatozó, fűszeres hagymával.
A másik edénybe belevagdaljuk a paprikákat, és addig fonnyasztjuk, amíg teljesen össze nem esnek. Ekkor adjuk hozzá a nagy darabokra vágott gombákat, amiket alaposan sózunk, borsozunk, és fedő alatt megpuhítunk.Csuda_finom_etelek_es_hasznos_tippek_a_mindennapokra5A húst is fedő alatt pároljuk, külön sózzuk, borsozzuk, és amikor megpuhult, hozzáadjuk a gombát. Meghintjük egy evőkanál liszttel, és belekeverjük a tejfölt, így főzzük még 5-10 percig lassú tűzön. Aki szereti, ha van ereje, bátran karikázzon bele csípős paprikát is!
A csicsókagombóchoz összetörjük a főtt krumplit, és hagyjuk kihűlni. Közben kefével alaposan megtisztítjuk és felkockázzuk a csicsókát, amit kevés sós vajon, fedő alatt rövid ideig párolunk.
Az összetört krumplit sóval és friss kakukkfűvel szórjuk meg, rátörünk egy tojást, és hozzáadjuk a kihűlt csicsókát is, majd annyi lisztet, amennyivel gyúrható tésztát kapunk. Gombócokat formázunk, és forró, lobogó vízben 8 perc alatt készre főzzük őket.

 

*

Rajongok az egyben sült tortákért, nemcsak azért, mert ezek a jó minőségű alapanyagokkal, értékes magvakkal telezsúfolt sütik mindig sikert aratnak, de azért is – ami nem elhanyagolható szempont –, mert villámgyorsan elkészíthetők, így a spontán, egy délutáni kávéra felugró jó barátokat is kényeztethetjük velük.

 

„Csudafinom” csokitorta

A tésztához:

6 nagy tojás

30 dkg cukor

25 dkg jó minőségű étcsokoládé

30 dkg vaj

10 dkg finomliszt

5 dkg darált mandula vagy dió

néhány csepp mandulaaroma (ez el is maradhat)

1 rúd vanília kikapart magja vagy 2 ek vaníliakivonat

vaj a forma kikenéséhez

 

A mázhoz:

12,5 dkg étcsokoládé

5 dkg vaj

2 ek instant kávé

 

A tojások sárgáját a cukorral együtt elektromos habverővel sűrűn folyós állagúra keverjük. Akkor jó, ha állaga a tartármártáséhoz hasonlít. Közben a csokoládét és a vajat vízgőz fölött épp csak felolvasztjuk, vigyázva, nehogy nagyon felforrósodjon.
A felolvasztott vajas csokoládét a cukorral kikevert tojáshoz öntjük, és beledolgozzuk. Ezt követően a liszttel elkevert mandulát vagy diót forgatjuk a masszába, és az aromát is belecsöpögtetjük. Az összes tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatos mozdulatokkal az előzőekbe forgatjuk. Egy 24 centi átmérőjű tortaformát kivajazunk, és a tésztát egyenletesen belesimítjuk.Csuda_finom_etelek_es_hasznos_tippek_a_mindennapokra1Előmelegített sütőben, közepes lángnál (180 fok) körülbelül egy órát sütjük. Elkészültét a beleszúrt hústűvel ellenőrizhetjük. Akkor jó, ha nem tapad rá a massza. A formában hagyjuk kihűlni, végül cikkekre vágva, esetleg porcukorral vagy cukrozott kakaóporral is meghintve tálaljuk. Igazi ünnepi tortává varázsolhatjuk, ha csokoládémázzal is bevonjuk, de tejszínhabbal is díszíthetjük.

 

*

Mivel a desszertekből sosem elég, jöjjön még egy nagy kedvenc! Ez is bővelkedik csokoládéban, és a sötét, ragacsos masszát itt a pisztácia zöldje hivatott felüdíteni. Gyorsan, könnyedén elkészíthető édesség, ami langyosan, jeges makadámdió-fagylalttal tálalva igazi ízorgiát ígér.

 

Pisztáciás brownie

375 g vaj

375 g jó minőségű étcsokoládé

6 tojás

1 ek vaníliakivonat

375 g cukor

225 g liszt

1 tk só

30 dkg (sótlan!) pisztácia

makadámdió-fagylalt

 

A tojásokat felverjük a cukorral és a vaníliakivonattal. A vajat felolvasztjuk, beletesszük a csokoládét is, és lassú tűzön egyneművé keverjük.
Egy nagy tálban minden hozzávalót elkeverünk, beleöntjük a durvára tört pisztáciát is, amiből egy maréknyit félreteszünk, ezt majd a brownie tetejére szórjuk. Körülbelül 33x22 centis, magasabb falú, sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a masszát, és 180 fokos sütőben fél óra alatt készre sütjük. Akkor jó, ha a teteje kissé megrepedezik.
Langyosan tálaljuk. Ne ijedjünk meg, ha a belseje lágyabb még, úgy az igazi! A rengeteg cukor miatt ez az édesség kihűlt állapotában is kissé ragacsos marad. Ez az oka azonban annak is, hogy csak nagyon lassan szárad ki, akár egy hétig is friss lesz az állaga. Tálalás előtt érdemes mindig újra melegíteni. Már ha lesz maradék…Csuda_finom_etelek_es_hasznos_tippek_a_mindennapokra3


 


Az oldalt szerkesztette és írta:

Juhász Zsófia–Kövesdy Zsuzsanna