Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyogyhatasu_izletes_es_szep1

Gyógyhatású, ízletes és szép

A gyömbér sokoldalúan használható növény: a konyhában fűszer, a nappaliban dísz, a fürdőben gyógyszer. Neve jelent gúnyosan vörös hajút, lehet keresztnév, de ha kimondjuk a szót, elképzelhető, hogy rögtön a belőle készült üdítőitalra gondolunk. Egykor vágyott, egzotikus különlegesség volt, ma szinte minden zöldséges pultján ott hever, és alig tudjuk, mire is használhatjuk.

A gyömbér növény az egyszikűek közé tartozó gyömbérfélék családjának leghíresebb faja. Mintegy ezer rokonával a trópusokon van otthon, különösen Ázsiában. Hosszú, keskeny leveleket nevel, ezek között fejlődnek a feltűnő színű virágok. Gyakran erőteljes, tömött virágzatot alkot, vágott virágként is tartós és tetszetős.
„Legnevezetesebb” része a göcsörtös gyöktörzs. A világosbarna, pergamenszerű felszín alatti sárgásbarna állomány jellegzetes illatú, csípős ízű. Eredetileg a vegetatív szaporodást hivatott elősegíteni és a szükséges tápanyagokat tárolni.Gyogyhatasu_izletes_es_szep2Íze a kártevők távol tartása érdekében alakult ki, s a növény „balszerencséje”, hogy az emberek inkább kedvelik, mint viszolyognak tőle. Karakteres aromája általában megosztó, van, aki lelkesedik érte, és minden formájában szívesen használja, míg mást már az illatától is enyhe émelygés kerülget.
A gyömbér nevének eredete nem tisztázott. A tudományos nemzetségnév (Zingiber) a legtöbb indoeurópai nyelvben hasonlóan hangzik. A szanszkrit változat jelentése a hegyes gyöktörzsekre utal, ez lehet az elnevezés őse.
Bár keleten évezredek óta ismerik és használják, az európai ember csak a középkorban találkozott vele. Egyes vélekedések szerint az angolok keleti terjeszkedése során szerzett ismertséget és népszerűséget.
A vörös hajú gúnynév alapja a maláj félszigeten honos vörös gyömbér lehetett, mert a közönséges gyömbér nem vörös, legfeljebb sárgásbarna. Leggyakrabban gyömbérsör formájában került az asztalra. Ez az ital valóban gyömbér és élesztő felhasználásával készül, de íze eltér a nyers gyömbérétől.
Gyógyszerként sokoldalúan használható. Jótékony hatásait felsorolni is nehéz: csökkenti a hányingert, segíti az emésztést, gyulladáscsökkentő, hangulatjavító, fájdalomcsillapító, erősíti az immunrendszert, jól használható megfázás, ízületi fájdalmak vagy izomláz esetén. Kiválóan méregtelenít, javítja a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, s ami manapság talán a legvonzóbb: zsírégető és testsúlycsökkentő hatású.
Az indiai ajurvédikus orvoslás számtalan lelki hatását is ismeri. Egyes korokban és területeken afrodiziákumként fogyasztották, de ennek létjogosultságát nem sikerült egyértelműen igazolni.
A gyömbér fogyasztásának legegyszerűbb módja, ha a gyöktörzsdarabokat (hámozás után, egészen vékony szeletekre vágva) frissen fogyasztjuk. Fűszerként a legkülönbözőbb ételekbe használhatjuk, a mézeskalácstól a befőtteken és főzelékeken át a gyömbéres pálinkáig. Olaj, tea, kivonat, kapszula és őrlemény formájában is meg lehet vásárolni. A kúraszerű fogyasztás elején érdemes odafigyelni, mert előfordulhat egyéni túlérzékenység, ezért nyersen csak kis mennyiségben adható gyerekeknek.
A gyömbér dísznövényként is nevelhető. Nem kell mást tenni, csak vásárolni egy egészséges, vaskos gyöktörzset, amelyen jól látható rügyek vannak. A gyöktörzset egészben vagy kisebb csíraszemeket is mutató darabokra osztva kell komposztos talajba elültetni, jó mélyen. Lassan kihajt, és gyökereket nevel. Lombja szép lesz, de mivel nálunk a nyár rövid, a gyömbérnek nincs ideje tovább szaporodva élvezhető gyöktörzseket hizlalni.
A szobában megél, de az eredeti élőhelyén jellemző kiteljesedését nem mutatja meg, még ha gondoskodunk is a rendszeres öntözésről, a tápanyagban gazdag, jó vízelvezető képességű talajról és a világos, huzatmentes helyről. A nyári forróságban akár a szabadba is kitehető a trópusi klímát igénylő növény, de a perzselő napsütéstől óvni kell.
Virága rendszerint csak a második évben jelenik meg. Az élénk színű, húsos szirmokból álló füzérvirágzat tengelye csavarodik, így még különlegesebb hatást kelt. Ha nem jutunk el idáig, akkor is érdemes kísérletezni ezzel az érdekes, egzotikus növénnyel.

(Barta)