Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ihletadó receptötletek

Nemcsak a friss zöldségek és a mostantól egyre szaporodó idénygyümölcsök nyitnak megannyi lehetőséget a gasztronómiai örömök terén, de most már a fűszernövények is szép sorra kihajtanak a balkonon és a kiskertben. Ilyenkor jobb kedvvel fordul be a szakácsné a konyhába, hogy összeüssön valami laktató finomságot, és öröm válogatni a piacon is a hersegő, üde termékek között. Jól kipróbált receptjeink mellé ezúttal hasznos konyhai trükköket is válogattunk, amelyek segítenek eltüntetni a konyhai munka kellemetlen nyomait, csakúgy, mint a bakikat, amiket néha-néha óhatatlanul elkövetünk.

Ezt a salátát a főtt répa teszi meglepően különlegessé. Az egyszerű, de nagyszerű ízkombinációval lehetetlen mellétalálni. Ha az ebédhez tálalom fel, rendszerint már a főétel előtt elcsipegetik a vendégek, de kitűnő hideg sült húsok mellé is, vendégváró uzsonnára.


Saláta minden napra

1 közepes fej jégsaláta

2 sárgarépa

1 lilahagyma

5-7 db csemegeuborka

1 ek szezámmag

1/4 dl almaecet

1/4 dl olívaolaj

1 ek balzsamecet


A répát megtisztítjuk, felkockázzuk, és annyi vízben, amennyi elfedi, puhára főzzük. Ezalatt alaposan megmossuk és feldaraboljuk a többi zöldséget is, és egy nagy tálban mindent összekeverünk. A leszűrt répát is hozzáadjuk, ha kissé kihűlt már. Az almaecetből, az olívaolajból és a balzsamecetből dresszinget készítünk, s ezzel nyakon öntjük a salátát, amit megszórunk pirított szezámmaggal.Ihletado_receptotletek2

*

Nagyszerű tavaszi leves az alábbi, talán a legfinomabb, amit a primőr spárgából készítünk. Egyedül az nem fér a fejembe, hogy soha életemben nem sikerült még egészen friss spárgát venni… Akármilyen korán próbálkozom, csillagászati áron vásárolom, mégis mindig olyan vastag kérge van, mint egy mamutfenyőnek.

No, de ha van spárgahámozónk, pillanatok alatt meghámozzuk, ezzel ugyanis a spárga csúcsától a tövéig egy mozdulattal le lehet húzni a héját, és persze le kell vágnunk a száraz, kemény végét is. Közben ne gondoljunk arra, mennyit fizettünk a drága primőrért a piacon, csak hámozzuk kegyetlenül, amíg eltűnik a fás rész, és könnyen törhetővé válik a szára. A fás részeit ki kell dobnunk, mert azok élvezhetetlenek!

 

Spárgaleves

2 csomag fehér spárga

1 pohár tejföl

2 tojás

só, bors

 

Megmossuk, feldaraboljuk, és sós vízben puhára főzzük az ujjnyi vastag rudacskákat. Közben elkeverjük a tejfölt a tojássárgájával, a fehérjékből pedig liszttel, sóval nokedlit készítünk, és azonnal be is szaggatjuk a levesbe.

A tejföllel összekevert tojássárgáját csak a legvégén szoktam a leveshez adni, úgy, hogy a keveréket fokozatosan feleresztem a spárgalével, majd a forrásban lévő levesbe keverem. Ezután azonnal elzárom a tüzet alatta, akkor nem kap össze a tojássárgája. Ihletado_receptotletek4

*

Kedves anyai barátnőm, Icuka találta fel ezt a receptet. Vakon megbízhatunk benne, mert az ilyesmiben igen nagy gyakorlata van, ugyanis a saját életében mindent maga talált fel. Tizenegy gyerekes családban nőtt fel félárván, kis tanyájukat államosították, fedél nélkül maradtak, így az öngyilkosságba hajszolt juhász-számadó leánykája nyolcéves korától maga tartja el magát.

Amikor a tanyáról egyenesen a Keleti pályaudvarra érkezett tizenkét éves nővérével, 40 fillérjük volt. Kenyeret vegyenek, vagy újságot? – ez volt a kérdés. Újságot vettek, és az apróhirdetések közt megtalálták első gazdasszonyukat.

Kezdetben kiscselédként, aztán konyhalányként, szakácsként szolgált, később fodrászként, pedikűrösként, betegápolóként is dolgozott, de ha kell, ma is bármikor vállal állatszelídítést, vagy űrkutatást. Őróla szólt Rejtő Jenő váteszi jellemzése: „sakál és balerina”.

Egyébként most ünnepli 78. születésnapját, ebből az alkalomból meglepte magát egy úszószemüveggel, és beiratkozott egy intenzív úszótanfolyamra. „Szégyellem, ha valamit nem tudok – mondta –, de eddig nem volt rá időm.”

 

Májas vagdalt lucullusi módra

1 kg darált hús

½ kg sertésmáj (aki nem szereti, ha domináns a máj íze, tehet bele kevesebbet – én 30 dkg-ra szavazok)

1 nagy fej hagyma

5-6 gerezd fokhagyma

majoránna, zsálya, só, bors

4 zsemle

 

A májat ledaráljuk, és hozzákeverjük a darált húshoz. A hagymát apróra vágjuk, és zsírban megdinszteljük, hozzáadjuk a fűszereket, majd ha kissé kihűlt, a húsba kavarjuk.

Egy evőkanál sót, fél teáskanál borsot, fél teáskanál pirospaprikát és négy vízbe áztatott zsemlét dolgozunk bele, valamint a szétnyomott fokhagymát. A tetejét befedjük baconnal. Őzgerincformába vagy magasabb falú tepsibe simítjuk, amit vízfürdőbe állítunk, és a forrástól számított egy órán át sütjük.

 

*

Tanítványaim legrémesebbje Koppa Marci, aki úgy válogat, mint az a bizonyos tót a vadkörtében. Pedig nem tót ő, hanem a Mecsek alján termett, kemény magyar gyerek. Kipiszkálja a gombákat a tányérból, spenótról és más zöldségekről hallani sem akar – ki tudja, mitől olyan szép, szálfatermetű legény, a fizika és biológia minden törvényét meghazudtolva.

Folyton gyanakszik, hogy bekap valamit, amit nem szeretne, úgyhogy kiabálni kell vele: „Nem látod, hogy nem zöldség?!” Mire ő csak csendesen mosolyog: „Nézem én, de nem látom…” Ami igaz is, hiszen elvesztette a szeme világát. Ezért aztán mindent kétszer olyan jól tud, mint a többiek, minden szavalóversenyt megnyer, és humora fényében mi sütkérezünk a leginkább. Ő diktálta nekem ezt a receptet, azt mondta, különösen azért jó, mert szeletelve olyan gyönyörű!

 

Rétegezett karaj

1 kg sertéskaraj

2 dl tejföl

1 ek mustár

1 ek ketchup

só, házi vegeta, feketebors

4 gerezd fokhagyma

20 dkg reszelni való eidami sajt

20 dkg füstölt tarja

 

A húst felszeletelem, kiklopfolom, bekenem azzal a keverékkel, amit a tejföl, a ketchup, a mustár, a fokhagyma, a vegeta és a só összevegyítéséből kapok. Kizsírozott, magas falú, kisebb méretű tepsibe rakom úgy, hogy a szeleteket egymásra tornyozom, minden szelet tetejére egy-egy sonkaszeletet és arra egy sajtszeletet téve.

Az egymás mellé pakolt toronyhúsokat alufóliával lefedve kisütöm, majd a végén leszedem a fóliát, és hagyom megpirulni a tetejét. Függőlegesen szeletelve valóban szép, színjátszó képet ad a hús, a sonka és a sajt!Ihletado_receptotletek

*

Kevés izgalmasabb dolog van a konyhában, mint a friss fűszernövények desszertekkel való összekomponálása. A tárkony, ami elsőként bújt ki a balkonládánkban, mostanra szép, dús lombot növesztett, van hát miből metélni. A jó minőségű belga csokoládé és a tejszín bársonyos keverékét pedig kitűnően ellenpontozza a ropogós, illatos, zöld süteménymorzsa. Érdemes kipróbálni!

 

Csokoládékrém tárkonyos süteménymorzsával

12,5 dkg zabkeksz

3 dkg mandula

8 dkg vaj

1 csokor friss tárkony

20 dkg csokoládé

20 dkg tejszín

1 tojás

 

A kekszet robotgépben finomra őröljük, hozzáadjuk a mandulát és a tárkonyt, ezzel együtt tovább őröljük, majd beledobjuk a vajat is, és még egyszer megfuttatjuk a gépet. A masszát vékonyan szétterítjük egy sütőpapírral bélelt tepsin, és 180 fokon addig sütjük, amíg a széle kissé barnulni kezd. Hűlni hagyjuk, majd porrá morzsoljuk.

A tejszínt felfőzzük, pár perc után hozzáadjuk a vajat, majd a csokoládét, és addig hevítjük, amíg egészen homogén krémet kapunk. Közben, még mielőtt elérné a forrpontot, hozzáadjuk az egész tojást, és körülbelül 70 fokig melegítjük.

A poharak aljába tárkonyos morzsát szórunk, és amikor a hűlő csokoládékrém sűrűsödni kezd, kétujjnyi vastagon ráöntjük. Legalább egy éjszakán át pihentetjük jégszekrényben. Friss tárkonylevelekkel, zöld kekszmorzsával díszítjük.

Ihletado_receptotletek3Kövesdy Zsuzsanna–Juhász Zsófia