Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Fortélyok, tuti tippek és receptek nyárutóra

Lassú léptekkel közeledik az ősz. Vége a pihenésnek, ismét sürögni-forogni kezdünk, gyorsan befőzünk még ezt-azt.

Hosszú évtizedek alatt kialakul az ízvilágunk, hozzászokunk bizonyos zamatokhoz, amiktől nem szeretnénk megválni. Számomra ilyen a vegeta, amit igazából lelkifurdalással csempészek a levesekbe, mert nem bízom abban, hogy valóban egészséges. Nagyon régóta kerestem a nagymamám által készített egykori házi ételízesítő receptjét – most megtaláltam!

 

Vegeta, házilag

Ha már jön az ősz, ideje gondolnunk a nyár ízeinek bespájzolására. Erre az egyik leghatékonyabb módszer a házi vegeta készítése. Jó ideje, hogy nem boltban veszem ezt a fontos ételízesítő kelléket. Fölösleges magunkba tömni a sok tartósítószert és ízfokozót, amivel feltuningolják a bolti verziót. Inkább készítsük el friss zöldségekből, nem bánjuk meg!

 

Hozzávalók:

1 kg sárgarépa

1 kg fehérrépa

1 kg tévépaprika (jó húsos)

1 kg paradicsom

1 kg vöröshagyma

2-3 nagy fej fokhagyma

4 db nagyobb zeller

50 dkg karalábé

50 dkg karfiol

50 dkg kelkáposzta

petrezselyem zöldje (jó sok!)

zeller zöldje

1 kg só

 

A hozzávalókat meghámozzuk, kivéve a paradicsomot. A rengeteg zöldséget robotgéppel adagonként összevágjuk, vagy húsdarálón ledaráljuk. Az egész masszát összekeverjük egy nagy tálban 1 kg sóval, és 24 órát állni hagyjuk. Időnként megkeverjük, majd tetszés szerinti méretű üvegekbe töltjük. Az aranynál is nagyobb kincs! Magamat is biztatom, ne sajnáljuk rá az időt és a fáradságot!Fortelyok_nyarutora2


Palócleves Szirákról

Gyerekkoromban régész akartam lenni. Édesapám agrármérnök volt, vele jártam a vidéket, és boldogan kotorásztam a földben. Így született meg a szandai várról írott cikkem is az ott végzett „kutatásaimról”, tizenkét éves koromban. Aztán a terveim szétfoszlottak, a vár is omladozik már, ám erősen tartja magát emlékeimben az a leves, amelyet ott ismertem meg.

 

Hozzávalók:

60 dkg sertéslapocka

50 dkg zöldbab

hagyma, só, pirospaprika, bors, fokhagyma

1 mokkáskanál tárkony

1 paradicsom, 1 sárga paprika

1 nagy pohár tejföl

1 púpozott ek liszt

 

Felkockázzuk a húst és a hagymát, majd a fűszerek segítségével kitűnő pörköltalapot készítünk. Amikor már félig megpuhult a hús, hozzáöntjük a közben apróra vágott zöldbabot és a tárkonyt, majd az egészet puhára főzzük. Végül a pohár tejföllel behabarjuk.

Ugye, milyen rövid a leírása? Ennek azért ne dőljön be senki! Az igazság az, hogy elég nagy munka vár arra, aki kipróbálja, de a siker se lesz kisebb…Fortelyok_nyarutora6

 

Alaplé

Már öreganyáink is eltették régen a maradék húslevest, mert tudták, hogy minden étel ízesebb, ha a szükséges vízpótlást nem csapvízzel, hanem saját főzetű alaplével hajtják végre. Például, ha elfő a pörkölt leve, azt is alaplével pótolhatjuk. Mártásokat, zöldségeket, főzelékeket készíthetünk vele, egészséges is, mert ez a belefőtt, kellemes ízű anyagok egyfajta esszenciája.
Régen szokás volt olyan sűrűre főzni, hogy hidegen szeletelhetővé vált. Ilyenformán magukkal is tudták vinni az emberek, ha útra keltek, úti levest készíthettek belőle. Ez lett volna az ősi zacskós leves…?
Többféle javallat van. Némelyek arra esküsznek, hogy csak sok csontból, kevesebb húsból készítsük, sóval, szemes borssal. Főzzük sokáig, két-három óra hosszat, aztán szűrjük le, és tegyük a mélyhűtőbe. Mások zöldséget is raknak bele, olyan is van, aki csak zöldségből készíti el, ez a zöldség alaplé.
Egy biztos, kincset ér! Sosem jövünk zavarba, ha váratlan vendég jön, és levest akarunk adni neki, csak előkapjuk a mélyhűtőben őrzött tejfölösvödröt, gyorsan forró vízbe állítjuk, és máris kiboríthatjuk. Aztán, uccu neki, fantázia kérdése, ki mit rak még bele. Fortelyok_nyarutora3

 

Tojásos, currys sült csirke

Csirkemellből szoktam készíteni, mert az jól felkockázható, könnyebben kezelhető, mint például a comb, és gyorsan elkészül. E recept előnye, hogy nem szárad ki a mell, mert a tejfölös öntet nem engedi, viszont jól beszívja magába a fűszerek kavalkádját.
A curryvel érdemes óvatosan bánni, mert elég karakteres íze van, nem szabad túlzásba vinni. Természetesen ízlés szerint behelyettesíthető bármilyen friss vagy szárított fűszerrel.

 

Hozzávalók:

1 kg csirkehús

2 egész tojás

4 ek liszt

4 ek olaj

1 mokkáskanál currypor

1 mokkáskanál őrölt feketebors

1 nagy vöröshagyma

1 teáskanál só

1 nagy tejföl

 

A csirkehúst kis kockákra vágjuk, mintha paprikás csirkét készítenénk. A csirkedarabokat mindkét oldalán megsózzuk, majd lisztbe forgatjuk, és szorosan egymás mellé helyezzük egy tepsiben.
A vöröshagymát lereszeljük, vagy nagyon apróra vágjuk, és 4 ek olajon megdinszteljük, hűlni hagyjuk, aztán összekeverjük a felvert tojásokkal, a tejföllel, a sóval, a borssal, a curryvel. Ezt az öntetet rálocsoljuk a tepsiben lévő csirkedarabokra, és a tepsit sztaniollal lefedjük.
Előmelegített, forró sütőben 40 percig pároljuk az ételt, majd a sztaniolt leemelve pirosra pirítjuk az egészet. Krumplipüré és saláta dukál hozzá.Fortelyok_nyarutora

 

Vegyes friss saláta

Mindenhez jól illik ez az egyszerű, üde saláta, amely a zöldsalátákkal szemben nem öregszik, gyorsan, hosszan eláll. Egyetlen hibája, hogy bizony, kicsit munkás…

 

Hozzávalók:

1 nagy vöröshagyma

50 dkg paradicsom

50 dkg paprika

só, kis ecet, bors

 

Finoman karikára vágjuk késsel a hagymát és a paradicsomot, majd felkarikázzuk a paprikát is. Salátalevet készítünk, és beletesszük a fűszereket. Ráöntjük az egészet a zöldségekre. Érdemes legalább egy fél napot érni hagyni.Fortelyok_nyarutora4

 

Kókuszos mangótorta

Ezt a receptet mindazoknak ajánlom, akik hozzám hasonlóan nehezen engedik el a nyár illúzióját. A kókuszos mangótorta egyszerre egzotikus és szívderítő, napsárga, tejszínes finomság, amelyet a roppanós, pirított kókuszdió tesz feledhetetlenné.

 

Hozzávalók a kekszes alaphoz:

10 dkg fehér csokoládé

20 dkg édes, omlós keksz

10 dkg vaj

5 dkg szeletelt, pirított mandula

 

Hozzávalók a krémhez:

2 nagy, érett mangó

5 dl tejszín

1 rúd vanília kikapart magjai

12,5 dkg cukor

8 lap zselatin

3 ek kókuszvelő

kókuszforgács a díszítéshez

 

Ennek a desszertnek az elkészítéséhez egy nappal a tálalás előtt kell hozzálátni, hogy a hűtőben összeérhessenek az ízek, és hogy a zselatin hatni tudjon.
A kekszes alaphoz előmelegítjük a sütőt 200 fokra. Nem azért, mert sütnünk kell, hanem hogy egy sütőpapírral bélelt tepsin karamellizálhassuk a fehér csokoládét, és megpiríthassuk kissé a szeletelt mandulát. A pörkölés mindig jót tesz az ízeknek, sokkal markánsabbá válnak, ráadásul a cukrok karamellizálódása tovább fokozza az élményt.
Ha a csoki és a mandula szélei finoman barnulni kezdenek, kivesszük, a keksszel és a vajjal együtt robotgépbe tesszük, és addig daráljuk, amíg nagyjából homogén masszát kapunk. Ezt szétterítjük a kapcsos tortaformánk alján, és a hűtőbe tesszük.
Egy nagy, teflonos tepsiben karamellizáljuk a cukrot, majd meghámozzuk, cikkekre vágjuk a mangót, és a vanília kikapart magjaival együtt az aranybarna karamellre dobjuk. Amikor egészen pépesre párolódott a gyümölcs, botmixszerrel leturmixszoljuk, és átnyomkodjuk egy sűrű szitán, hogy kiiktassuk a szálas rostokat. Még melegen hozzáadjuk a kókuszvelőt, a tejszínt és az előzőleg hideg vízbe áztatott, majd melegítés közben feloldott zselatinlapokat.
Kézi habverővel homogenizáljuk, s ha hűl, és kissé dermedni kezd, ráöntjük a kekszes alapra. Egy éjszakára a hűtőben hagyjuk. Tálalás előtt üres serpenyőben megpirítjuk a kókuszforgácsot, és a torta tetejére hintjük.Fortelyok_nyarutora5