Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Idoskori_szembetegsegek

Időskori szembetegségek

Tizenkettedik évadát kezdte januárban az Egészségesen a Hegyvidéken – Szabadegyetem. A MOM Kulturális Központban megtartott első előadásban dr. Csoma Éva, a Szent János Kórház szemész főorvosa a leggyakoribb időskori szembetegségekről beszélt.

Ahogy öregszünk, szinte mindenkinek romlik a látása, ami orvosi szempontból elsősorban akkor jelent problémát, ha a hátterében valamilyen kóros folyamat vagy elváltozás is kimutatható – kezdte előadását dr. Csoma Éva az Egészségesen a Hegyvidéken – Szabadegyetem januári összejövetelén.
A Szent János Kórház szemész főorvosa az időskori szembetegségek közül elsőként a szemhéj deformációjáról beszélt. Ennek egyik formája, hogy az alsó szemhéjszél befelé vagy kifelé fordul, ami fokozott könnyezést okozhat. A szemhéjon is kialakulhatnak pigmentációk, vagy különböző kinövések. Gyakori a xanthelasma palpebrarum, ami tulajdonképpen egy bőr alatti koleszterinlerakódás, és sárgás, lapos felszínű csomó formájában jelentkezik. Eltávolítása kimetszéssel vagy lézeres műtéttel történik.
A felső szemhéj csüngése a rostok megnyúlásának következménye, ami akkor zavaró, ha a pupilla elé lóg a szemhéj, de műtéttel ez is könnyen korrigálható. Sokakat érint a szemhéjszél gyulladása, amit akár kisebb fekélyek, hegesedések kísérhetnek. Előfordul, hogy kihullik a szempilla, és rossz helyre nő vissza, ezért dr. Csoma Éva azt javasolja, hogy ilyenkor inkább távolítsuk el ezeket a pillaszőröket.
A senilis entropium, azaz a befelé billenő szemhéjszél azért nagyon kellemetlen, mert minden pislogásnál végigkarmolódik a szem szaruhártyája. A rögzítőszalagok lazulásának eredménye az ectropium, ami szemszárazsághoz vezet, hiszen a szemhéj nem takarja be a teljes szemet.
Dr. Csoma Éva arra is felhívta a figyelmet, hogy a szemszárazság önmagában nem betegség, 40 éves kor felett természetes állapot a csökkenő könnytermelődés, ahogyan a könny minősége, összetétele is változik – ezért intenzívebb a párolgása. Létezik könnypótlás, ennek alkalmazása előtt azonban állapotfelmérésre van szükség.
Kóros lehet a túlzott könnyezés is. Ez olykor a rossz minőségű könny miatt alakul ki, a szervezet ugyanis ezt igyekszik kompenzálni. Előfordulhat a könnypont kifordulása és a könnycsövecskék beszűkülése, valamint a könnytömlő gyulladása is. A panaszok a könnyvezető utak helyreállításával, a kifordulás megszüntetésével kezelhetők.
Szinte elkerülhetetlen az öregszeműség, ami a 40 éven felüliek döntő többségét érinti. Ilyenkor a szemlencse veszít a rugalmasságából, csökken az alkalmazkodó képessége, ami egy lassú, természetes folyamat eredménye. A kialakuló rossz látás szemüveggel korrigálható.
Negyven- és ötvenéves kor között elkezdődhet a szürke hályog kialakulása, azaz a szemlencse maradandó elhomályosulása. A korábbi éles képet homályosnak látjuk, a lencse duzzadása miatt nőhet a szemnyomás, kettős látás jelentkezhet. Manapság a szürke hályog rutinműtéttel kezelhető, de lényeges, hogy időben megtörténjen a beavatkozás.
A zöld hályoggal kapcsolatban a szemész főorvos kiemelte, hogy a betegség húsz százalékban genetikai hátterű, az életkorral nő a kockázata, de rizikófaktort jelentenek a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a tartósan szedett szteroidok is. Zárt zugú glaukóma esetén roham is kialakulhat, ezt látásromlás, kitágult szembogár, erős fejfájás, hányinger, hányás, vérnyomás-emelkedés kíséri. Először szűkítő cseppeket, valamint a szemnyomás csökkentésére vízhajtót, infúziót kap a beteg, majd glicerinnel feltisztítják a szaruhártyát, és lézerrel egy nyílást hoznak létre a szivárványhártyában, ami segíti a csarnokvíz áramlását.
Nyitott zugú glaukóma esetében a tünetek kevésbé nyilvánvalók, a 40 éves kor felett végzett szűrővizsgálatok segíthetnek a diagnózis felállításában. Amennyiben a családban már volt zöld hályogos beteg, mindenképpen rendszeres szűrésre van szükség, hiszen az időben felismert zöld hályog kezelhető.
Az időskori látásromlás kiváltója lehet a makuladegeneráció. Tünetei egyebek mellett a látásélesség és a kontrasztérzékenység romlása, a betűk homályossá válása, a vonalak megtörése.
A száraz makuladegenerációnál az éleslátás helyének kikopása látható, lassú, fokozatos látásromlással jár. A folyamat megfelelő táplálékkiegészítőkkel lassítható. Nedves makuladegeneráció esetében az éleslátás helyén kórosan növekedni kezdenek az ideghártya alatti erek, ezekből idővel folyadék, majd vér távozik, később elhegesedik az érintett terület, romlik a látás. Ma már injekcióval gátolható az erek kóros növekedése, burjánzása.
Dr. Csoma Éva végezetül a cukorbetegség szövődményeként kialakuló látásromlásról beszélt, s elmondta, hogy az időben elvégzett szemfenékvizsgálat sokat segíthet ennek megelőzésében. Romló állapotban lézeres kezelés javasolt, amivel a kóros eresedés kompenzálható, míg az előrehaladott elváltozás műtéti megoldást igényel.

-os