Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A nagy, őszi séták után megjön az étvágy!

Még mindig nem késő feltölteni az akkumulátorokat, energetizáló ételekkel, italokkal felvértezni magunkat a hideg idő hozta betegségattakokkal szemben! Még kaphatunk vasban gazdag őszibarackot a piacon, kitart a körte, a szilva is, és a friss gyümölcsök, zöldségek mellé most egy „szuperélelmiszert” is ajánlunk.

Mandulás chiapuding

A chiamag napjaink egyik legnépszerűbb „szuperélelmiszere”. A kutatások szerint nemcsak az emésztésre van jó hatással, de a koleszterinszintet is gyorsan rendezi. Ráadásul telítettségérzetet kelt a gyomorban, így a fogyókúrázók is szívesen fogyasztják.
Legfőbb jó tulajdonságai közé tartozik, hogy omega-3 zsírsavakban és antioxidánsokban gazdag, ráadásul a glikémiás indexe is alacsony, így cukorbetegek is bátran fogyaszthatják, de a gluténérzékenyeknek sincs mitől tartaniuk, ha ezeket a magvakat keverik a reggelijükbe. Mindezeken túl a mayák és az aztékok kedvelt eledele kiváló méregtelenítő hatással bír, így nem csoda, ha Európa is felfedezte magának.

 

Hozzávalók

2 dl mandulatej

25 g chiamag

½ tk vaníliakivonat

2 ek agávészirup

friss gyümölcs, pisztácia

 

Elkészítés

Fogyasztás előtti este keverjük el a mandulatejben az agávészirupot és a vaníliakivonatot, majd öntsük bele a chiamagokat, és keverjük fel jól. Zárjuk le légmentesen a poharat, és tegyük a hűtőszekrénybe. Másnapra a magok megduzzadnak. Friss gyümölccsel és frissen tört, sótlan pisztáciával fogyasszuk.A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy4

 

Paszternákkrémleves

Életem egyik legkellemesebb meglepetése volt, amikor egy étterem menüjében ezzel a levessel találkoztam. Sosem gondoltam volna, hogy egy ilyen egyszerű zöldség ilyen csodákra képes…

 

Hozzávalók

5 nagy paszternák

2 sonkahagyma

1 szárzeller

4 dl zöldségalaplé

2 dl tej

só, bors

 

Elkészítés

A hagymát kockázzuk fel, és kevés olajon dinszteljük meg, majd adjuk hozzá a megpucolt, felkarikázott paszternákot. Szeljük bele a szárzellert, sózzuk, borsozzuk, és öntsük fel az alaplével, majd fedő alatt pároljuk puhára a zöldségeket.
Ha minden megpuhult, öntsük hozzá a tejet is, és botmixerrel pürésítsük a levest. Mindenképpen teszteljük, nem maradtak-e benne fás részek: ha igen, a levest engedjük át egy sűrű szitán, végül hígítsuk az alaplével ízlésünknek megfelelően. A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy6

Mézes sörben sült csülök

Amióta bebizonyosodni látszik, hogy a zsírszegény étrendtől nem lett kevesebb a szív- és érrendszeri panaszokkal küzdő beteg, sőt, egyes kutatók odáig mentek, hogy a zsírban gazdag étkezést a fogyókúra talpkövévé tennék, bátran közreadhatjuk ennek a ropogós csülöknek a receptjét.
Ha szorgalmasan locsolgatjuk a sütőben, hamar pirosra sül, s tulajdonképpen már a látványától jóllakik az ember. Ilyenformán egészen biztosan elmegy fogyókúrás ételnek…

 

Hozzávalók

1 nagy csülök

1 tk só

1 babérlevél

fekete bors

1 sárgarépa

¼ hagyma

1 szál zeller

1 gerezd fokhagyma

1 ek apróra vágott petrezselyem

1 tk köménymag

1 tk méz

1 dl sör

 

Hozzávalók a fűszervajhoz

5 dkg vaj

friss kakukkfű, majoránna, snidling, petrezselyem

 

Elkészítés

Tegyük fel főni a csülköt annyi vízben, amennyi elfedi. Ha felforrt a víz, szedjük le a habot a tetejéről, majd amikor már nem termelődik újra, dobáljuk a zöldségeket és a borsot, köménymagot a lábosba.
A fokhagymát nyomjuk ki, és dobjuk bele a vízbe. Szórjuk rá a petrezselymet is, és lassú tűzön főzzük másfél-két órán át, amíg a hús könnyen leválik a csontról.
Közben melegítsük fel a sütőt 200 fokra. A húst tegyük át egy római tálba, majd óvatosan húzzuk ki belőle a csontokat. Tegyünk köré alaposan megmosott, vékonyan beszabdalt krumplikat héjukban, ezekre szeljünk vékony darabokat a fűszervajból. (A krumplit úgy tudjuk szép szabályosra vágni, ha két egyforma vastagságú fakanalat fektetünk közvetlenül a két hosszanti oldala mellé. Így elkerülhetjük, hogy bemetszés közben túlságosan mélyre szelve véletlenül kettévágjuk.)
A hús főzőlevéből kanalazzunk át egy keveset egy kis lábosba, tegyünk bele egy teáskanál mézet, és öntsük fel egy deci sörrel, majd ezzel a folyadékkal locsoljuk meg a bőrt. Toljuk a sütőbe, és időről időre megismételve a locsolgatást körülbelül 30-40 perc alatt süssük pirosra a csülköt.A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy1

 

Őszi vegyes saláta

Gyönyörű fekete retket kaptam a piacon, ami nagy családi kedvenc vékonyra szelve és lesózva, csak úgy, nassolnivalóként is, de a salátát is szépen feldobja. Ilyentájt bőven kapni friss csírákat is. Én ezúttal napraforgó- és rukkolacsírát használtam, és van ennek a salátának még egy titkos fegyvere: az új-zélandi spenót, ami a nálunk népszerű fajtánál húsosabb, mélyzöld leveleivel remek kiegészítője a csípős reteknek.

 

Hozzávalók

1 fej fekete retek

1 fej jégsaláta

1-2 szál újhagyma

4-6 kisméretű paradicsom

napraforgócsíra

rukkolacsíra

1 marék tökmag

olívaolaj

fügés balzsamecet

só, bors, snidling, kakukkfű

 

Elkészítés

Falatnyi darabokra tépkedjük a salátát, felkarikázzuk az újhagymát és vékonyan a paradicsomokat is. A spenótleveleket alaposan megmossuk, és keskeny csíkokra metéljük. A retket félbevágjuk, majd krumplihámozóval hajszálvékony szeleteket metszünk le belőle. Hozzáadjuk a csírákat, az egészet meglocsoljuk olívaolajjal, balzsamecettel, meghintjük sóval és a fűszerekkel, majd alaposan összeforgatjuk.A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy3

 

Narancslikőrös tortácskák

Könnyű, illatos és bódító sütemény ez, amelyet hamar összerakhatunk, de számoljunk vele, hogy ugyanolyan hamar el is fogy. Ahogy azzal is számolhatunk, hogy érdemes egy nappal a tálalás előtt elkészíteni. Kifejezetten jót tesz neki, ha hagyjuk kicsit pihenni.

 

Hozzávalók

20 dkg cukor

15 dkg vaj

6 dkg liszt

19 dkg mandula

3 tojás

50 ml narancslikőr

porcukor és narancslikőr a mázhoz


Elkészítés

A vajat fehéredésig verjük a cukorral. Hozzáadjuk a finomra őrölt mandulát és a lisztet, majd homogén masszává keverjük. Egyenként hozzáadjuk a tojásokat, aztán a narancslikőrt. Sütőpapírra állított szögletes sütőkeretbe toljuk, és a 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük körülbelül 30 percre. Ha kihűlt, narancslikőrrel kikevert porcukorral húzzuk át.A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy5

 

Bounty szelet

Ez egyike azoknak az édességeknek, amelyeket csak az „életünk árán” tudunk a munkafolyamat végső fázisáig, azaz a csokoládéval való bevonás mozzanatáig elvinni, a család legifjabb tagjai ugyanis folyamatosan ostromolják a keverőtálat attól a pillanattól kezdve, hogy összeáll a kókuszos massza. Mindezt figyelembe véve érdemes belőle eleve dupla adagot készíteni. Vagy triplát.

 

Hozzávalók

20 dkg fehér csokoládé

1 dl habtejszín

1 tk méz (opcionális)

10 dkg kókuszreszelék

½ rúd vanília kikapart magjai

kb. 20 dkg tej- vagy étcsokoládé

 

Elkészítés

A tejszínt felforraljuk a vaníliamagokkal, majd felolvasztjuk benne a fehér csokoládét. Hozzáadjuk a kókuszreszeléket (ízlés szerint édesíthetünk rajta egy kiskanál mézzel, ha szükségesnek érezzük).
Hagyjuk teljesen kihűlni a masszát, majd tegyük hűtőbe legalább egy órára. Így válik jól formázhatóvá. Készítsünk rövid hengereket a masszából, helyezzük őket rácsra, és toljuk vissza a hűtőbe, míg megdermednek. Fő, hogy a kezünk közt felmelegedő hengerek ne lágyuljanak el még jobban, amikor rájuk ömlik a meleg csokoládé.
Olvasszunk és temperáljunk csokoládét, majd vonjuk be a rácsra helyezett kókuszhengereket, és hagyjuk őket teljesen megdermedni. Jót tesz nekik, ha hűtve tálaljuk fel.A_nagy_oszi_setak_utan_megjon_az_etvagy2

(Kövesdy)