Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Kreativ_megoldasok_masnapokra

Kreatív megoldások másnapokra

Szomszédunk tizenéves gyermeke rendszeresen megjelenő receptajánlataink kapcsán megjegyezte, ő nemigen emlékszik olyasmire, hogy valaha is kétszer ugyanazt ette volna otthon… Nem akartam elhinni, hogy ez igaz – ennyi ötlete hogy lehet valakinek?
Utánajártam, és valóban: mindig valami újat tálal fel a mama. Ez úgy lehetséges, hogy a maradék ételt újjá varázsolja, valami más formában tálalja. A hangsúly a „más formában” kifejezésen van. Szeretjük a változatosságot, a gyerekek néha őszintén felzúdulnak: „Anyu, ezt már tegnap is ettük, miért nem főztél mára valami mást?” Ez, persze, nem is olyan könnyű, de most adunk néhány ötletet.
A megmaradt húsvéti sonkából sokféle változatban lehet ebédet készíteni. Főzhetünk sárgaborsó-főzeléket, lencsét, természetesen az eltett sonkalében, és beledarabolhatunk a főtt sonkánkból. Sonkás tésztához ledaráljuk a maradék füstölt sonkát, összekeverjük tejföllel, sajttal, borsozzuk, ezt minden gyerek szereti. Úgy is elkészíthetjük, hogy tojást keverünk a ledarált tejfölös füstölt sonkába, az egészet ráöntjük a tésztára, sajttal megszórjuk, és sütőben átsütjük.
Gyors franciasalátát készíthetünk a megmaradt leveszöldségből egy alma és uborka hozzáadásával, majonézöntettel. Parajpudingot, esetleg tekercset a maradék parajból, a kiszáradt, tejbe áztatott zsemle és egy-két tojás hozzáadásával. Ha sikerült, gombamártást adunk hozzá.
Palacsinta hústöltelékkel úgy készíthető, hogy a sültek szeletelésénél keletkező hústörmeléket ledaráljuk, tejföllel összekeverjük. Ugyanígy járhatunk el a pörköltnek készített hús maradványaival is. Székelygulyást, rakott káposztát a töltött káposzta maradványaiból üthetünk össze.
Levest főzhetünk a töltött paprika paradicsommártásából, a babfőzelék, a zöldbabfőzelék, a vajas morzsás karfiol maradványából. Remek burgonyakrokettet csinálhatunk a törtkrumpli-köret maradványaiból, egy tojás és kevés liszt hozzáadásával.
Kis adag gulyásleves készülhet a pörkölt maradékából, kockára vágott krumpli és karikára vágott sárgarépa hozzáadásával, csipetkével dúsítva. Gombalevest gombapaprikás maradékából könnyű rántással állíthatunk elő, jó bele a pirított zsemlekocka és a tejföl. Burgonyakrémleves a burgonyapüré maradványából készülhet, tejszínnel, különleges fűszerekkel.
Zöldségkrémlevest főzhetünk az előző napi húslevesbe főtt zöldségekből úgy, hogy összeturmixoljuk és ízesítjük őket. Kisütött „borsócskát” adhatunk hozzá, ami palacsintatésztából készül (cukor nélkül). A tésztát reszelőn át forró olajba csepegtetjük, és gyorsan pirosra sütjük ki.
Zöldségkrokettet úgy csinálhatunk, hogy a levesben főtt zöldséget egy tejben áztatott zsemlével, kávéskanálnyi zsiradékkal és egy tojással összeállítjuk, ízesítjük, és krokettformában olajban kisütjük. Kelkáposztához, paradicsomos káposztához vagy parajhoz is adhatjuk.
Burgonyasalátának használhatjuk fel a hajában főtt krumpli maradékát, hagymával, virslivel, majonézzel. Bármilyen hússülthöz finom. Sajtos, túrós, tejfölös metélt készíthető olyan tésztamaradékból, amit előző este, mondjuk, édesen ettünk, rántott palacsinta pedig a ledarált, tejföllel összekevert maradék húsból, amit cukor nélkül sütött palacsintába töltünk.
Összehajtjuk, a végeit benyomkodjuk, majd tojásba és morzsába mártva olajban kisütjük. Előételnek vagy főzelékfeltétnek kitűnő.
Májpástétomot csinálhatunk bármilyen májételből. Megdaráljuk a pirított májat, sót, borsot, két egész tojást, majoránnát, egy áztatott zsemlét és tejfölt keverünk hozzá. Az egészet vízfürdő fölött főzzük egy fél óráig, kiborítjuk, és hidegen szeleteljük. Hideg vacsorához vagy tízórainak nagyon jó.
A rántott tejbegríz kedves étele lehet a gyerekeknek. A maradék tejbedarát egy tálra öntjük, hogy ujjnyi vastag legyen. Ha kihűlt, pogácsaszaggatóval vagy vizespohárral kiszurkáljuk, majd tojásba, morzsába forgatva olajban gyorsan kisütjük. Vaníliás cukorral megszórva tálaljuk.
Fasírt készíthető a megmaradt leveshúsból úgy, hogy ledaráljuk, és negyedrésznyi darált sertéshúst vagy az utóbbi felének megfelelő súlyú darált füstölt szalonnát teszünk hozzá. Egy tojás és egy áztatott zsemle kerül még bele. Hosszúkás alakban sütjük meg a sütőben, kemény tojásokat helyezve a belsejébe. Akkor szeleteljük, ha már egy kicsit kihűlt.
Vég nélkül sorolhatjuk a lehetőségeket, a fentieket csak ötletadónak szántuk. Az ügyes háziasszony egy kis gondolkodással megbolondíthat bármilyen hasznos ételmaradékot!

(Kövesdy)