Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Közösségfejlesztő tábor mentális betegeknek

Civil szervezetek közösségfejlesztő programjainak támogatására hirdetett pályázatot ez év tavaszán a Hegyvidéki Önkormányzat. A felhívásra a Gyermekért és Családért Alapítvány is jelentkezett, amely a Szent János Kórház Budai Családközpontú Lelki Egészség Centrumában működő részleg, a nappali kórház klienseinek őszi táborához kapott anyagi segítséget.
„Sokat tervezgettünk, nézegettük az előrejelzést az időjárásról, de sajnos nem sikerült megúszni, hogy az első két napon a nagy esőzés miatt változtatnunk kelljen a programon” – mesélt a tábor indulásának nem egészen zökkenőmentes körülményeiről Bieliczky Edit programfelelős. Mint mondta, a változtatásokat nem bánta a társaság: amíg esett, a táborban részt vevő tizenhét beteg és mentoraik, az intézmény hat közreműködő munkatársa közös játékokkal, kézműves-foglalkozásokkal és mozizással töltötték az időt.
Harmadnapra kisütött a nap, így már az eltervezett menetrendet követhették. Siklóval felmentek a budai várba – a többség még soha nem utazott ezzel a járművel –, és a Magyar Nemzeti Galériában megnézték a Frida Kahlo-kiállítást, valamint Munkácsy Mihály műveit. Másnap hajóval mentek el Szentendrére, később pedig bepótolták a rossz idő miatt elmaradt gyermekvasutazást és a Budakeszi Vadaspark meglátogatását.
A közös bevásárlás és főzés is emlékezetes program volt. A táborozók felavatták a pályázati támogatásból vásárolt új háztartási eszközöket, és együtt készítettek lecsót, rántottát, palacsintát, mártogatós szószokat. A pályázat keretében cukrászati kellékeket, alapanyagokat is beszereztek, azzal a tervvel, hogy karácsonyig megtanulnak szaloncukrot készíteni.
„Zárkózott személyiség vagyok, de a program segítséget nyújtott ahhoz, hogy egy kicsit megnyíljak” – beszélt lapunknak élményeiről Máté, aki depressziója, hangulatingadozási zavarai és alkoholproblémái miatt jár az egészségügyi intézménybe. A fiatalembernek a szentendrei kirándulás tetszett a legjobban, ugyanis kisgyermekként utazott utoljára hajóval, emellett a közös főzésre is szívesen emlékszik vissza, mert összekovácsolta a közösségüket.
„Betegeink a tábor óta gyakran emlegetik az ott szerzett pozitív élményeiket. Sikerült jobban megismerniük egymást, barátságok is szövődtek” – összegezte a tapasztalatokat Bieliczky Edit. Hozzátette, hogy a pályázat megmutatta: a mentális betegek egyenértékűek a társadalom teljes értékűnek mondott tagjaival.
Dr. Kurimay Tamás pszichiáter, a Budai Családközpontú Lelki Egészség Centrum osztályvezető főorvosa, a Gyermekért és Családért Alapítvány vezetője elmondta, hogy egy évvel ezelőtt nyílt meg az osztály új részlege, a nappali kórház, ahol egyebek mellett csoportos terápián, pszichoterápián, művészetterápián és állatasszisztált terápián vehetnek részt a reggel beérkező, délután távozó páciensek. Nekik szervezték meg a közösségfejlesztő, önálló életvezetést segítő tábort, ami a kirándulásokkal, kulturális programokkal járult hozzá ahhoz, hogy oldja a mentális betegségekkel szembeni ellenérzéseket és a társadalmi megbélyegzést.

d.