Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Finom falatok a nyár ölén rendezett baráti összejövetelekre

Nálunk a nyár első fele a felnőttek és gyerekek születés- és névnapjainak ünneplésével telik, a vendégek egymásnak adják a kertkapu kilincsét, a nagy juharfa árnyékában körülült asztalon újabb és újabb fogások sorakoznak. Az erős meleg hűsítő italokat, könnyű ételeket kíván, és persze szebbnél szebb desszerteket. Ezekből szemezgettünk most, nem megfeledkezve a család kedvencéről, amelynek feltétlenül szerepelnie kell az ünnepi menüsorban: az örök stefánia tortáról!

La Tizana

Ez a trópusi gyümölcsökben gazdag koktél Venezuelából származik, de – hála a nagyobb élelmiszerláncok bőséges kínálatának – ma már itthon is elkészíthető, akár friss összetevőkből is.
Sokan nem tudják, de ha ananászt veszünk, érdemes előbb letesztelni az érettségét, mégpedig úgy, hogy a belső levelei közül megrántunk egyet. Ha könnyedén kiemelhető a levél, bátran a kosarunkba pakolhatjuk a gyümölcsöt, ha azonban nem szakad ki magától, éretlen példánnyal van dolgunk.

 

Hozzávalók 6 koktélhoz

1 közepes ananász

1 mangó (vagy papaya)

15 db eper

1,5 marék zöld vagy kék szőlő

2 érett banán

3 narancs

5-6 dl narancslé

1 lime leve

½ dl gránátalmaszirup

szóda vagy passiógyümölcslé

hatszor 2-5 cl fehér rum

 

Hámozzuk le és vágjuk apró kockákra az ananászt és a mangót (vagy a papayát). Vágjuk félbe az eper- és szőlőszemeket, hosszában metsszük ketté, majd karikázzuk fel a banánt, hámozzuk le a narancsokat (a héjukat tegyük félre a poharak díszítéséhez), és miután lehúztuk a hártyát is a gerezdekről, ezeket is szedjük apró darabokra.
Osszuk szét a gyümölcsöket hat pohárba, és öntsük fel őket a lime levével elkevert narancslével, majd színezzük a gránátalmasziruppal úgy, hogy a poharak kétharmad részig legyenek megtöltve. Néhány órára tegyük hűtőbe a keveréket, hogy összeérjenek az ízek.
Tálalás előtt töltsük fel a poharakat jeges szódával vagy passiógyümölcslével, továbbá ízlés szerint 2-5 cl fehér rummal. Díszítsük a poharak szélét narancs és lime héjából metszett spirálokkal és mentalevéllel.Finom_falatok4

 

Jeges cukkinileves kéksajttal

Nyáron sokan egyáltalán nem kívánnak leveseket, vagy ha mégis, akkor hideget. Az alábbi, kötetlenebb grillpartin is felszolgálható, kis adagokban tálalható leves olyan felhörpinteni való finomság, ami mindenkinek kedvére való.

 

Hozzávalók

3 cukkini

1 nagy mogyoróhagyma

½ l csirkealaplé

3 ek olívaolaj

9 dkg francia kéksajt

só, bors

mentalevelek, fenyőmag, kéksajt a díszítéshez

 

Mossuk meg a cukkinit, és vágjuk kis kockákra. Pirítsuk meg (anélkül, hogy megsóznánk) a serpenyőben felforrósított olívaolajon, majd öntsük fel az alaplével, és pároljuk körülbelül 20 percig. Sózzuk, borsozzuk, aztán adjuk hozzá a sajtot, és botmixerrel egyneműsítsük.
Hűtsük legalább négy órán át jégszekrényben. Tálalás előtt pirítsunk meg két marék fenyőmagot, és vágjuk kis kockákra a behűtött sajtot. Tépjünk mentaleveleket, és díszítsük ezekkel a jegesen kis poharakba tálalt leveseket. Finom_falatok3

 

Ananászos garnéla nyárson

A kókusz és az ananász ízével operál ez a könnyen és gyorsan elkészíthető grillétel, amely magával hozza a tengerparti pihenés ígéretét.

 

Hozzávalók

125 ml kókusztej

4 tk Tabasco Original Red Sauce

2 tk szójaszósz

60 ml frissen préselt narancslé

2 lime leve

30-40 friss vagy fagyasztott garnélarák

1 ananász

napraforgóolaj

friss koriander és/vagy snidling a tálaláshoz

 

Keverjük el egy nagyobb tálban a tabasco szószt a kókusztejjel, a szójaszósszal, a narancs és a lime levével, majd adjuk hozzá az előkészített garnélákat, és hűtőszekrényben marináljuk egy-két órán át. Tisztítsunk meg és szeleteljünk fel egy ananászt, majd vágjuk kisebb darabokra, és a garnélákkal váltakozva tűzzük nyársra.
Izzítsuk a grillt közepesen magas hőmérsékletre, és enyhén olajozzuk be a rácsot. Körülbelül három perc múlva megforgathatjuk a nyársakat. Tálalás előtt hintsük meg frissen tépett korianderrel és apróra metélt snidlinggel. Finom_falatok1

 

Stefánia torta

Amikor azt mondom, a legnagyobb családi kedvenc, közel sem írtam le a valóságot… Mára már nem telhet el úgy születésnap, hogy az ünnepelt ne ezt a tortát rendelné a közös köszöntésre. A stefániáé régi, jól bevált recept, sosem okoz csalódást. Ideje közkinccsé tenni, hogy mindenki más is élvezhesse!

 

Hozzávalók a piskótához

5 tojás

5 ek víz

25 dkg porcukor

21 dkg liszt

 

Hozzávalók a krémhez

6 tojás

30 dkg vaj

10 dkg jó minőségű étcsokoládé

10 dkg holland kakaópor

30 dkg porcukor

½ rúd vanília kikapart magjai

 

70 dkg kimagozott meggy

 

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A piskótához felverjük a tojások fehérjét, majd külön a sárgáját is a vízzel. Könnyű, lágy habot kapunk, amelyhez apránként hozzászitáljuk az előzetesen elkevert cukros lisztet, miközben fokozatosan beleadagoljuk a fehérjét is. Igyekezzünk minél jobban megőrizni a habok adta levegősséget a tésztában.
A masszát sütőpapírral bélelt tepsire állított tortagyűrűbe öntjük. (Sokéves tapasztalatunk szerint ebben jóval magasabb lesz, mint a kapcsos vagy a szilikonos tortaformában.) Betoljuk a forró sütőbe, és körülbelül 40 perc alatt aranyszínűre sütjük. Tűpróbával bizonyosodhatunk meg, nem maradt-e nyers a közepe. Mi általában dupla mennyiséget készítünk a krémből, mert a szimpla – beleszámítva a készítés közben a konyhába betévedők apró ujjacskái hegyén kézen-közön „elvesző” részt is – kevésnek szokott bizonyulni. A fenti adag tehát bőséges, dupla mennyiség, amiből így legtöbbször marad is valamennyi.
A krémhez vizet forralunk egy lábos alján, amelyre feltesszük a habüstöt. Ebben kezdjük verni a tojásokat a cukorral, vaníliamagokkal, miközben egy másik lábosban – hogy meggyorsítsuk a folyamatot – összeolvasztjuk a csokoládét a vajjal. Végül mindent összevegyítünk az üstben, beleértve az átszitált finom kakaóport is, és körülbelül 80-90 fokig hevítjük a krémet, hogy a tojások átessenek a biztonságos hőkezelésen. A krémet ezután alaposan lehűtjük, legjobb, ha egy éjszakán át pihenni hagyjuk hűtőszekrényben. Másnap ismét felverjük kézi habverővel, így kapjuk meg a megfelelő állagot.
A piskótát négy egyforma lapra vágjuk, majd rétegről rétegre visszatöltjük a tortagyűrűbe. Az alsó lapra meggy kerül, majd a krémes felével ráborítjuk a másodikat, amelyet előzőleg megkentünk. Ismét meggy, aztán egy megkent piskótalap, és így tovább, míg a forma megint meg nem telik. A felső lapot egyelőre nem kenjük meg, csak jól lenyomogatjuk, és lehetőleg egy órára le is nyomtatjuk egy nagyobb tállal, amire súlyt helyezünk. A torta pár órára hűtőbe kerül, végül leemeljük a gyűrűt, és behúzzuk a maradék krémmel. Tejszínhabbal, meggyel, csokigyönggyel díszíthetjük. A legjobb hidegen fogyasztani.Finom_falatok2