Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Kreativ_megoldasok_masnapokra

Kreatív megoldások másnapokra (2.)

Nem minden családban él „konyhamalac”, aki boldogan elfogyasztja azt, amit a többiek meghagytak, meguntak. A maradék felhasználásának módjairól már korábban is szót ejtettünk, most további ötletekkel rukkolunk elő.
Jó vacsoraötlet, például, a vízben főtt krumpli, amit meghámozunk, hosszában kettévágunk, majd a közepét ügyesen kivájjuk. (Fejenként 2-3 közepes nagyságú burgonyát számolhatunk.) A krumplikaparékot elkeverjük apróra vágott sült hús-, vagy pörköltmaradékkal. Kevés tejfölt adunk hozzá, ízlés szerint fűszerezzük, és visszatöltjük a kivájt burgonyákba. A töltött krumplikat kizsírozott tepsibe vagy tűzálló tálba helyezzük, meglocsoljuk pirospaprikával elkevert tejföllel vagy reszelt sajttal, és a sütőben átsütve tálaljuk.
Egytálételként hasznosíthatunk 25 dkg húsmaradékot, ha főzünk hozzá 1 kg burgonyát, amit meghámozunk és lereszelünk. Elkeverjük a krumplit 2 egész tojással, sóval, törött borssal és ízlés szerint reszelt szerecsendióval. Kizsírozott, tűzálló tálba simítjuk a krumpli felét, amelyre 25 dkg darálthús-maradékot – sült vagy főtt húst, kolbászt egyaránt – tojással elkeverve, tejföllel lazítva rásimítunk. Befedjük a maradék krumplival, a tetejére kevés zsírt rakunk, és a sütőben fél órán át sütjük a töltött krumplis lepényt.
A maradék felvágottat, kolbászt hasznosíthatjuk úgy is, hogy megdaráljuk, majd elkeverjük áttört főtt krumplival vagy maradék burgonyapürével. Egy-két nyers tojást keverünk bele, ízlés szerint fűszerezzük, és annyi zsemlemorzsát adunk hozzá, hogy formázható massza legyen belőle. Négyszögletesre vagy rúd alakúra formázzuk, és kizsírozott tepsibe tesszük. A tetejét megkenjük tojással, és a sütőben óvatosan megsütjük, hogy ki ne száradjon. Főzelék mellé vagy önálló ételként mártással is adhatjuk.
A madársajt a háziasszonyok régi trükkje. Bármilyen sajtmaradványt, megszáradt juhtúrót megreszelünk; 15 dkg sajthoz 1 dl tejföl, 3 dkg vaj és egy kis só dukál. Adhatjuk sült és főtt krumplihoz, főtt tojáshoz, és pirított kenyérhez is jó.
Hasonló hasznosítási ötlet, ha a lereszelt sajthoz ugyanolyan súlyú felolvasztott vajat adunk. Tehetünk hozzá kevés tejfölt vagy tejszínt, kis pirospaprikát, törött borsot. Kenyérre kenve vagy sült krumplira öntve kitűnő. Ha megkeményedne, sütőbe téve azonnal megpuhul.
Másik ötlet: 20-25 dkg maradék paprikás krumplit a levével együtt botmixerrel összetörünk, hozzáadunk 2 felvert tojást, 1 evőkanál búzadarát és 1 evőkanál pirospaprikát. Jól elkeverjük, és negyed órát pihentetjük. Utána ismét átkeverjük, megsózzuk. Olajos evőkanállal kis fánkokat szaggatunk belőle, és forró olajban pirosra sütjük. Mártással, bármilyen főzelékkel tálalhatjuk.
Közismert, hogy mennyire pazaroljuk a kenyeret. Sajnos ebben nem tapasztalható változás, még mindig sok a szemétben a kidobott kenyér. Sokan vannak, akik csak a frisset eszik meg, másnap már kihajítják.
Pedig a kenyeret napokig frissen lehet tartani, ha fóliába csomagolva a hűtőbe tesszük. Ha egy-egy szeletet nedves papírba csomagolunk, és a sütőben, grillsütőben átmelegítjük, újra friss, ropogós lesz. Pirítósként is megehetjük: gyerekkoromban olajban kisütöttük, aztán fokhagymával bedörzsöltük. Kitűnő vacsora volt!
Ha még mindig marad, azt kockára vágva szárítsuk meg, vagy szárazon pirítsuk meg, jó lesz levesbetétnek vagy zsemlegombócba. Végül a teljesen kiszáradt kenyeret ledarálva zsemlemorzsát készíthetünk házilag.
Ha véletlenül a kelleténél több kenyeret vettünk, egy részét alufóliába csomagolva nyugodtan tegyük a mélyhűtőbe, ha van benne elég helyünk. Amikor szükséges, a fagyasztóból kivéve fóliával együtt tegyük fél órára a sütőbe. Olyan friss lesz, mintha épp most hoztuk volna a pékségből!

(Kövesdy)