Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A_dij_az_egesz_hegyvideknek_szol

„A díj az egész Hegyvidéknek szól”

A Hegyvidék egészségügyi alapellátása biztosan nem lenne az egyik legjobb az országban, ha Gallai Dolores más kerületben dolgozna. Az egészségügyi referens az egészségügyi és szociális, valamint családvédelmi ellátás fejlesztéséhez hozzájáruló kimagasló szervező- és újító munkája elismeréseképpen nemrégiben vehette át a Batthyány-Strattman László-díjat. Vele beszélgettünk a pályájáról, munkájáról.

– Hosszú utat tett meg a Hegyvidékig.

– Ahogyan mondani szokták, térben és időben is hosszú volt az út, de megérte, hiszen bár nem itt élek, mégis otthon érzem magam a Hegyvidéken. Szakmailag és emberileg egyaránt megérkeztem.

– Ön szerint is igaz, hogy az egészségügyi hivatás választja az embert, és nem fordítva?

– Hallani ilyen véleményeket, és biztos van is benne valami. Engem gyermekkoromtól kezdve vonzott az egészségügy, mindig ezen a területen akartam dolgozni. Ezért mentem szakirányú középiskolába. Kimondottan a csecsemők, gyerekek, iskoláskorúak érdekeltek, az iskola ezekre a feladatokra is felkészített. Innen egyenes út vezetett a Pécsi Orvostudományi Egyetemre, ahová fel is vettek, de egy év után, családi okok miatt, átjelentkeztem a szegedi Orvostovábbképző Intézet Egészségügyi Főiskolai Karára. Így lettem diplomás védőnő. Ez már tudatos döntés volt, gyerekekkel akartam foglalkozni.

– Megvalósult, amit szeretett volna?

– Miután levizsgáztam, hazamentem Kaposvárra, és a szakmámban kezdtem el dolgozni. Akkoriban az volt a szokás, hogy az újonc védőnő egy könnyebb mellett mindig megkapja a legproblémásabb körzetet. Én ezt egyáltalán nem bántam, hiszen ennél nincs is jobb tapasztalatszerzés. Rengeteg veszélyeztetett családdal kerültem kapcsolatba, egyedülálló anyákkal, rossz szociális körülmények között élőkkel, kis jövedelműekkel. Gyakori volt a koraszülés, a csecsemőkori és kisdedkori fertőző betegség. Különösen a légúti megbetegedések voltak jellemzők, ezen belül a gyermekkori asztma, ami nagyrészt a város elhelyezkedéséből adódik. A védőnő a gyermekorvos munkatársa, segíti őt; azon dolgoztunk, hogy ne csak kezeljünk, hanem megelőzzük a nagyobb bajok kialakulását. De a pénzügyi, természetbeli juttatásokra is javaslatot tehettem. Komplex feladat volt, nagyszerű iskola, aminek a későbbiekben jó hasznát vettem.

Mióta dolgozik Budapesten?

– 1981-ben kerültem a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba mint körzeti védőnő. Hamarosan megszületett a két fiam. Amikor közösségbe mehettek, a nyolcadik kerületi Heim Pál kórházban helyezkedtem el, szintén körzeti védőnőként. Akkoriban az ottani körülmények sokban hasonlítottak a kaposvárihoz, ráadásul szintén egy problémásabb körzetet láttam el. Újabb tapasztalatokkal gazdagodtam, még több gyakorlati ismeretet szereztem. A napi feladatok részeként főiskolai hallgatóknak terepoktatást tartottam, órákat adtam az egészségügyi főiskolán, és részlegvezető védőnőként dolgoztam – izgalmas időszaka volt az életemnek.

– Mégis váltott, és önkormányzati munkát vállalt.

– Nem csak rajtam múlt! 1990-ben megtörtént a rendszerváltás, a dezintegráció keretében pedig az egészségügyi alapellátás a kórházakból az önkormányzatokhoz került. A nyolcadik kerületben is elindult az egészségügyi iroda működése, amelynek először a helyettes vezetője, fél év múlva pedig a vezetője lettem. Büszke vagyok azokra az évekre, hiszen úgy sikerült átvenni a Heim Pál kórháztól az egészségügyi alapellátáshoz kapcsolódó feladatokat, hogy ebből a közel százezer kerületi lakos gyakorlatilag semmit sem vett észre. Nem voltak fennakadások, működési problémák. 1992-ben vezették be a háziorvosi rendszert, a funkcionális privatizálás szervezése, bonyolítása szintén hozzám tartozott. A következő évben, a fővárosban először, mi hoztuk tető alá az egészségügyi járóbeteg-szakellátás kiszervezését a Vas utcai Balassa János kórháztól, megalakult a Józsefvárosi Egészségügyi Szolgálat, több mint négyszáz közalkalmazottal. A szakminisztérium felügyeletével modellkísérletként elindítottuk az otthoni szakápolás előzményeként felfogható home care szolgálatot, aminek a szakmai koordinátora lehettem. Ennek tapasztalatait használta fel később a jogszabályalkotó, amikor 1996-ban megírta az otthoni szakápolásra vonatkozó szakmai rendeletet. Mindeközben egészségügyi menedzseri képesítést szereztem, és egészségügyi szakiránnyal közigazgatási szakvizsgáztam.

– Aztán ismét megtalálta egy kihívás, mégpedig a magánszférában.

– 1996-ban elcsábítottak az Oxymentő Kft.-hez igazgatónak. Kicsit ugrás volt az ismeretlenbe, hiszen az Országos Mentőszolgálat mellett ez volt akkoriban az első alternatív mentőszolgálat. Három fővárosi kerületben százhúsz alkalmazottal végeztük a háziorvosi ügyeleti ellátást, foglalkoztunk betegszállítással, foglalkozás-egészségüggyel és mozgóőrséggel – ez utóbbi nagyrendezvények egészségügyi biztosítását jelentette. Hozzánk tartozott a Sziget, a Népstadion és a Budapest Sportcsarnok.

– Mégis visszakerült a közszolgálatba.

– A tulajdonos korai halála miatt fel kellett számolni a céget, ekkor kerültem a Népjóléti Minisztériumba, ahol megbíztak a szociális és egészségügyi terület együttműködésének koordinálásával, valamint az idősügyi szakreferensi feladatokkal. Hozzám tartoztak a többi között a szociális alapellátás, az időseket ellátó otthonok és nagyobb projektek, így a szociális intézmények rekonstrukciós programja, az akadálymentesítési program és a Széchenyi Terv idősek otthonaira vonatkozó pályázatai. A Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen indítottuk el Magyarországon a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szolgáltatást. Volt munka bőven, unatkozni egy pillanatig sem lehetett, de én pontosan ezt szeretem – folyton előrelépni, eredményeket felmutatni. Volt olyan hónap, hogy négyezer kilométert utaztam, mert fontos volt számomra a vidéki szakemberek véleménye és a közvetlen kapcsolattartás.

– Hogyan került a Hegyvidékre?

– Jól éreztem magamat a szociális területen, nagyszerű emberekkel ismerkedhettem meg a minisztériumi évek alatt. Megtapasztalhattam, mennyire fontos, egyben áldozatos munkát végeznek a szociális szférában dolgozók. Sajnos a 2002-es kormányváltással a futó programok jelentős része leállt, úgy láttam, már nem tudok eleget tenni azokért a célokért, amiket kitűztem magam elé. Jött egy lehetőség a tizenkettedik kerületben, ahol az egészségügyi alapellátás átszervezését tervezték, ehhez kerestek egy szakembert, referenst, aki ezt lebonyolítja. Engem választottak, így visszatérhettem a szakterületemre, az egészségügyi közigazgatásba.A_dij_az_egesz_hegyvideknek_szol2

– Mi volt az első feladata?

– A vélemények kikérése és egyeztetések után új feladatellátási szerződést kötött az önkormányzat a háziorvosokkal és a fogorvosokkal. Megtörtént valamennyi háziorvosi és fogorvosi praxis privatizálása. Így a kerületi egészségügyi alapellátásban csökkent a közalkalmazottak – védőnők, szakápolók, gyógytornászok, iskolaorvosok – létszáma, nyolcvanhat főről harminckettőre. Ez akkor több mint kétszázmillió forint megtakarítást jelentett az önkormányzatnak. A képviselő-testület a lakosságszám csökkenése miatt megszüntetett három háziorvosi és egy fogorvosi körzetet, mindeközben kárpótlást fizetett a nyugállományba vonuló orvosoknak. A döntés eredménye, hogy több háziorvos praxisának finanszírozása javult, mivel a megszüntetett körzetekből a betegek átmentek a kisebb kártyaszámmal rendelkező háziorvosokhoz. Elindult az Egészséges Hegyvidék prevenciós program, 2017-től 2020-ig a háziorvosi rendelők felújításának programja – nyolc rendelő teljes felújítása már befejeződött –, valamint 2018-tól a betegirányítási modellprogram. Mindezeken kívül is van még bőven tennivaló!

– Sok mindennel foglalkozott, mire a legbüszkébb?

– Talán a legfontosabb, hogy az önkormányzati feladatokat ellátó egészségügyi szakemberekkel, a kerületi egészségügyi intézményekkel, a polgármesteri hivatal munkatársaival és az önkormányzat vezetésével kivétel nélkül kiváló a kapcsolatom. Ez másképpen nem is működne, csak együtt tudunk eredményt elérni. A Batthyány-Strattman László-díjat éppen ezért úgy tekintem, hogy mindnyájunknak, az egész Hegyvidéknek szól.

– Korábban már kapott állami és kerületi elismeréseket is. Hol szerepel a mostani díj ezen a hosszú listán?

– Ez egy életműdíj! Bár valóban vannak más elismeréseim is, és mindegyiket óriási megtiszteltetésnek tartom, mégis, talán ez a mostani egy kicsit közelebb áll a szívemhez, mert erre az önkormányzat és a Magyar Orvosi Kamara Budapesti Területi Szervezete közösen javasolt. Az a két szervezet, amelyik pontosan tisztában van a munkámmal.

sm.