Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A gazdája felel a közterületen kószáló kutyáért

Visszatérően előfordul, hogy a közterületre szándékosan kiengedett, vagy a lakásból elkóborolt kutyák megtámadják pórázon vezetett társaikat. Az sem ritka, hogy zavarják az autóforgalmat, sőt riadalmat keltenek a gyerekekben, idősekben. Legutóbb a környéken élők jelezték az önkormányzatnak, hogy egy nagytestű kutya rendszeresen a gazdája nélkül csatangol reggelente a Rácz Aladár út környékén. A hasonló esetek megelőzése, elkerülése mindenki számára fontos, ezért utánanéztünk, hogyan lehet fellépni a felelőtlen kutyatulajdonosokkal szemben.

Szabálysértést követ el, aki a felügyelete alatt álló kutyát a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja; természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével – póráz nélkül elengedi, vagy kóborolni hagyja; a kutyáját szájkosár és póráz nélkül közforgalmú közlekedési eszközön szállítja; élelmiszer-elárusító üzletbe, közfürdő területére vagy játszótérre beengedi, beviszi. Utóbbi esetekben a vakvezető vagy mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételt képez.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 193. §-ának (1) bekezdése pontosan meghatározza a gazda kötelességeit és felelősségét, valamint a „veszélyeztetés kutyával” tényállást. Mindennek célja a közterületek, nyilvános helyek biztonságának szavatolása, az emberek testi épségének megvédése.
A szabálysértés alanya az, aki a kutya felügyeletét ellátja, azaz nem feltétlenül a tulajdonos. Felelőssé tehető a kutya sétáltatására, ideiglenes tartására felkért ember is. Az is elköveti a szabálysértést, aki az állatot jogtalanul tartja magánál.
Felmerülhet a kérdés, hogy a jogszabály szerint mi számít a felügyelet hiányának. Nos, a kutya akkor van felügyelet nélkül, ha gazdájának nincs módja megfogni, visszatartani. Ez lehet pusztán a távolság miatt, amikor annyira messze van, hogy nem tudja megakadályozni az esetleges támadást. A szabálysértés akkor is megvalósul, amikor a kutyát egyedül engedik ki a belterület közterületére.
Részletesen meghatározza a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kutyasétáltatás módját. Ennek értelmében a belterület közterületén – a kijelölt futtatókon kívül – kutyát kizárólag pórázon szabad vezetnie annak, aki képes az irányítására, kezelésére és féken tartására. Továbbá biztosítania kell, hogy az eb sem állatra, sem emberre nem támad rá. Szájkosarat akkor kötelező használni, ha az állatra jellemző az agresszivitás.
Előfordulhat, hogy a kutya gazdája nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy az állat ne fusson az úttestre, és ott veszélyeztesse a közlekedés biztonságát. Ezzel megvalósul a közlekedési szabályok megsértése, ami szabálysértési eljárást vonhat maga után.
Külön említést érdemel a támadásra hajlamos kutyák zárt helyen, például saját tulajdonú kertben tartásának szabályozása. Az állat szabadon mozgásának feltétele az esetleges veszélyre figyelmeztető (harapós kutya) tábla elhelyezése a bejárati ajtón. Kártérítési igénnyel a tábla megléte esetén is élni lehet, amennyiben az eb a kerítésen keresztül bármiféle kárt okoz.
Nyolc napon túl gyógyuló sérülés esetén a kutya felügyeletét ellátó személy (legyen az a tulajdonos vagy megbízottja) a kártérítési kötelezettség mellett bűncselekmény elkövetése miatt vonható felelősségre, amennyiben bebizonyosodik, hogy a támadás a nem megfelelő tartás vagy a felügyelet hiányának következménye.

sm.