Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Ismerkedes_a_hegyvideki_ovodakkal

Ismerkedés a hegyvidéki óvodákkal

Az elmúlt tíz évben 22 csoporttal és 538 férőhellyel bővült a hegyvidéki óvodák kapacitása. Így az itt élő családok gyermekeit mind sikerült elhelyezni – hangzott el az idei Óvodakóstolgatón a Jókai Klubban. A szülők találkoztak az óvodavezetőkkel, tájékozódtak a jelentkezés módjáról, valamint meghallgathatták dr. Vári Zsuzsa előadását arról, mi szükséges az óvodai beilleszkedéshez.

„Több mint egy évtizede, amikor első alkalommal rendeztük meg az Óvodakóstolgatót, még sokkal kevesebb óvodai férőhely volt, mint ahány jelentkező. Pár éve már elmondhatjuk azt, hogy a kerületi családok gyermekeit el tudjuk helyezni az óvodákba, még ha nem is mindig abba az intézménybe, amit a szülők kiválasztottak” – összegezte a tapasztalatokat Pokorni Zoltán a gyermeküket óvodába íratni készülő szülők idei fórumán.
A polgármester elmondta, hogy a XII. kerületben életvitelszerűen lakó gyerekeket fel kell venni szeptemberben, amennyiben augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket, ugyanakkor a szülők – az óvodai nevelésben való részvétel alól felmentést kérve – dönthetnek úgy, hogy még egy ideig otthon maradnak csemetéjükkel. Erre ötéves korig van lehetőség; az iskola előtti utolsó évben már kötelező óvodába járni, ami az intézményi élethez szoktatást szolgálja.
Pokorni Zoltán arra biztatta a szülőket, hogy mielőtt óvodát választanak gyermeküknek, látogassanak el a nyílt napokra, ismerkedjenek meg az óvodavezetővel és munkatársaival. A beiratkozáshoz ugyanakkor nem szükséges a személyes jelenlét, ezt sokkal egyszerűbben és gyorsabban el lehet végezni az önkormányzat online ügyintézési rendszerében. Az óvodákkal és a beiratkozással kapcsolatban részletes tájékoztatást ad az „Óvodások leszünk” című, az önkormányzat honlapjáról is letölthető kiadvány, ami nemcsak a kerületi fenntartású, hanem az itt működő magán-, alapítványi, egyesületi és egyházi intézményeket is bemutatja.Ismerkedes_a_hegyvideki_ovodakkal2„Nem elegendő pusztán a tizenkettedik kerületi lakcím, amennyiben szükséges, azt is igazolniuk kell a jelentkezőknek, hogy életvitelszerűen laknak a Hegyvidéken – hangsúlyozta Fonti Krisztina alpolgármester. – Ha a jelentkezéskor három hónapnál frissebb a lakcímkártya, védőnői igazolást kérhet az óvodavezető, és amennyiben ezt nem kapja meg, családlátogatást kezdeményezhet.”
Az alpolgármester kitért rá, hogy az életvitelszerűség ellenőrzése azokat szolgálja, akik valóban itt élnek, hiszen elsősorban nekik kell férőhelyet biztosítaniuk. „Ha valaki trükközik, az a szülői közösségen belül is előbb vagy utóbb kitudódik, és ez egymással szemben nagyon kellemetlen” – tette hozzá.
Fonti Krisztina elmondta, hogy az elmúlt tíz évben 22 csoporttal és 538 férőhellyel bővült a hegyvidéki óvodák kapacitása, így vált lehetővé, hogy a valóban itt élő családok gyermekeit mind el tudják helyezni. Igyekeznek minden esetben szem előtt tartani a szülők választását, ám a véges férőhelyszám miatt az óvodáknak mindenekelőtt a körzetbe tartozó gyerekeket kell felvenniük, a többi jelentkező csak utánuk következik a felvételi rangsorban.
„A jelentkezés nem jelent automatikusan felvételt!” – hívta fel a szülők figyelmét Csepreginé Volosinovszki Mária, a polgármesteri hivatal oktatási irodájának vezetője, aki arról is szólt, hogy az idén várhatóan május 6-tól 10-ig lehet majd intézni az óvodai beiratkozást. Ennek elsődleges formája az elektronikus ügyintézés lesz, ám ha valaki ragaszkodik a személyes jelentkezéshez – ami semmilyen előnyt nem jelent a nyomtatványok online kitöltéséhez képest –, akkor ezt is megteheti egy külön nyilatkozat benyújtásával. Míg az online ügyintézés a beiratkozási időszakban éjjel-nappal (hétfőtől csütörtökig 0–24, pénteken 0–12 óráig) lehetséges, addig a személyes adminisztrációra meghatározott nyitvatartás szerint (hétfőn, szerdán és pénteken 8–12, kedden és csütörtökön 14–17 óráig) lesz mód.
Egy kérdés kapcsán az irodavezető elmondta, hogy a harmadik életévüket 2019. szeptember 1. és 2020. február 28. között betöltő gyerekek esetében regisztrációs lapot lehet beadni a májusi beiratkozási időszakban. Ez nem egyenértékű a beiratkozással, viszont fontos abból a szempontból, hogy az óvodák pontosabb képet alkothatnak az évközi jelentkezések várható számáról. Szeptember 1-je után, miután a gyermek betöltötte a harmadik életévét, online, valamint az oktatási irodán lehet kérvényezni az óvodai elhelyezést.Ismerkedes_a_hegyvideki_ovodakkal3Gyurkovics László, az anyakönyvi és ügyfélszolgálati iroda vezetője elmondta, hogy az e-ügyintézési rendszerben – ami a hivatali időpontfoglalástól a parkolási engedélyek igénylésén át a helyi adók befizetéséig számos területen nyújt kényelmes és gyors ügyintézési lehetőséget – már 2016 óta intézhető az óvodai jelentkezés. Az online jelentkezések száma évről évre növekszik, tavaly az internetes csatornán már több beíratási kérelem érkezett, mint személyesen.
Az e-ügyintézési rendszer használatához egyszeri alkalommal személyes azonosításra van szükség az önkormányzat ügyfélszolgálatán, ugyanakkor ez a művelet az óvodákban is elvégezhető a nyílt napokon. Aki már rendelkezik a magyarorszag.hu központi portálon személyes ügyintézésre jogosító felhasználónévvel és jelszóval, akkor ezekkel az adatokkal is be tud lépni az eugyintezes.hegyvidek.hu oldalon.
„Nehéz a szülők számára a leválási folyamat, de a gyerekek többsége három-három és fél éves korára már készen áll arra, hogy óvodába járjon” – kezdte előadását dr. Vári Zsuzsa pszichológus, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XII. kerületi tagintézményének vezetője, aki bemutatta, milyen szempontokat kell vizsgálni a gyerekek óvodaérettsége kapcsán.
Az óvodaérett gyermek, mint mondta, már túl van a gügyögésen, rövid mondatokban ki tudja fejezni magát. Érett arra, hogy a családon kívül egy nagyobb közösségbe kerüljön, kortársakkal és a felnőttekkel kommunikáljon, emellett pedig képes legyen figyelni a szabályokra, és azt is el tudja fogadni, ha nemet mondanak neki.
A pszichés érettség része, hogy a gyerek megértse, anya vagy apa, miután reggel otthagyta őt az óvodában, délután érte megy. Ez a kezdeti időszakban nem feltétlenül könnyű, de a szülő hiányát enyhíteni lehet az otthon és az óvoda között kapcsot teremtő átmeneti tárggyal – például a kedvenc játék mackóval, vagy egy „anyaszagú sállal”.
A kerületi szakszolgálat vezetője megemlítette, hogy az önállóság egy bizonyos szintjét is el kell érniük az óvodásoknak. Idetartozik, hogy alapvetően önállóan kell étkezniük, öltözniük, továbbá – ha egészségesek – már a szobatisztaság is elvárható.
Dr. Vári Zsuzsa azzal zárta gondolatmenetét, hogy a szülők részéről rendkívül fontos az óvodapedagógusokba vetett bizalom. Ha ugyanis ez nincs meg, a gyermek sem bízik meg az óvónőiben, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen bemennie az óvodába.

z.