Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Hogyan heverjük ki az ünnepi lakomákat?

Túl a karácsonyi lakomákon és a szilveszteri vendégségeken sokan úgy érzik, meg kell húzniuk a nadrágszíjat, vissza kell térniük a versenysúlyukhoz, vagy egyszerűen csak ki kell heverniük a súlyos ételek okozta túltelítettséget. Nos, akárhogyan is van, mi az új évet is jobbnál jobb receptötletekkel indítjuk. Válogasson belőlük mindenki kedvére!

Töltött padlizsán

Minden zöldség közül talán a padlizsánt kedvelem a legjobban. Ez a csillogó, mélylila „tojásgyümölcs” nem nevezhető túl vonzónak sült állapotában, ám húsának krémes állaga és gazdag ízvilága miatt pompás fogások alapjául szolgálhat.

 

Hozzávalók

25 dkg darált sertéshús
50 dkg padlizsán
1 csokor friss koriander
2 gerezd fokhagyma
1 hagyma
5 g római kömény
4 g vaj
10 dkg comté sajt (vagy más kemény, zsíros sajt)
20 ml olívaolaj
bors


Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Mossuk meg a padlizsánokat, vágjuk le a végeket, és szeljük félbe őket hosszában. Távolítsuk el a zöldség húsának nagyobb részét, úgy, hogy hagyjunk egy réteget az alján.
Hámozzuk meg a hagymát, vágjuk félbe, majd szeleteljük fel. Távolítsuk el a fokhagyma burkolatát, és törjük össze. Melegítsünk fel egy nagy serpenyőt, és öntsünk bele olívaolajat. Dobjuk bele a hagymaszeleteket, és pirítsuk meg őket, majd adjuk hozzá a padlizsán húsát. Ízesítsük sóval és borssal, s pároljuk jó tíz percen keresztül. Adjuk hozzá a darált húst és az összezúzott fokhagymát. Keverjük össze óvatosan, és 5-6 percig főzzük.
Vegyük le a tűzről, és keverjük hozzá a római köményt. Töltsük meg a padlizsán mindkét felét, egyformán elosztva bennük a hústölteléket. Szórjuk meg reszelt sajttal, és toljuk a sütőbe körülbelül 25-30 percre. Tálalás előtt hintsük meg apróra metélt, friss korianderrel.Hogyan_heverjuk_ki_az_unnepi_lakomakat4

 

Francia hagymaleves

A hideg téli időben elengedhetetlenek komfortérzetünkhöz a jó, forró levesek. Ez a háromféle hagymából készült változat némi gombával és ropogós sajtos krutonnal az igazi!

 

Hozzávalók
25 dkg barna csiperke
2 mogyoróhagyma
1 gerezd fokhagyma
4 vöröshagyma
4 szelet magvas kenyér
13 dkg ementáli sajt
30 ml olívaolaj
bors


Hámozzuk meg a vöröshagymát, vágjuk félbe, majd szeletekre. Szeljük csíkokra a gombafejeket, majd hevítsünk egy serpenyőben kevés olívaolajat, és 7-8 perc alatt süssük meg benne őket. Eközben kockázzuk fel a mogyoróhagymát, és szórjuk azt is a serpenyőbe. Főzzük alacsony hőmérsékleten körülbelül 10 percig, gyakran kevergetve.
Egy lábosban hevítsünk olívaolajat, törjük bele a fokhagymát és a felszeletelt vöröshagymát, majd ha megpirultak, öntsük fel körülbelül két liter vízzel. Főzzük 15-20 percig alacsony hőmérsékleten, anélkül, hogy forralnánk. Ízesítsük sóval és borssal.
Szórjuk meg a magvas kenyérszeleteket a reszelt sajttal, és toljuk őket pár percre a grillsütőbe, hogy megpiruljanak. A levest tálaljuk forrón, a tányérokba adagolva adjuk hozzá a gombás mogyoróhagymás keveréket és a pirított kenyérszeleteket.Hogyan_heverjuk_ki_az_unnepi_lakomakat5

 

Szűzpecsenye amerikai módra

Aki már elunta a kötelező karácsonyi menüsort, vagy elege volt a magyaros ízekből, az megpróbálkozhat az amerikaiak kedvencével…

 

Hozzávalók

60 dkg sertésszűzpecsenye

2 nagy fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

3 evőkanál olívaolaj

15 dkg sűrített paradicsom (vagy házi paradicsom-ivólé, annyi, hogy a húst majd ellepje)

2 evőkanál fehérborecet és méz

1 kávéskanál morzsolt kakukkfű

1,5-2 dl tyúkhúsleves

2 evőkanál Worchester szósz

1 kávéskanál mustár

só, bors

 

A mártáshoz a finomra vágott hagymát megfonnyasztjuk forró olajon, utána hozzáadjuk az átnyomott fokhagymát, rövid ideig hevítjük, majd jön a paradicsomsűrítmény. Kevergetve forraljuk, beleöntjük az ecetet, a mézet, a kakukkfüvet, a húslevest, a Worchester szószt, a mustárt, majd sóval, borssal ízesítjük, és kis lángon összeforraljuk.
A húst tűzálló tálba tesszük, ráöntjük a mártás felét, és 30 percig érleljük, majd egy órára a sütőbe tesszük, miután ráöntöttünk annyi mártást, amennyi befedi a húst. A maradék mártást félretesszük a tálaláshoz. Félidőben megfordítjuk a húst. Amikor kész van, vékony szeletekre vágjuk, héjában sült burgonyával és zöld salátával köríthetjük. Hogyan_heverjuk_ki_az_unnepi_lakomakat1

 

Sajtos-mákos pálcikák

Bármilyen krémes mártogatóshoz nagyszerűek ezek a mákos pálcikák, de önmagukban is boldogan el szokták őket ropogtatni a vendégek, amíg a vacsorára várnak. A mustárpor és a paprika bőkezűbb adagolásával pedig egész pikánssá tehetők.

 

Hozzávalók

23 dkg vaj

23 dkg liszt

2 tk angol mustárpor

17 dkg cheddar sajt

1 + 1 tojás

2-4 ek hideg víz

só, fűszerpaprika

töretlen mák a tetejére

 

Egy nagy tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: a lisztet, a mustárport, a sót és a fűszerpaprikát. Kockázzuk bele a hideg vajat, és az ujjbegyünkkel dolgozzuk bele, míg kezd összeállni a tészta. Adjuk hozzá az egyik tojást is, majd a reszelt sajtot, és kevés vízzel gyúrjunk belőle homogén tésztát. Amikor már nem ragad az edény falához, sem a tenyerünkhöz, tegyük légmentesen lezárt dobozba, és hagyjuk egy órát a hűtőszekrényben pihenni.
Ezután belisztezett deszkán nyújtsuk félujjnyira, kenjük meg a tetejét tojással, majd szeljünk belőle hosszú, vékony csíkokat. A tojásos felüket mártsuk egész mákszemekbe, és sorakoztassuk őket egy sütőlapra. Előmelegített sütőben, 200 fokon körülbelül tíz perc alatt kisülnek. Hogyan_heverjuk_ki_az_unnepi_lakomakat3

 

Mangalicasonkás-kéksajtos hajtovány

Ha nincs időnk a konyhai babrálásra, és sok vendéget szeretnénk jóllakatni, biztos siker, ha ehhez a recepthez nyúlunk. A puha, burgonyás kelt tészta melegen igazi közönségkedvenc!

 

Hozzávalók a kelt tésztához

1 kg liszt

20 dkg főtt burgonya

kb. 3 dl langyos tej

2 tojás sárgája

80 ml olaj

2 ek só

1 tk cukor

5 dkg élesztő

 

Hozzávalók a töltelékhez

15 dkg félkemény sajt (gouda vagy edami)

13 dkg kéksajt

15 dkg füstölt mangalicasonka

2-3 ek natúr joghurt

1 tojás

só, bors

 

reszelt sajt és szezámmag a tetejére

 

A tésztához megfőzzük a burgonyát, még melegen összetörjük, majd minden hozzávalót a dagasztótálba halmozunk, és annyi langyos tejjel, amennyit felvesz, ruganyos kelt tésztát dagasztunk belőle. Hogy mennyi az annyi, nehéz pontosan meghatározni, hiszen ez, ahogy általában a burgonyás tészták esetében, függ a krumpli és a liszt minőségétől is. A lényeg, hogy a tészta állaga a dagasztás második fázisában általában lágyabbá válik, így jól tesszük, ha kezdetben csak óvatosan adagoljuk a langyos tejet.
Ha a tésztánk már se nem kemény, se nem ragacsos, és szépen elválik a dagasztótál oldalától, befejezhetjük a gyúrását. Fedjük le a tálat tiszta konyharuhával, és hagyjuk pihenni jó egy órán át, hogy szépen a duplájára keljen.
Ezalatt bekeverhetjük a tölteléket. Ehhez egy tálba reszeljük a kékpenészes sajtot. Rátörünk egy friss tojást, meghintjük sóval, borssal, majd hozzáadjuk a reszelt félkemény sajt felét is, és annyi natúr joghurtot, amennyivel sűrű, de jól kenhető masszát kapunk. A füstölt mangalicasonkát felszeleteljük, és a szeleteket egészen vékony, gyufaszál méretű csíkokra vágjuk.
Ha a tészta megkelt, két részre szedjük, mivel az egészet csak akkor tudnánk megfelelően vékonyra nyújtani, ha hatalmas gyúródeszkánk lenne. Azért fontos, hogy a lehető legvékonyabbra nyújtsuk, mert csak így kapunk a végén szép, sokrétegű tekercset. Ha kinyújtottuk, megkenjük a habosra kevert sajtos krémmel, megszórjuk a sonkacsíkokkal, és szorosan feltekerjük. A hosszú kígyót trapéz alakú darabokra vagdossuk, és sütőpapírral bélelt sütőlapra tesszük egymástól tisztes távolságra. Itt is kelni hagyjuk még egy fél órán át.
Ezalatt a sütő felmelegszik 200 fokra. Mielőtt betolnánk a tekercseket, megkenjük őket egész tojással, és sót, reszelt sajtot, szezámmagot hintünk a tetejükre. Frissen sülve, még melegen a legfinomabb.Hogyan_heverjuk_ki_az_unnepi_lakomakat2