Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Matyas_kiraly_a_Hegyvideken

Mátyás király a Hegyvidéken

Minden évben egy jeles történelmi személyiség áll a középpontjában annak a vetélkedőnek, amit a Jókai Klub szervez a hegyvidéki iskolák diákjainak. Ezúttal Hunyadi Mátyás születésének 575. és királlyá választásának 560. évfordulója volt az apropó, az ebből az alkalomból meghirdetett Mátyás király-emlékévhez csatlakozva az uralkodó életét és a reneszánsz kort dolgozták fel a gyerekek.
Az ehhez szükséges irodalomjegyzéket valamennyi jelentkező előre megkapta. Aki figyelmesen elolvasta a megadott könyveket, biztosan tudott válaszolni a kérdésekre – mondta el Herczeg Józsefné, a Jókai Klub vezetője. Az első, internetes fordulóban több mint negyven csapat vett részt, a legjobb hat került a Lívia-villában megrendezett döntőbe, ahol már külső segítség nélkül kellett teljesíteni a változatos feladatokat.
Volt személyfelismerés és évszámkvíz, míg az elmaradhatatlan „igaz vagy hamis” kérdésekből a többi között kiderült, hogy hajdan a XII. kerületi Disznófő-forrást Mátyás-csurgónak nevezték, a Fekete seregben pedig 5 forint volt a havi zsoldja egy lovasnak és 3 forint egy gyalogoskatonának.
A helyszínismereti feladvány is tartalmazott hegyvidéki kötődésű kérdést. A hibátlan válaszhoz tudni kellett, hogy Mátyás király többször ellátogatott a Szépjuhászné közelében található pálos kolostorba (amelynek mára csak a romja maradt meg). Végezetül egy kreatív szituációs gyakorlat várt a diákokra, akik különböző emberek bőrébe bújva írtak levelet Bécs 1485-ös visszafoglalásáról, majd elő is adták a hadijelentést.
Csepreginé Volosinovszki Mária, a hegyvidéki polgármesteri hivatal oktatási és közművelődési irodájának vezetője arról beszélt, hogy bár az általános iskolák átkerültek a Klebelsberg Központhoz, az önkormányzat továbbra is szeretné fenntartani a kapcsolatot az oktatási intézményekkel. Ennek része ez a történelmi vetélkedő, amely alkalmat ad az általános műveltség szélesítésére és a helyi kötődés erősítésére.
A versenyzőket értékelő Földváry Gergely történész a felkészültséget emelte ki. Mint mondta, valamennyi résztvevőn látszott, hogy alaposan utánaolvasott a témának, az apróbb részletekre is odafigyelt. Nem véletlen tehát, hogy a csapatok alig vesztettek pontokat, az első és a második helyezett között pedig mindössze egyetlen egység volt a különbség.
A győzelmet a Németvölgyi Általános Iskola 6. c osztálya szerezte meg, második lett a Virányos Általános Iskola Anonymus csapata, míg a harmadik helyet a Virányos 8. c-sei szerezték meg. A döntőben részt vevő összes csapat ajándékcsomagot kapott, emellett az első három helyezett egy-egy értékes társasjátékot is hazavihetett.

MM.