Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Folytatodik_az_otthon_megoregedni_program

Folytatódik az Otthon megöregedni program

Az Otthon megöregedni pályázat kiírásáról, a nehezen közlekedő idős, beteg emberek által igénybe vehető szállítási szolgáltatás bevezetéséről, továbbá a kórházi fejlesztésekhez szükséges építési szabályzatok megalkotásáról is döntött a Hegyvidéki Önkormányzat képviselő-testülete a legutóbbi ülésén.

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Hegyvidéki Önkormányzat az Otthon megöregedni pályázatot. Ez a lakások akadálymentesítésével teszi lehetővé, hogy az önálló életvitelt folytató, 70 év feletti idősek lehetőleg minél tovább a saját megszokott környezetükben maradhassanak. A program keretében igényelhető átalakítási munka lehet a meglévő burkolat csúszásmentes járólapra történő cseréje, fürdőkád helyett zuhanyzó kiépítése, kapaszkodók felszerelése, küszöbök megszüntetése, a szűk ajtók szélesítése, kertes házak esetében a járda javítása vagy kiépítése, valamint ehhez kapcsolódóan feljáró, korlát kialakítása.
A pályázatban a tavalyi feltételekhez képest 10%-kal megemelték a jogosultsági jövedelemhatárokat: amennyiben a jelentkező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 165 ezer forintot, az átalakítási munkát az önkormányzat – a benyújtott igény támogatása esetén – ingyen végzi el. Ha az egy főre jutó jövedelem meghaladja a 165 ezer forintot, de nem több 220 ezer forintnál, a munka költségének 50%-át a pályázónak kell megfizetnie, míg a 220 ezer forintot meghaladó jövedelem esetén a kivitelezés díjának egészét az igénylőnek kell állnia, viszont a tervezési munkát esetükben is térítésmentesen végzik el.
Az Otthon megöregedni pályázat kiírásához hasonlóan a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló rendelet módosítását is egyhangúlag fogadta el a képviselő-testület. Újdonság, hogy azok az idős, beteg emberek, akik képtelenek igénybe venni a tömegközlekedést, ugyanakkor nem tudják megfizetni a taxizás költségeit, kedvezményes térítési díjú szállítási szolgáltatást igényelhetnek a Hegyvidéki Szociális Központtól, amennyiben egészségmegőrző kezelésekre, vagy közszolgáltatókhoz akarnak eljutni a fővárosban.
A kormány az Egészséges Budapest Program keretében több XII. kerületi egészségügyi intézményben is jelentős fejlesztést tervez, ezek megvalósulását az önkormányzat új építési szabályzatok megalkotásával segíti elő. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán részlegesen felújítanák, bővítenék a műtéti épületet, és tízágyas perioperatív transzplantációs részleget hoznának létre. Tervezik továbbá a Határőr út 18. szám alatti épület korszerűsítését, valamint egy új diagnosztikai tömb felépítését a Városmajor utca 70. szám alatt. Új diagnosztikai központ jönne létre az Országos Onkológiai Intézetben is, míg az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet területén a rossz állapotú épületek elbontására, a fennmaradó épületek felújítására és egy új épületszárny kialakítására nyílik lehetőség.
A csillebérci üdülőtelepet érintően változtatási tilalmat rendelt el a testület. Ennek célja, hogy a telepre vonatkozó, előkészületben lévő építési szabályzat elfogadásáig ne alakulhasson ki azt ellehetetlenítő, a környezetre negatívan kiható, engedély nélküli és túlzott léptékű építési tevékenység. Amíg a tilalom érvényben van, a területen nem lehet telket kialakítani, új építményt létesíteni, meglévő építményt átalakítani, bővíteni vagy elbontani, továbbá más, építésügyi hatósági engedélyhez nem kötött értéknövelő változtatást végrehajtani.
„A Hegyvidék főutcája” program, azaz a Böszörményi út komplex fejlesztése a korábban már ismertetett módon, változatlan műszaki színvonalon, ugyanakkor több ütemben valósul meg a főváros pénzügyi forrásainak korlátai miatt. A projekt első ütemében a Királyhágó tér és a Beethoven utca közötti szakasz újul meg.

Az Anna-réti miséző-, emlékhely ötletpályázatának eredménye kapcsán Pokorni Zoltán polgármester elmondta, hogy rendkívüli érdeklődés kísérte a kiírást, több mint kétszázan regisztráltak, összesen 61 pályaművet adtak be. A bírálóbizottság három kategóriában – nyitott emlékhelyek, zárt épületek és az előbbiek közt átmenetet képező, fedett-nyitott építmények – hirdetett rangsorolás nélküli díjazottakat. A zsűri által kiválasztott pályamunkák megvalósíthatóságát vizsgálva az önkormányzat környezetvédelmi hatástanulmányt készíttet, valamint további egyeztetéseket folytat az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyei Hivatallal. Ezenkívül a tervezők a következő hónapokban lehetőséget kapnak, hogy előadásokon, fórumokon részletesebben is bemutassák az elképzeléseiket, megkezdődjön egy társadalmi diskurzus, hogy aztán kialakulhasson az irányvonal és a koncepcióterv. Az a cél, hogy a lehető legjobb megoldás szülessen mind a környezet, mind a Normafára látogatók szempontjából.
Pokorni Zoltán arról is szólt, hogy az önkormányzat a Testnevelési Egyetemmel közösen olyan forgalomtechnikai megoldást dolgozott ki, ami megvédi a Csörsz utcai és az Avar utcai lakókat. E szerint az egyetem leendő, Csörsz utcai sportlétesítményének mélygarázsát a Hegyalja út felől lehet majd megközelíteni, és azok számára, akik a BAH-csomópont felől érkeznek, visszafordító sávot alakítanak ki, hogy ne kelljen felesleges kerülőt tenni a lakóövezeti utcákban.
A kampuszfejlesztés parkolási kapacitásokkal kapcsolatos kérdéseiről is megegyezésre jutottak a felek. Mivel az egyetem területén az országos településrendezési és építési követelményekben (OTÉK) előírt parkolóhelyszámhoz képest 50%-os engedményt biztosít a kormány, arról született döntés, hogy a közelben, a Gesztenyés kertbe ékelődő felszíni parkoló helyén épüljön kétszintes mélygarázs, 350 férőhellyel. Ily módon duplájára növekedhet a Jagelló úti parkoló kapacitása, a felszínen pedig zöld felület létesülhet. A tervezési kiadásokat az önkormányzat állja, míg a kivitelezés költségeit 2020-ban és 2021-ben központi költségvetési támogatásból fedezik. A leendő mélygarázst, akárcsak most a felszíni parkolót, az önkormányzat üzemelteti majd.
Módosította a képviselő-testület a 2018. évi költségvetési rendeletét, valamint a Közép-Budai Tankerületi Központtal megkötött vagyonkezelői szerződést – utóbbit amiatt, mert a Tamási iskola területén az önkormányzat beruházásában 2017-ben elkészült a hat tantermes „E” épület, valamint tavaly az „A” épület emeletráépítése, és ezek az ingatlanrészek is a tankerület fenntartásába kerültek a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján.
Az 1924-ben épült, felújítás alatt álló budai Postapalota tervezőjének tiszteletére azt javasolták a képviselők a fővárosi közgyűlésnek, hogy a Csaba utca induló szakaszát – a Várfok utca és a Krisztina körút között – Sándy Gyula közre nevezzék át. Támogatták továbbá a főpolgármester kezdeményezését, így a Kútvölgyi Boldogasszony-kápolna 2013-ban elhunyt lelkipásztora, a Hegyvidék díszpolgára címmel kitüntetett Regőczi István nevét viselheti majd a Városkúti út, a Városkúti köz, a Susogó utca, a Galgóczy utca és a Csipke út találkozásánál lévő tér. Dr. Keresztényi József (1919–1992) olimpiatörténész emlékére egykori lakóházánál, a Maros utca 9. szám alatt táblát helyez el az önkormányzat.
Ellenzéki képviselők – Hajdu Mária (LMP), Martinez Gábor (Jobbik), valamint Tüttő Kata (MSZP), Vágó István (DK) és dr. Komáromi Zoltán (független) – hasonló tartalmú határozati javaslatokat nyújtottak be azzal a szándékkal, hogy az önkormányzat utasítsa a tulajdonában lévő cégek vezetőit, ne alkalmazzák a munka törvénykönyvének január 1-jén életbe lépő módosításait, azaz ne éljenek az évi túlóraszám és a munkaidőkeret emelésének lehetőségével. A javaslatok nem kaptak többségi támogatást: a polgármester szerint a valóság nem indokol ilyen fellépést, az önkormányzat cégeinél ugyanis nem lépték át a korábbi túlóramaximumot, és a cégvezetők ezután sem látják ezt indokoltnak.
Elfogadták ugyanakkor Hajdu Mária környezetvédelmi témájú előterjesztését, aminek célja, hogy szűnjön meg a környezetszennyező PET-palackok használata az önkormányzati intézményekben, induljon szemléletformáló kampány a vezetékes ivóvíz fogyasztásának előnyeiről, továbbá a közterületeken bővüljön az ivócsapokkal felszerelt tűzcsapok száma. Kovács Lajos alpolgármester elmondta, hogy maximálisan támogatják a megfogalmazott célkitűzéseket. A PET-palackok száműzésére 2014 óta tesznek lépéseket: a polgármesteri hivatalban már egyáltalán nem vásárolnak ilyen termékeket, így éves szinten körülbelül háromszáz kilogrammal sikerült csökkenteni a műanyaghulladék mennyiségét.

z.