Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Megujult_es_bovult_a_Svabhegyi_Bolcsode

Megújult és bővült a Svábhegyi Bölcsőde

Jelentős fejlesztés történt a Svábhegyi Bölcsődében. A kisgyermekes családok körében rendkívül népszerű helyet vissza nem térítendő pályázati források, valamint saját források felhasználásával teljes egészében újjáépíttette és energetikailag modernizáltatta a Hegyvidéki Önkormányzat. Február közepén két szobát már birtokba vettek a gyerekek, velük is találkoztak az épület hivatalos bejárásán Pokorni Zoltán polgármester, valamint Fonti Krisztina és Váczi János alpolgármesterek.
Az építkezés két ütemben zajlott. A KEHOP-5.2.9-16-2016-00092 azonosítószámú, „A Svábhegyi Bölcsőde és a Fekete István Általános Iskola energetikai fejlesztése” című pályázat részeként a csoportszobákban, a fürdőszobákban, az irodákban, a konyhában, a folyosókon, a tárolókban, a mosodákban és a közös helyiségekben összesen 428 négyzetméter elhasználódott nyílászárót cseréltek ki a kivitelezők műanyag, hang- és hőszigetelő ajtókra, ablakokra. Szintén a bölcsőde ökológiai lábnyomát csökkenti az épület homlokzati falainak szigetelése, ami az ízléses színezésnek köszönhetően a külső megjelenést is javítja.
A Hegyvidéken már több intézményben működik napelemrendszer – immár a Svábhegyi Bölcsődében is. A közel kétezer négyzetméteres, hő- és vízszigetelt lapos tetőre egy 22,3 kWp teljesítményű fotovoltaikus rendszer került. Az előzetes számítások szerint a napelemek az intézmény közel teljes áramszükségletét fedezik majd, az új nyílászárók és a szigetelések pedig számottevően mérsékelik a fűtésszámlát. A már meglévő épület energetikai minőség szerinti besorolása hat kategóriával emelkedett, jelenleg „CC”.
Tavaly júliusban zárult a beruházás első üteme, a nyár végén pedig megkezdődött a VEKOP-6.1.1-15-BP1-2016-00036 azonosítószámú, „A Svábhegyi Bölcsőde bővítése, fejlesztése” című támogatott projekt megvalósítása. Elkészült az új épületszárny, további négy csoportszobával, ami azt jelenti, hogy 48-cal nő a férőhelyek száma. Ugyanitt mosdókat, öltözőket, pelenkázókat, gyermekátadókat, árnyékolóval ellátott teraszokat is kialakítottak a szakemberek, így tökéletes körülmények fogadják a gyerekeket.
Azért, hogy ne legyen minőségi különbség a régi és az új épületbelső között, az önkormányzat úgy határozott, elvégezteti a szükséges felújítást. Megtörtént a szerelvények, világítóberendezések, burkolatok, álmennyezetek cseréje, a festés, az öltözők, vizesblokkok és a konyha modernizációja. Még hátravan a kert és a játszóudvarok átépítése, ez a következő hetek feladata lesz.
A bejárást követően Pokorni Zoltán elmondta, hogy meglehetősen kopott volt már a bölcsőde, ráadásul egyre több a jelentkező, emiatt vált szükségessé a felújítás és a bővítés. „Ez egybevág a kormány törekvéseivel, hogy a bölcsődéskorú gyerekeket nevelő édesanyák, ha úgy döntenek, nyugodtan visszatérhessenek a munka világába, hiszen az ehhez szükséges bölcsődék rendelkezésre állnak” – tette hozzá a polgármester, aki arról is beszélt, hogy egyelőre úgy tűnik, elegendő lesz a férőhely, hiszen szeptembertől már 120 gyermeket fogadhat a Svábhegyi Bölcsőde. A teljes bekerülési költség megközelíti a 600 millió forintot, ebből az önkormányzat mintegy 110 millió forintot biztosított, ami – ahogyan az eredményt látva Pokorni Zoltán fogalmazott – igazán jó helyre került.
A munkálatok miatt az előző évben a megszokott 72 helyett 50 kisgyermeket vett fel a Svábhegyi Bölcsőde, őket és a nevelőket ideiglenesen a Zugligeti és a Krisztinavárosi Bölcsőde fogadta. „Mindenkitől rendkívüli türelmet és együttműködést kívánt meg ez a szükséghelyzet, amit sikerült kezelni. Külön elismerés jár ezért a szülőknek és az intézmények munkatársainak” – mondta Fonti Krisztina.
Az üres helyeket folyamatosan töltik fel, márciustól ismét a korábbinak megfelelő lesz a létszám, ami 72 bölcsődést jelent. A szokásos áprilisi beiratkozáson pedig a most kialakított férőhelyekre lehet majd jelentkezni.

mm.