Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Jó, ha tudjuk: a karfiol karcsúsít!

Lecsószezon végén, karfiolszezon elején vagyunk – épp erre az időszakra találták ki a lecsós karfiolt. A lecsó a paprika drágulásával lassan kikopik a választékból, így a karfiol pont jókor jön, hogy még egy ideig „felturbózza” kedvenc nyári fogásunkat. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a karfiolos ételek segítségével szorosabbra lehet húzni az öveket, nadrágszíjakat, mert 100 grammja mindössze 25 kalóriát tartalmaz!

LECSÓS KARFIOL

Azt, hogy ki és mikor találta ki ezt a fogást, nem tudom, mert szakácskönyvekben, éttermekben nem találkoztam vele, de nálunk gyerekkorom óta szerepel az „étlapon”. Lényege, hogy jó szaftos lecsót készítsünk, és a karfiolt kissé roppanósra főzzük. Színben, ízben remekül harmonizál a karakteres lecsó és a lágy ízű karfiol. A kolbász laktató célzattal kerül bele, no meg azért, mert a lecsóhoz természetszerűleg hozzátartozik. Kolbász nélkül natúr sültek mellé, különleges köretként tálalható.

 

Hozzávalók

1 nagy fej vöröshagyma

2 evőkanál mangalicazsír vagy kiolvasztott füstölt szalonna zsírja, esetleg olaj

kiskanálnyi őrölt pirospaprika

30 dkg paradicsom

80 dkg zöldpaprika

1 fej karfiol

20 dkg füstölt kolbász

 

Hagyományos módon lecsót készítünk. A hagymát megtisztítjuk, és félkarikákra vágjuk. A zsíron üvegesre pároljuk, majd megszórjuk a pirospaprikával, és összekeverjük a feldarabolt paradicsommal. Kissé összesütjük, majd hozzáadjuk a csumájától megszabadított, hosszúkás szeletekre vágott zöldpaprikát és a karikákra vágott kolbászt, megsózzuk, és kis lángon addig sütjük-pároljuk, amíg a paprika megpuhul.

Közben a karfiolt nagy rózsáira szedjük, és enyhén sós vízben megpároljuk. Vigyázzunk, nehogy szétfőjön! Leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, és a kész lecsóba forgatjuk, ügyelve, hogy a rózsák ne törjenek össze. Nem szabad kevergetni, csak rázogatni, hogy a lecsó szépen bevonja a karfiolt. Frissen tálaljuk, melegítve nem az igazi!

 

TIPPEK:

  • A karfiol mennyisége tetszőleges, fejenként 3 nagyobb rózsát számíthatunk, de többet is elbír, ha szeretjük ezt a zöldséget.
  • Nem árt főzés előtt lehúzni a paradicsom héját, mert az nem puhul meg, csak összepöndörödik, és nem szép látvány az ételben.
  • Vegetáriánus fogásként is elkészíthető, olajon és kolbász nélkül.
  • Egy kevés erős paprikát is tehetünk bele, ettől izgalmasabb lesz az íze.Jo_ha_tudjuk2

 

MÁRVÁNYSAJTOS KARFIOLKRÉMLEVES

A karfiolt számtalan formában lehet elkészíteni levesnek, hússal, hús nélkül, galuskával, más zöldségekkel társítva, pürésítve, tejfölösen, magyarosan. Ezt a változatot az újdonságokra fogékonyaknak, elsősorban a márványsajtot kedvelőknek ajánljuk.

 

Hozzávalók

1 vöröshagyma

1 szál szárzeller

3-4 apróra vágott, friss zsályalevél

3 evőkanál olaj

1 kisebb karfiol

1 közepes burgonya

1 l szárnyas húsleves (bioleveskockából is jó)

10 dkg márványsajt

4 evőkanál tejföl

A díszítéshez:

1 csokor zsázsa (vízitorma) vagy petrezselyem

 

A hagymát és a szárzellert megtisztítjuk, majd a hagymát finomra, a szárzellert félkarikákra vágjuk, a zsályával együtt forró olajra dobjuk, és néhány percig pirítjuk. Ezután a rózsáira szedett, megmosott karfiolt és a meghámozott, kockákra vágott burgonyát is beletesszük, felengedjük az egy liternyi levessel, puhára főzzük, majd turmixoljuk. Visszatesszük a tűzre.

A tejfölt egy kevés levessel simára keverjük, visszaöntjük a karfiolos krémbe, majd még 1-2 percig forraljuk. A márványsajtot a forró levesbe morzsoljuk, és friss zsázsával, azaz vízitormával díszítve kínáljuk.

 

TIPPEK:

  • A friss zsályát szárítottal is helyettesíthetjük.
  • A zsázsa nagyon illik ehhez a leveshez, friss csírákat áruló üzletekben kapható. Ha nem jutunk hozzá, egy kevés metélőhagyma is megteszi.Jo_ha_tudjuk3

KARFIOLLAL RAKOTT PULYKAMELL
Ez egy kifejezetten kímélő fogás mindazok számára, akiknek ügyelniük kell ételeik szénhidráttartalmára, vagy akik egészségük érdekében figyelnek erre. A karfiol és a pulykamell önmagáért beszél, a mártás pedig liszt helyett főtt sárgaborsóval készül, amely teljesen semleges ízű.

 

Hozzávalók

60 dkg pulykamellfilé

só, őrölt bors

2 evőkanál olívaolaj

3 tojás

2 evőkanál kefir

1 evőkanál tejföl

1,5 kg karfiol

1 csokor petrezselyem

3 evőkanál főtt sárgaborsó vagy 1 evőkanál sárgaborsóliszt, 1,5 dl vízben kevergetve, sűrűre főzve

 

A pulykahúst vékony csíkokra vágjuk, meghintjük sóval, borssal. Ezután a húscsíkokat hirtelen megpirítjuk az olívaolajon. A karfiolt rózsáira szedjük, leforrázzuk, és egy kiolajozott tepsi vagy hőálló tál aljára helyezzük. Beterítjük a húscsíkokkal.

A főtt sárgaborsót összekeverjük a tojással, a tejföllel és a kefirrel, sózzuk, borsozzuk, majd turmixoljuk. Végül a felaprított petrezselymet is hozzáadjuk. A hús tetejére öntjük, rászórjuk a reszelt sajtot, és 185°C-os sütőben 30-35 percig sütjük, hogy a teteje kissé megpiruljon.

 

TIPPEK:

  • Aki nem veszi olyan szigorúan a diétát, besamelmártással is készítheti ezt a fogást.
  • A kefirt helyettesíthetjük tejföllel.Jo_ha_tudjuk1

ALMÁS SZÁRZELLERSALÁTA

Nem klasszikus saláta ez, inkább előétel, vagy könnyű vacsorafogás, jelentős rosttartalma miatt laktató. Különösen az alma héja gazdag tápanyagokban, ezért ha lehet, együnk héjastól és nyersen sok almát! Ez a magokkal és szárzellerrel társított almás saláta jó példa erre.

 

Hozzávalók

1 szárzeller (kb. 50 dkg)

3 közepes piros alma

almaecet

5 dkg mogyoró

1 doboz natúr krémsajt (10 dkg)

3-3 evőkanál majonéz és tejföl

késhegynyi őrölt bors

 

A zellert levélnyeleire bontjuk, ezeket, ha kell, leszálkázzuk, majd enyhén sós vízben 5 percig főzzük. Leszűrjük, lecsöpögtetjük, és amikor kihűlt, egy centiméteresre daraboljuk. A megmosott almákat négyfelé vágjuk, kimetsszük a magházukat, majd héjastul vékony cikkekre szeleteljük. Némi almaecettel azonnal meglocsoljuk, nehogy megbarnuljanak.

Durvára törjük a mogyorót. A krémsajtot simára dolgozzuk a majonézzel és a tejföllel. Néhány csepp almaecettel kellemesen pikánsra ízesítjük, kissé megsózzuk, megborsozzuk, majd beleforgatjuk az előkészített hozzávalókat.

 

TIPPEK:

  • Aki nagyon kímélően szeretné elkészíteni, hagyja el nyugodtan a majonézt, almaecettel kicsit erősítheti a pikáns ízhatást.
  • Mogyoró helyett dióval vagy mandulával is finom.Jo_ha_tudjuk4

 

CLAFOUTIS, A VILLÁMSÜTEMÉNY

Ennek a süteménynek a szülőföldje Franciaország, és klafutinak ejtendő a neve. Egyszerű falusi tésztának indult, de nagy karriert futott be, mára tucatnyi változata ismert. Lényege a sűrű palacsintatészta, amibe valamilyen gyümölcsöt vagy zöldséget sütnek. Még van szilva a piacon, érdemes kipróbálni!

 

Hozzávalók (2 személyre)

5 dkg mandula

4 tojás

20 dkg rétesliszt

10 dkg porcukor

1 zacskó vaníliás cukor

csipetnyi só

2 dl tej

8-10 szem szilva vagy ringló

diónyi vaj

 

A mandulát szárazon megpirítjuk serpenyőben. A tojások sárgáját elkeverjük a liszttel és a kétféle cukorral, csipetnyit megsózzuk, majd apránként a tejet is beledolgozzuk. A szilvát megmossuk, négyfelé hasítjuk, és kimagozzuk. A gyümölcsdarabokat a tésztába dobjuk. A tojások fehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan a szilvás masszába forgatjuk.

A vajat megolvasztjuk egy nagy serpenyőben, belekanalazzuk a tésztát. Nagy lángon 4 percig sütjük, majd megfordítjuk, és a pirított mandulával megszórva a másik oldalát is megpirítjuk. Tálra csúsztatva, porcukorral meghintve melegen kínáljuk.

 

TIPPEK:

Ha zöldséggel készítjük, azt előtte meg kell kissé párolni, de csak úgy, hogy még roppanós maradjon, mert sütés közben tovább puhul.Jo_ha_tudjuk5